mzv.cz (MZv ČR)
Cestování  |  09.06.2022 11:32:00

Aktuální podmínky při cestování do Korejské republiky a návratu do Česka - od 8. června 2022 byla karanténa po příletu do Koreje zrušena pro všechny cestující ze všech zemí bez ohledu na očkování.

COVID19 - aktuální podmínky cestování do Korejské republiky a návratu do Česka

24.04.2020 / 14:44 | Aktualizováno: 09.06.2022 / 11:32

Vzhledem k vývoji pandemie Covid-19 a častým změnám opatření korejské vlády aktualizujeme základní informace o možnosti cestování do Koreje a podmínkách pobytu v ní.

VSTUP NA ÚZEMÍ KOREJE

vízum a K-ETA

Od 1. září 2021 znovu platí bezvízový styk pro občany Česka cestující do Korejské republiky. Zároveň je třeba registrace v systému K-ETA na stránkách https://www.k-eta.go.kr/ nebo v mobilní aplikaci K-ETA. K-ETA se vztahuje pouze na cesty z důvodu, jako je turistika, obchodní jednání, konference, krátkodobé studium (do 90 dnů), rodinná návštěva apod. Pokud se na účel návštěvy nevztahuje K-ETA nebo se jedná o pobyt delší než 90 dnů, je třeba požádat o příslušné vízum. Před cestou doporučujeme ještě konzultovat svoji situaci s Velvyslanectvím Korejské republiky v Praze.

Pro úplnost lze uvést, že od 13. dubna 2020 do 31. srpna 2021 Korejská republika pozastavila platnost bezvízové dohody.

PCR test před odletem

Před zahájením cesty do Koreje je nutno předložit (vytištěný) dokument prokazující negativní výsledek PCR testu na koronavirus SARS-CoV-2. Bez tohoto dokumentu nebudou cestující vpuštěni na palubu letadla. Dále se tento dokument předkládá po příletu na letišti v Koreji při procesu vstupní kontroly. Od 20. ledna 2022 test nesmí být starší než 48 hodin oproti datu odletu. Například, když odlétáte 4. července 2022 ve 12:30, test lze podstoupit po 00:01 dne 2. července 2022. Další možností je od 23. května 2022 předložit negativní antigenní test provedený lékařským zařízením. Antigenní test nesmí být starší než 24 hodin před dnem odletu.

Dokument s negativním výsledkem PCR či antigenního testu na koronavirus SARS-CoV-2 musí být v angličtině nebo korejštině, případně úředně přeložen do jednoho z těchto jazyků. Dokument musí obsahovat identifikační údaje cestujícího, číslo pasu, se kterým osoba cestuje, datum testu a datum vydání dokumentu, metodu testu, název testující instituce a samozřejmě negativní výsledek.

Děti do 6 let (ke dni vstupu na korejské území) jsou z povinnosti předložit negativní výsledek testu vyňaty. Pasažéři, kteří pouze tranzitují přes letiště v Koreji bez vstupu na území, tak mohou činit bez předložení negativního výsledku testu.

PCR test po příletu

Pro všechny cestující platí pravidlo, že se musí na vlastní náklady podrobit PCR testu na koronavirus do 24 hodin od příletu (od 1. června 2022 do 72 hodin od příletu). Test je možné absolvovat na letišti Incheon, nicméně je doporučeno pro takový případ rezervace termínu (jinak pravděpodobně čeká zájemce o test dlouhé čekání), odkaz je na stránkách letiště. Osoby s pozitivním testem jsou dle závažnosti příznaků buď izolovány na adrese svého pobytu, hospitalizovány, nebo umístěny do izolace v určeném zařízení. S rozšířením varianty Omikron, která je všeobecně považována za méně zdraví ohrožující, se zvyšuje počet případů domácí izolace v místě pobytu.

karanténa

Od 8. června 2022 byla karanténa po příletu do Koreje zrušena pro všechny cestující ze všech zemí bez ohledu na očkování. Oficiální zprávu a podrobnosti lze nalézt zde. V předchozím kroku byla povinná karanténa pro cestující ze zahraničí, kteří jsou plně očkováni, zrušena od konce března, resp. začátku dubna 2022.

Cestující jsou korejskými úřady vyzváni před vstupem do Koreje navštívit webové stránky Q-code Q-code - Quarantine covid19 defence (kdca.go.kr) a postupovat podle pokynů pro zadání požadovaných informací a dokumentů. Zadání informací do systému Q-code je možné od okamžiku zakoupení letenky. Cestující budou rovněž požádáni o zadání výsledku PCR testu. Systém Q-code po schválení žádosti vydá cestujícím QR kód, který jim umožní rychlejší odbavení při vstupu do země.

Re-Entry Permit pro dlouhodobé rezidenty v Koreji

Povinnost žádosti o „Re-Entry Permit“ pro držitele dlouhodobých víz je od 1. dubna 2022 zrušena a víza tedy již po opuštění Korejské republiky bez zažádání o „Re-entry Permit“ nepropadají.

Znovu zavedením „Re-Entry Permit Exemption“ se mohou držitele dlouhodobých víz vrátit zpět na území Korejské republiky po dobu jednoho roku (dvou let pro obyvatele s trvalým pobytem) od data odjezdu bez potřeby zažádat o „Re-Entry Permit“. V případě odjezdu na dobu delší než jeden rok je „Re-entry Permit“ stále vyžadován.

 

OČKOVANÉ OSOBY

Cestovatelé, kteří byli očkováni v zahraničí se mohou nechat zaregistrovat v korejském systému (vyřizuje místně příslušný zdravotnický úřad „Health Center“). K registraci očkování jsou mj. potřeba dokumenty s potvrzením o každé dávce očkování.

Plné očkování (ve většině případů dvě dávky) je uznáváno po dobu 6 měsíců od poslední dávky. Cizinci starší 11 let se mohou v Koreji nechat bezplatně očkovat. To platí také pro posilující očkovací dávku, tzv. "booster" s tím, že se může nechat naočkovat cizinec starší 18 let a po 3 měsících od poslední dávky. K bezplatnému naočkování "booster" dávkou v Koreji stačí registrace na "Health Center". Očkovací certifikát s "booster" dávkou má neomezenou platnost.

Bezplatné očkování mohou získat také cizinci nelegálně pobývající na korejském území, ale nepředpokládáme, že by mezi nimi byli občané Česka

 

TESTOVANÉ OSOBY

Pro vstup do veřejných zařízení nejsou vyžadována potvrzení o negativním výsledku testu na přítomnost viru SARS-Cov-2.

 

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Plně očkovaným osobám, které mají (po plném očkování) potvrzení o prodělání Covid-19 od korejských úřadů, se toto potvrzení uznává jako "booster" dávka. Korejská vláda uznává pouze certifikát o prodělání Covid-19 vydaný korejskými institucemi.

 

DĚTI

Děti do 6 let nemusí předkládat výsledek PCR testu při cestování do Korejské republiky, pokud jejich dospělý spolucestující předloží negativní PCR test. Po příletu do Koreje se na ně povinnost podstoupit PCR test vztahuje (a to včetně kojenců a nemluvňat).

 

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Pro výjimku z karantény je třeba získat QR kód ze systému Q-code – podrobnosti viz výše v části VSTUP NA ÚZEMÍ KOREJE – karanténa. Q-code nahrazuje příjezdové formuláře týkající se symptomů, zdravotního stavu a karantény.

Přijíždějící osoby jsou po příletu vyzváni, aby poskytly platné kontaktní korejské telefonní číslo a adresu svého pobytu po příletu. Telefonní číslo může být využito pro sledování zdravotního stavu ze strany korejských institucí nebo např. pro kontakt v případě pozitivního záchytu na palubě letadla.

 

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Korejská vláda pravidelně aktualizuje systém opatření sociálního distancování. Vzhledem k tomu, že se opatření často mění, doporučujeme sledovat příslušné webové stránky (viz níže) a s dotazy se obrátit na Velvyslanectví Koreje v Praze. Od začátku května 2022 není venku vyžadováno nosit roušky a respirátory. V budovách a uzavřených prostorách (např. veřejná doprava) nadále platí povinnost zakrýt si ústa a nos rouškou nebo respirátorem.

 

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Pokud má cizinec podezření na onemocnění Covid-19, je doporučeno nejprve zavolat do zdravotnického střediska nebo do call centra KDCA – korejské číslo 1339 (k dispozici i v cizím jazyce, mezinárodní formát +82-2-1339). Následně je třeba postupovat dle pokynů z call centra KDCA, nosit respirátor a nechat si udělat PCR test. Při odebrání vzorku pro PCR test bude cizinec dotazován na své cesty a kontakty v uplynulých 14 dnech.

 

TRANZIT

Osoby tranzitující v Koreji nemusí vyplňovat imigrační dokumenty, nemají povinnost předložit negativní PCR test. Při tranzitu kratším než 24 hodin nemají karanténní povinnost. Tranzitující cestující mají povinnost si ověřit požadavky na vstup do země, kam mají namířeno. V tranzitních prostorách letišť nejsou k dispozici zařízení pro testování na koronavirus SARS-Cov-2.

 

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Relevantní informace je možné nalézt na následujících internetových stránkách korejských úřadů:

http://kdca.go.kr/index.es?sid=a3 (KDCA, Korejské centrum pro kontrolu nemocí)

http://www.mohw.go.kr/eng (Ministerstvo zdravotnictví)

http://www.moel.go.kr/english (Ministerstvo zaměstnanosti a práce)

http://english.moe.go.kr (Ministerstvo školství)

http://mogef.go.kr/eng (Ministerstvo pro genderové záležitosti a rodinu)

http://mois.go.kr/eng Ministerstvo vnitra a bezpečnosti)

http://english.moef.go.kr (Ministerstvo financí)

https://www.mofa.go.kr/eng/index.do (Ministerstvo zahraničních věcí)

 

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČESKA

Pro návrat českých občanů do své země platí pravidla, které naleznete zde.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Cestování:

Čt   0:00  Odstartoval 14. ročník výstavy Má vlast cestami proměn Královéhradecký (kr-kralovehradecky.cz)
St 10:16  Informace pro poutníky do Říma mzv.cz (MZv ČR)
Út 12:18  Příjmy z mezinárodního cestovního ruchu rostou Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Po 18:40  EasyJet znižuje počet letov X-Trade Brokers (XTB)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688