Podmínky vstupu na území Norska v důsledku epidemie COVID-19

Podmínky vstupu na území Norska v důsledku epidemie COVID-19

19.04.2021 / 14:45 | Aktualizováno: 12.05.2021 / 12:53

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje cestovat do zahraničí pouze v nezbytných případech, mezi něž nepatří cestování za účelem turistiky.

Norská vláda s platností od 29. 1. 2021 zakázala vstup do země cizincům bez bydliště na území Norska. Osoby,
které mají za zákazu výjimku, a přijíždějící z tzv. červené země jsou povinny se prokázat na hranicích negativním testem na covid-19, ne starším než 24h. Dále jsou povinny na hranici předložit potvrzení o provedení registrace před příjezdem do země a na hranici absolvovat bezplatný test na covid-19. Následuje povinná desetidenní karanténa.

VSTUP NA ÚZEMÍ NORSKA A TRANZIT

Na území Norska mohou s platností od 29. 1. 2021 vstupovat vedle norských občanů pouze osoby, které v zemi trvale žijí (resp. jsou registrovány v norské evidenci obyvatel a mají přiděleno norské osobní číslo - Fodselsnummer). Ze zákazu vstupu na území Norska mají výjimku osoby (cizinci), které (a) zajišťují kritické celospolečenské funkce, (b) jsou řidiči zajišťující mezinárodní přepravu osob či zboží na komerční bázi, (c) jsou občany Švédska či Finska, kteří jsou zaměstnání v norských zdravotních zařízeních, (d) vykonávají své právo návštěvy dítěte (např. po rozvodu), (e) mají speciálními důvody pro pobyt v zemi (jako např. péče o nemocnou osobu či výchova dítěte), (f) přijíždějí za účelem návštěvy blízkých rodinných příslušníků žijících dlouhodobě v Norsku (mezi blízké příslušníky nejsou zařazeni prarodiče, dospělé děti, jejich rodiče, přítel/přítelkyně), (g) tranzitují přes norská letiště či (h) jsou zahraničními novináři nebo tvoří posádku norských lodí či letadel.

Patří-li cizinec do některé z výše uvedených kategorií, které mají ze zákazu vstupu na norské území výjimku, nebo v Norsku trvale žije, platí pro něj následující podmínky pro vstup:

  • - prokázat se na hranici negativním testem SARS-CoV-2 ne starším než 24h před příjezdem do Norska (v případě cesty letadlem nesmí být test starší než 24h před plánovaným časem odletu z původní destinace)
  • - zaregistrovat se před vstupem do země
  • - v případě, že cestující přijíždí ze země s vysokým rizikem nákazy (tzv. červené země), je povinen na hranici absolvovat rychlotest SARS-CoV-2 (v případě pozitivního výsledku musí osoba na hranici podstoupit rovněž PCR-test)
  • - v případě, že cestující přijíždí z UK, Jihoafrické republiky, Nizozemí, Rakouska, Portugalska či Brazílie, je povinen na norské hranici absolvovat PCR-test
  • - po vstupu na území Norska musí všechny osoby přijíždějící ze zemí s vysokým rizikem nákazy (aktuálně i ČR) nastoupit 10ti denní karanténu
  • - Od 19. 4. nově platí povinnost testování na hranicích při vstupu do země i pro děti do 12 let, které měly dosud z této povinnosti výjimku.

Podmínky karantény v Norsku:

Pokud nemá cestovatel v Norsku trvalou adresu a není schopen (a) se prokázat písemnou garancí zaměstnavatele či zákazníka o zajištěném vhodném ubytování pro absolvování karantény či (b) písemným potvrzením ubytovacího zařízení k možnosti přečkání karantény v jeho pro tento účel vhodných prostorách (viz formulář - část 3), je povinen strávit dobu karantény v tzv. karanténních hotelech, kde bude opětovně testován. Délku karantény lze zkrátit z 10 na 7 dní, pokud bude osoba v mezidobí 2x negativně testována. K prvnímu testu musí dojít během prvních tří dní po vstupu - akceptován je rychlotest i standardní PCR-test prodělaný na hranici. Ke druhému testu (tentokrát pouze metodou PCR) by mělo dojít sedmí den po vstupu do země. Karanténa je povinná do doby, než osoba obdrží druhý negativní výsledek testu.

Výjimku z karantény mohou mít pouze (a) osoby cestující z tzv. žlutých zemí s malým rizikem nákazy, (b) osoby přijíždějící do Norska za účelem péče o dítě, návštěvy těžce nemocného blízkého člověka či pohřbu a (c) pendleři a vybrané skupiny studentů ze Švédska a Finska, (d) řidiče kamionů a vlakových souprav (jsou vyňati z povinnosti karantény jen během pracovní doby, nikoliv ve volném čase), (e) osoby pozvané norskými úřady za účelem vykonání oficiální návštěvy a (f) posádky některých letadel a lodí. Ve velmi specifických případech má možnost vedení norských firem umožnit zaměstnancům, kteří vykonávají společensky kritické funkce nebo zajišťují základní potřeby obyvatelstva, vynětí z povinnosti karantény během pracovní doby poté, co byl zaměstnanec negativně testován PCR-test 3. den po příjezdu do země.

Pro udělení výjimky z karantény v zemi nelze využít potvrzení o prodělání Covid-19 jiné, než potvrzení vydané v Norsku.

DOPRAVA

V zemi funguje vnitrostátní letecká, vlaková i silniční přeprava osob, byť v omezeném režimu. Platí výzva vlády k omezení cestování v zemi na nezbytné minimum. Před přesuny do jednotlivých částí Norska je místními úřady důrazně doporučováno seznámit se s případnými lokálními restrikcemi a pravidly na webových stránkách příslušných krajů či obcí. Cestovat nesmí nemocní či lidé v karanténě. V případě objevení se příznaku nemoci je třeba se ihned vrátit do místa trvalého bydliště. Neměly by být podnikány cesty či volnočasové aktivity, které mohou s velkou mírou pravděpodobnosti vést k nutnosti volat záchrannou službu. Při cestování by se lidé měli maximálně vyhýbat veřejné dopravě. I během cestování platí pravidlo 1m odstupů.

Mezi Prahou a Oslo již od počátku září 2020 není přímé letecké spojení. Nízkonákladová aerolinka Norwegian nabízí k prodeji letenky do/z Prahy od března 2021, což však v žádném případě negarantuje reálné obnovení provozu na lince Praha – Oslo v zimních měsících. Totéž platí pro spojení Oslo-Vídeň či Oslo-Mnichov. Aerolinka SAS aktuálně plánuje první lety na lince Praha – Oslo od počátku dubna 2021. SAS létá každý den z Oslo do Mnichova a od února 2021 plánuje obnovení spojení do Krakova. S obnovením spojení do Vídně počítá až po Praze na jaře 2021. Do Vídně létá z Oslo každý den spoj společnosti WizzAir.

OPATŘENÍ

Aktuálně v zemi platná opatření na národní úrovni lze nalézt v letáku norského Ministerstva zdravotnictví a pečovatelských služeb v anglickém jazyce.

Lidé přijíždějící do země se symptomy nachlazení či chřipky musí jít do izolace a vydržet v ní minimálně do 7. dne po odeznění všech příznaků. Jednotlivci v karanténě, ale bez symptomů, mohou opustit místo karantény v případě, že se snaží dostat mimo Norsko do své domovské země. Přeprava z místa karantény do místa odjezdu/odletu musí být realizována v souladu místními zdravotními opatření.


ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Více informací lze nalézt na webových stránkách norské vlády, Norského institutu pro národní zdraví a Ředitelství pro migraci.

NÁVRAT DO ČR Z NORSKA

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 27. února 2021.

Vycestování z ČR (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronavirus SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví.

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník.

Upozorňujeme na výrazná omezení v dopravě v souvislosti se zařazením ČR na seznam oblastí s mimořádně nakažlivou variantou viru ze strany Německa jak při tranzitu automobilem tak letecky. Současně doporučujeme před cestou do ČR z Norska ověřit podmínky průjezdu na webových stránkách Velvyslanectví ČR v tranztitních zemích (Švédsko, Dánsko, Německo) a upozorňujeme, že se podmínky pro návrat do Norska v průběhu pobytu v ČR mohou měnit.

Aktuální podmínky pro vstup na území ČR lze nalézt na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. Norsko v současné době patří z pohledu ČR mezi země se středním rizikem nákazy, a proto je třeba před příjezdem do ČR absolvovat PCR-test či antigenní test. Na území Norska se lze nechat otestovat např. v následujících zdravotních zařízeních Kry (PCR), Dr Dropin (PCR), Medpoint (PCR, antigen), Legevakt Vest (PCR, antigen), Volvat (PCR, antigen), Oslo Helse (PCR, antigen).Zařazenost 12.05.2021 12:05:00
ZdrojMZČR Oslo
Originálmzv.cz/oslo/cz/viza_a_konzularni_cestovni_informace/aktuality/omezeni_vstupu_na_uzemi_norska_v.html

Související témata

Norsko

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.