cnb.cz (ČNB)
Komodity  |  24.10.2023 21:03:55

Cena zemního plynu v Evropě ve druhém říjnovém týdnu prudce vzrostla a poprvé od začátku dubna se opět dostala nad 50 EUR/MWh - Globální ekonomický výhled - říjen 2023 - Plyn a ostatní komodity

Cena zemního plynu v Evropě ve druhém říjnovém týdnu prudce vzrostla a poprvé od začátku dubna se opět dostala nad 50 EUR/MWh. Na poptávkové straně cenu zvyšovala předpověď chladnějšího počasí v Evropě, přičemž na straně nabídky zároveň působilo hned několik faktorů: obnovení stávky v australských exportních terminálech LNG, uzavření největšího těžebního pole v Izraeli z bezpečnostních důvodů (které by mohlo omezit i vývoz LNG z Egypta) nebo zastavení provozu plynovodu Balticconnector mezi Finskem a Estonskem kvůli netěsnostem (spekuluje se o úmyslném poškození). Zásobníky plynu v Evropě byly na konci září naplněny na 95 % a poptávka z průmyslu je nadále slabá, nicméně v případě extrémně chladné zimy nebo útoků na plynovou infrastrukturu v Evropě by cena plynu mohla dále silně vzrůst. Výrazně vzrostla cena plynu v USA kvůli poklesu tamní těžby a rostoucímu vývozu jak LNG, tak potrubního plynu do Mexika. Prudký propad cen uhlí v Evropě se v srpnu zastavil a od té doby cena mírně roste kvůli zvýšené dovozní poptávce z Číny.

Index cen potravinářských komodit pokračoval v září a první polovině října v poklesu. K němu přispěly zejména ceny pšenice, které se v říjnu dostaly na tříleté minimum, sóji a kávy. Naopak cena kukuřice se po předchozím propadu obrátila k nepatrnému růstu a cena cukru se opět posunula vzhůru (již na 12leté maximum). Cena kakaa mírně sestoupila z historického maxima, na které se naopak dalším růstem posunula cena hovězího masa.

Index cen průmyslových kovů po dočasném zářijovém růstu v první polovině října opět mírně poklesl. Zatímco vládou stimulovaná čínská ekonomika již začíná tlačit ceny kovů vzhůru, opačným směrem působí nadále slabá aktivita zpracovatelského průmyslu ve zbytku světa a posilující dolar. V rámci indexu rostla mírně cena hliníku a železné rudy. Poptávka po oceli je v Číně zatím slabá kvůli neutěšenému stavu stavebnictví, ale to je kompenzováno silnou poptávkou ze zahraničí. Navíc vláda hodlá dále zvýšit investice do infrastrukturních projektů. Cena mědi, niklu a cínu klesala.

I










K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688