Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Finance  |  10.08.2005 11:02:36

Coface snížil rating světového chemického a farmaceutického průmyslu, světové trendy se promítají i do české ekonomiky

Rizikovost jednotlivých sektorů světové ekonomiky se ve druhém čtvrtletí letošního roku opět mírně zvýšila. Vyplývá to z nové analýzy společnosti Coface, která snížila svůj sektorový @rating farmaceutického a chemického průmyslu a ratingu ocelářství přiřadila negativní výhled. Celkem od počátku roku snížil Coface rating nebo výhled ratingu u devíti odvětví.

Poslední změna sektorových @ratingů souvisí především s prudkým růstem cen ropy, který způsobuje, že stoupají výrobní náklady firem, jež navíc čelí nižší dynamice světové poptávky a silné konkurencí. V důsledku toho mají firmy jen omezenou možnost promítat růst cen surovin a energií do vlastních cen. Ačkoli tyto faktory dosud nevyvolaly podstatný nárůst platebních neschopností, lze očekávat, že solventnost společností v nejzranitelnějších sektorech jimi bude ovlivněna.

Coface snížil rating chemického průmyslu ze stupně A na A-, neboť toto odvětví je přímo vystaveno vlivu rostoucích cen ropy. Nejvíce jsou přitom ohroženy evropské firmy v důsledku nízké regionální poptávky.

Rating ocelářského průmyslu (stupeň A) získal negativní výhled vzhledem k postupnému poklesu světových cen, který byl vyvolán letošním zpomalením světové poptávky a tím, že pozice Číny se změnila z čistého importéra na čistého vývozce. K tomu se navíc přidává negativní efekt růstu výrobních nákladů (cen energií, železné rudy a koksu).

Snížení ratingu farmaceutického průmyslu z A+ na A má zcela jiné příčiny. Vypršení licencí na některé úspěšné léky, rostoucí tržní podíl generických léků, růst nákladů na prevenci terapeutického rizika, důkladnější kontrola výdajů ze strany sociálních institucí – to vše vede k tomu, že tržní prostředí je nyní pro farmaceutické společnosti méně příznivé.

Světové ekonomické trendy působí samozřejmě i na domácí ekonomiku, a sektorový @rating má proto svou analogii v žebříčku rizikovostí odvětví v České republice, kterou sleduje společnost Coface Intercredit Czechia. „Například elektronický průmysl je v dobré kondici jak ve světovém měřítku, tak v České republice, naproti tomu chemický průmysl v ČR se v současnosti vyznačuje poměrně vysokým rizikem insolvencí, které téměř dvojnásobně překračuje průměr celého zpracovatelského průmyslu,“ řekl analytik Coface Intercredit Czechia Petr Barák. Také značná rizikovost sektoru dopravy a spojů, popř. výroby dopravních prostředků a zařízení je v ČR do určité míry ovlivněna horší situací a dalším propadem světového sektoru automobilového průmyslu a letecké dopravy. Světovým trendům zatím naopak odolával domácí textilní a oděvní průmysl, možná díky ochranářským opatřením a omezením EU, která se však počátkem roku 2005 rapidně snížila.

Změny v sektorovém @ratingu společnosti Coface

(leden-červenec 2005)

Sektor

Datum změny

Předchozí rating

Nový rating

Farmaceutický průmysl

Červenec

A+

A

Elektronický průmysl

Leden

A+

A

Ocelářský průmysl

Červenec

A

A î

Chemický průmysl

Červenec

A

A-

Automobilový průmysl

Duben

B+

B

Stavební průmysl

Leden

B

B-

Textilní průmysl

Duben

C+

C

Oděvní průmysl

Duben

C

C-

Letecká doprava

Duben

C

C-

Co je sektorový @rating

Sektorový @rating, zveřejňovaný pravidelně společností Coface, měří průměrnou hodnotu rizika, že firmy v příslušném sektoru nebudou schopny plnit své finanční závazky. Rating odráží jednak obecný ekonomický výhled, jednak platební morálku společností daného sektoru při krátkodobých obchodních transakcích. Sektorový @rating, který se opírá o analýzu platební morálky více než 44 milionů firem v 151 zemích světa, má celkem 10 stupňů – od nejlepšího A+ až po nejhorší D.

 

Dr. Ing. Roman Studničný

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Finance:

28.02.2012  Jak obchodovala Amerika 28. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Jak obchodovala Amerika 27. 2. 2012 Grant Capital (Grant Capital)
27.02.2012  Evropské burzy oslabují, pražská burza udržela úroveň z konce minulého týdne Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.02.2012  ECB už 2 týdny nekoupila žádné vládní dluhopisy Vladimír Urbánek (Kurzy.cz)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688