Burzovní kalendář 25/52 - Co musíme vědět do nového týdne! (19.6.2022)
Předseda Federálního
rezervního systému Jerome Powell se v novém týdnu opět dostane pod záři reflektorů
a to tentokrát ve Washingtonu, D.C., kde bude svědčit před americkým Kongresem
jen několik dnů poté, co americká centrální banka intervenovala největším
jednorázovým zvýšením úrokových sazeb od roku 1994. Komentáře představitelů FEDu
budou bedlivě sledovány nejen v návaznosti na blížící se červencové zasedání
a potenciálně další přenastavení měnové politiky. Ekonomický kalendář Spojených států odhalí zdraví
trhu s bydlením a z Evropy se dočkáme vystoupení prezidentky ECB Christine
Lagardeové před Evropský parlamentem, kde bude čelit otázkám ohledně přístupu banky
k inflační krizi. Volatilita na akciových trzích zůstane nadále zvýšená a pokračovat
budou i turbulence na kryptoměnovém trhu. Zde je to, co potřebujete vědět, abyste
mohli úspěšně začít nový týden.
Předseda americké centrální banky Jerome Powell má během středeční a čtvrteční obchodní seance vypovídat na půdě Kongresu. Očekává se, že zopakuje závazek FEDu čelit čtyřicetileté inflaci utahováním měnové politiky. Banka v pátek uvedla, že její závazek bojovat proti inflaci je prioritou. Meziroční inflace rostla v měsíci květnu nejrychlejším tempem od roku 1981.
Minulou středu FED zvýšil sazby o 75 bazických bodů a naznačil i rychlejší tempo budoucího zvyšování sazeb. Předseda Powell přiznal, že centrální banka nemůže kontrolovat všechny faktory, které přispívají k růstu inflace - mínil tím válku na Ukrajině, která zvýšila ceny energií. Obchodníci se obávají, že agresivní přístup ke zvyšování sazeb tlačí ekonomiku do recese. Známky zpomalení růstu a vstup zámořských akcií do medvědího trendu nahrávají tomu, aby centrální banka Spojených státech hovořila o svých plánech transparentně a nepodporovala růst volatility na trzích.
ECB - Christine Lagardeové
Prezidentka ECB Christine Lagardeová bude během úvodní obchodní seance nového týdne vypovídat před Evropským parlamentem v Bruselu a podrobí se výslechu ohledně nového nástroje centrální banky pro boj s inflační krizí. Evropská centrální banka připravuje plány na nové schéma nákupu zaměřené na boj proti fragmentaci neboli rozšiřující se propasti mezi výpůjčními náklady, které platí Německo a zadluženější země na periferii eurozóny, jako jsou Itálie, Španělsko a Řecko. Boj s možnou fragmentací evropských dluhopisových trhů využívá reinvestice prostředků plynoucích z instrumentů před splatností nakoupených v rámci pandemického programu nákupů aktiv, tzv. PEPP.
Vládní výpůjční náklady na periferii eurozóny vzrostly od té doby, co ECB začátkem tohoto měsíce oznámila plány na zvýšení úrokových sazeb, aby se vypořádala s rostoucí inflací, která v současnosti přesahuje cíle ECB ve výši 2 % čtyřnásobně. Vzhledem k tomu, že trhy nyní oceňují zvýšení sazeb na červencovém zasedání o 25 bazických bodů a alespoň jedno zvýšení o 50 bazických bodů do konce září letošního roku, někteří analytici se domnívají, že nový nástroj může v případě potřeby umožnit centrální bance zavést agresivnější přístup k restriktivní monetární politice.
Ekonomický kalendář přinese data z amerického trhu s bydlením. Údaje o prodeji stávajících domů v měsíci květnu poodhalí zpomalení z důvodu rostoucích sazeb na hypotečních úvěrech. V pátek se dočkáme údajů o prodeji nových domů, přičemž investoři hledají známky oživení po posledním květnovém propadu o 16,6 %. Údaje počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti mají být zveřejněny ve již tradičně během čtvrtka. Přestože situace na trhu práce zůstává stále napjatá, data z minulého týdne naznačovala pouze mírné ochlazení tempa růstu. Předběžná data o aktivitě zpracovatelského sektoru a sektoru služeb mají být zveřejněna také během čtvrtečního obchodování.
Během týdne vystoupí několik představitelů FEDu - včetně Jamese Bullarda, Thomase Barkina, Charlese Evanse a Patricka Harkera.
Volatilita akciového trhu
Všechny tři hlavní indexy amerického Wall Street během minulého týdne poklesly již potřetí v řadě. Benchmarky trpí pod obavami z rostoucí pravděpodobnosti recese v návaznosti na přístup americké centrální banky k měnové politice, která pokračuje ve vyčerpávajícím boji s neustále rostoucí inflací. Nejširší hlavní americký index S&P 500 se v tomto roce propadl o 23 %. Právě vidíme zvýšenou volatilitu a hlavním strašákem pro investory se stává americká centrální banka, která zaspala s ukončením uvolněné měnové politiky po dvou letech koronavirové pandemie.
Výprodeje na kryptu
Bitcoin se v neděli obchodoval na úrovních 19 600 dolarů poté, co v sobotu otestoval minimum 17 600 dolarů, což jsou nejslabší úrovně od prosince 2020. Nejznámější kryptoměna světa ztratila od počátku roku přes 60 %, zatímco konkurenční kryptoměna Ethereum poklesla o více než 74 %. V roce 2021 dosáhl BTC vrcholu na 68 tis. dolarech.
Prolomení 20 tis. hranice ukazuje, že důvěra v krypto průmysl se hroutí stejně rychle jako běží výprodej na akciovém trhu. Korelace těchto dvou je až děsivá. Dokonce i ty „nejhlasitější krypto roztleskávačky“ jsou nyní zticha. Z dlouhodobého hlediska však investoři mohou být spíše optimističtí. Nyní je ale vidět, že publikum stále spekuluje, zda je čas na tzv. „buy the dip“. Sektor kryptoměn zasáhlo také rostoucí napětí spojené s kolapsem blockchainu Terra. Začátkem tohoto měsíce úvěrová společnost Celsius zmrazila výběry a převody mezi účty, zatímco krypto společnosti začaly propouštět zaměstnance. Krypto hedgeový fond Three Arrows Capital minulý týden uvedl, že utrpěl velké ztráty.
Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance
Imperial Finance
Dynamicky smýšlející privátní investiční kancelář Imperial Finance nastoluje v českých podmínkách novodobé standardy moderní správy klientského kapitálu. Klientům nabízí komplexní správu portfolia s možností výplaty měsíčních výnosů. Kromě tradičních investičních nástrojů (akcie, měny, dluhopisy, nemovitosti) se zaměřuje na alternativní svět investic (kryptoměny, AOS, dotační a developerské projekty).
Investiční kancelář Imperial Finance sídlící v centru Brna zaštiťuje služby Imperial Invest Funds a Imperial Trade Capital, skrze které nabízí svým klientům, kromě nadstandardních služeb a výnosů, úplnou transparentnost, diverzifikované portfolio, přístup k moderním technologiím, příjemné zázemí investičních odborníků s mnohaletými zkušenostmi v oboru a dlouhodobou nadstandardní investiční nezávislost.
Více informací na: www.imperial-finance.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- § 52 paragraf 52 - Zákoník práce č. 262/2006 Sb.
- 37. týden na trhu pohonných hmot ČMKB - nafta v průměru za 22,36 Kč/litr = za týden růst skoro o 10%
- Co je ve světě „levné“ a co „drahé“?
- Arm vstupuje na burzu. Co dělá, co vyrábí a jak je oceněný? - Největší IPO roku 2023 (video)
- Co se dělo na zasedání Fedu a co jsme se naučili od Ondřeje Hartmana?
- (Ne)zakládání účetních závěrek do sbírky listin veřejného rejstříku a dopad do daňového řízení
- Nový, Rumunský nový lei RON, kurzy měn
- Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti 25 5457 (vzor číslo 26)
- Kurzovní lístek ČNB na pátek 25.08.2023
- Kofola: Výsledky za 2Q23: Vysoké marže, návrh dividendy meziročně o 19 % vyšší na 13,5 Kč/akcii
- 35. týden na trhu pohonných hmot ČMKB - nafta v průměru za 20,19 Kč/litr
- Covid-19 - aktuální podmínky cestování do Indonésie (platné od 9.6.2023)
Prezentace
16.11.2023 Hodnota zlata je na historických maximech, jeho...
13.11.2023 Jak flexibilně financovat vaše podnikání mimo...
10.11.2023 Družstevní bydlení: historie nebo nová cesta k...
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Zákaz dovozu ruských pohonných hmot je tu! Jak moc zdraží nafta?
Michal Brothánek, AVANT IS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Investice do rostlin: koupíte si bonsaj za milion? Je nám líto, ale už je prodaná!
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Ali Daylami, BITmarkets
Štěpán Křeček, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Třetí zdvižený prst pro USA. Tentokrát agentura Moody's přistoupila ke snížení ratingu USA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři