ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Komodity  |  14.03.2024 08:26:51

Další teplá zima = rekordní zásoby plynu

Do konce topné sezóny zbývá jen několik málo týdnu a zdá se, že naplněnost plynových zásobníků bude atakovat historická maxima. Napříč EU jsou zásobníky v průměru naplněny z 61 %, přičemž dlouhodobý průměr pro tuto část roku se pohybuje na 40 %. V Česku je situace ještě příznivější – zásobníky jsou plné z 69 % oproti dlouhodobému průměru 39 %.

Komfortní situace na straně zásob se příznivě odráží na ceně zemního plynu. Spotový kontrakt na evropský benchmark TTF se obchoduje za 25 EUR/MWh, ale z makro pohledu je důležitější pohled na forwardové kontrakty. A ty vidí v dlouhodobém horizontu cenu zemního plynu přes zimní měsíce zhruba na úrovni 30 EUR/MWh. Ještě před začátkem topné sezóny 2023/2024 se přitom jednoletý forward po dlouhou dobu držel v těsné blízkosti 50 EUR/MWh, přibližně na trojnásobku před-pandemické úrovně. To je dobrá zpráva vzhledem k inflačnímu výhledu, neboť nižší dlouhodobé ceny budou postupně probublávat také do faktur za energie placené domácnostmi.

Setrvalé zlevňování zemního plynu jde tuto zimu hlavně za vývojem na straně poptávky. Na jedné straně se stále daří držet úspory dosažené v minulých letech. Amper Meteo odhaduje, že dlouhodobé úspory zůstávají vysoké na úrovni 18 % (!). Na straně druhé je výrazně nižší spotřeba plynu reakcí na extrémně teplé počasí. Opakuje se tak příznivý scénář ze zimy 2022/2023, který přispívá k nižší poptávce po vytápění. Tento vývoj navíc zesiluje útlum produkce v evropském průmyslu, zejména jeho energeticky nejnáročnějších segmentech (chemický, kovozpracující, sklářský apod.).

Evropa měla i tuto zimu obrovské štěstí na počasí. Významnou roli ale sehrává také úsilí politických představitelů na straně nabídky. Diverzifikace dodávek plynu totiž zásadním způsobem přispěla ke zklidnění napětí na trhu a posílení energetické bezpečnosti celého regionu. Celkově je evropský trh s plynem podstatně robustnější než v roce 2022. To ale neznamená, že by zmizela veškerá rizika, jen se proměnil jejich charakter – s vyšším podílem LNG dodávek je Evropa např. vystavena nejrůznějším poruchám (stávky těžařů apod.) nebo konkurenci ze strany asijských ekonomik.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688