Export (export.cz)
Ze světa  |  13.06.2022 16:15:18

Uzávěra Šanghaje skončila, město se pomalu probouzí k životu

Počátkem června byla v Šanghaji ukončena uzávěra ve všech oblastech s nízkým rizikem výskytu nákazy nemocí covid-19, což představuje až 90 % obyvatel tohoto města. I když nadále panují obavy z možného uzavření kancelářských budov, šanghajská ekonomika zažívá pomalý restart.

Pod dlouhých měsících uzávěr se Šanghaj pomalu probouzí k životu. Foto Shutterstock

Od 1. 6. mohou všechny firmy obnovit činnost bez nutnosti vyřizovat speciální povolení, jak tomu bylo po dobu uzávěry. Ve městě také začal pozvolný návrat zahraničních pracovníků. Pozitivní zprávou je obnovení provozu šanghajského přístavu v podstatě na běžnou úroveň. Kamionová doprava a dostupnost skladů zaznamenala také zlepšení, nicméně stále nedosahují potřebných kapacit. Obnovení výroby po uzávěře a přeprava zpožděného zboží bude navíc vyžadovat dodatečné kapacity, což může krátkodobě vést k dalším zdržením, případně i růstu cen přepravy.

Ve městě stále panuje nejistota a obavy z možných lokálních výskytů nemoci covid-19, které pro firmy představují hrozbu případného uzavření kancelářských budov a karantény zaměstnanců. Obavy vyvolává především možnost opětovného výskytu nákazy v hlavních průmyslových oblastech, kde se koncentrují výrobní závody. Část firem se proto rozhodla vyčkat se zrušením tzv. closed loop režimu, v rámci něhož nemohou zaměstnanci opustit výrobní prostory.

Nejistota přetrvává

Trvající politika nulové tolerance vnáší do ekonomiky města Šanghaj i celé Číny značnou nejistotu. Vláda se snaží případné výskyty nákazy covid-19 co nejdříve odhalit, izolovat a zamezit dalšímu šíření tak, aby nedošlo k nutnosti uzávěr větších oblastí. Tento postup je však vhledem k vysoké nakažlivosti velmi obtížný a situace se může velmi náhle změnit, což ostatně ilustroval nejen případ uzávěry města Šanghaj.

S cílem urychlit restart ekonomiky a podpořit firmy zasažené uzávěrou vydala vláda města Šanghaj řadu opatření. Jsou velmi podobná těm z roku 2020, jedná se především o následující opatření:

Odložení plateb pojištění a do bytového fondu pro firmy z nejvíce zasažených odvětví včetně stravování, maloobchodu, cestovního ruchu, civilního letectví a železniční, vodní a pozemní dopravy

Pro měsíční a čtvrtletní plátce daní se prodlouží lhůta pro konečné zúčtování daně z příjmů právnických osob v roce 2021.

Mikropodniky, malé podniky a jednotlivé průmyslové a komerční domácnosti, které si pronajímají státní domy k výrobní a obchodní činnosti, budou osvobozeny od placení nájemného po dobu 6 měsíců. Dále budou poskytnuty dotace nestátním vlastníkům domů nebo správcům domů, kteří poskytnou tříměsíční slevu na nájemném podnikům, které pronajímají jejich nemovitosti.

Podniky získají 10 % dotaci na platby za plyn, vodu a elektřinu za tři měsíce.

Politika vracení daní se bude vztahovat na více průmyslových odvětví, včetně například výroby, vědeckého výzkumu a technologických služeb, výroby a dodávek elektřiny, tepla, plynu a vody, softwaru a informačních technologií, ekologické a environmentální správy, dopravy, skladování a poštovních služeb

Automobilový průmysl, integrované obvody nebo biomedicína jsou klíčová odvětví, kterým je třeba věnovat zvláštní podporu.

Za účelem stabilizace zahraničního obchodu dojde ke zvýšení slev na vývozní dani a pojištění vývozních úvěrů. Kromě toho vláda vyzve přístavní a lodní společnosti, aby snížily nebo zrušily poplatky za skladování nákladu a poplatky za zdržení.

Lhůta k předkládání výročních zpráv společností za rok 2021 bude prodloužena z 30. června na 30. září 2022.

Export-Import Bank of China zřídila speciální úvěrovou linku ve výši 150 miliard jüanů (22 mld. USD) pro import a export, od které se očekává, že povede ke snížení kapitálových nákladů šanghajských firem o 1 miliardu jüanů (150 mil. USD).

Lukáš Svatek, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v  Šanghaji



Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688