V Česku je 200 tisíc neplatných exekucí. Zjistěte, jestli není na vás.

Dostat své peníze od exekutorů zpátky může až dvě stě tisíc lidí. Mnoho z nich je totiž v exekucích neprávem. Do těch se dostali kvůli nelegálnímu působení soukromých rozhodců.

Zhruba dvě stě tisíc lidí má v České republice exekuci nelegálně. Důvodem jsou hlavně rozhodčí doložky v úvěrových smlouvách. "Jely v tom banky, renomované úvěrovky i úvěrovky, o které by si slušný člověk ani kolo neopřel," řekl pro portál Finmag.cz právník Petr Němec.

Ten je zakladatelem webu, který se nelegálními exekucemi dlouhodobě zabývá. Lidé v exekuci mohou na webových stránkách exekutormasmulu.cz zdarma a nezávazně zjistit, zda je jejich exekuce protiprávní.

Díky rozhodčím doložkám totiž nejdou problémové smlouvy k soudu, ale k soukromým rozhodcům. "Ti se s nimi moc nepárali a nelámali si hlavu s neplatností pokut, úroků a ochranou spotřebitele," vysvětluje Němec. Z rozhodčího řízení se tak stal způsob, jak rychle získat pohledávku a jak ji ještě uměle nafouknout.

V roce 2011 však tento způsob narazil a Nejvyšší soud takové rozhodčí doložky označil za neplatné. "To ale nikoho nevzrušovalo, protože věřitelé měli za to, že neplatnost jde uplatnit jen v průběhu rozhodčího řízení. Tedy že protiprávním postupem můžou i tak získat platný rozhodčí nález a nechat si podle něj nařídit exekuci," dodává právník.

Podle Petra Němce tak byznys s dluhy dál rostl. V roce 2013 nařídil Nejvyšší soud všechny takové exekuce zastavit. "Jenže takových exekucí je asi 200 tisíc," dodává.

Řadě poškozených se daří exekuce prostřednictvím soudů zastavovat. Lidé se nyní pokoušejí získat alespoň část zabavených peněz od exekutorů zpět. Jenže ti se často k jejich vrácení nemají.

Peníze musí vracet i sám prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil. Toho v minulém roce zažalovala žena, která se dostala do potíží s dluhy už před deseti lety.

Žena tvrdila, že si Plášil v rozporu se zákonem ponechal peníze z její zastavené exekuce. V souladu s tarify si totiž vyúčtoval 25 tisíc korun jako náklady řízení, které však bylo v roce 2017 zrušeno z důvodu protiprávnosti.

Obvodní soud pro Prahu 7 ve čtvrtek rozhodl o tom, že by Plášil by měl peníze vrátit. "Zatímco někteří exekutoři peníze vracejí bez problémů, část se jich rozhodla, že nám bude házet klacky pod nohy," říká advokát Němec.


Zařazenopo 28.01.2019 12:01:00
Zdrojtn.cz Mediafax Nova Ekonomika
Origináltn.nova.cz/ext/v-cesku-je-dve-ste-tisic-neplatnych-exekuci-kvuli-rozhodci-dolozce.html
Přílohy

Související témata

Exekuce | Česká republika


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V