msmt.cz (MŠMT)
Školství  |  06.06.2022 00:00:00

Milena Rychnovská - ekoložka předávající studentstvu také pocit sounáležitosti s přírodou

1
Praha, 6. června 2022 - Ke Dni učitelů a učitelek a připomínce ne vždy jednoduchého přístupu žen k učitelskému povolání zahájilo MŠMT minisérií medailonků významných pedagožek. Jedenáctou z nich je ekoložka předávající studentstvu nejen znalosti, ale i pocit sounáležitosti s přírodou Milena Rychnovská.
Prof. RNDr. Milena Rychnovská, DrSc., rozená Soudková, se narodila v Brně v roce 1928 a je významnou českou pedagožkou a ekoložkou. Její výzkumná práce se věnovala krajinné ekologii – zabývala se lučními porosty a jejich vlivem na krajinu, a také dopadem zemědělského využití půdy a hospodaření s vodou na životní prostředí. V roce 2003 získala Rychnovská za své celoživotní zásluhy v biologických vědách od Akademie věd Čestnou oborovou medaili G. J. Mendela. Dále získala v roce 2009 cenu Milady Paulové, která je každoročně udílena českým vědkyním Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním kontaktním centrem - gender a věda Sociologického ústavu AV ČR.
K zájmu o přírodu jí dovedla nejen její rodina – tatínek, který byl profesorem zoologie, a její bratr Dušan, který se zajímal o biologii, velkou inspirací pro ní ale byla i její učitelka doktorka Hrabětová z gymnázia Josefa Kudely v Brně. Ta ji přizvala na nedělní exkurze Přírodovědeckého klubu, kde se setkala s profesorem Josefem Podpěrou a Vladimírem Úlehlou, kteří jí významně ovlivnili v její profesní dráze.

Po studiu na gymnáziu pokračovala Milena Rychnovská na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde poté do roku 1955 také vyučovala. Odmítala však vstoupit do Komunistické strany, proto nakonec přesídlila do Botanického ústavu Československé akademie věd v Brně, kde se v letech 1955-1985 věnovala studiu lučních společenstev. V roce 1962 byla pozvána na konferenci Britské ekologické společnosti do Londýna, kde se setkala s Heinrichem Walterem ze Stuttgartu, profesorem a průkopníkem ekologie rostlin. Ten jí nabídl i odbornou stáž, která jí však nebyla povolena. Kvůli nedobrovolnému penzionování v roce 1985 nakonec Botanický ústav opustila a přesunula se do Ústavu krajinné ekologie Slovenské akademie věd v Bratislavě, kde působila až do roku 1990. Od roku 1991 do roku 2008 vyučovala na Katedře ekologie a životního prostředí Univerzity Palackého v Olomouci, kde získala také titul profesorky ekologie, a kterou také
od roku 1991 do roku 1994 vedla. Dále učila na Katedře environmentálních studií Fakulty sociálních věd Masarykovy univerzity v Brně a byla i poradkyní českého a federálního ministra životního prostředí Bedřicha Moldana a Josefa Vavrouška. Podílela se také na výzkumech v rámci projektu UNESCO „Člověk a biosféra“ (MaB), věnovala se funkci luk v pramenné oblasti Českomoravské vysočiny. Výsledky výzkumů, na kterých pracovala - například Structure and functioning of seminatural meadows - se staly součástí mezinárodních publikací.
Milena Rychnovská se v průběhu let stala významnou představitelkou ekosystémového přístupu a publikovala přes sto vědeckých prací a příspěvků do časopisů a sborníků. Působila také v redakční radě časopisu Ekológia a Folia Geobotanica. Podle Mileny Rychnovské je důležité si uvědomit, že člověk není pánem přírody, ale je její součástí. Pro předání této myšlenky a pro hlubší zájem o přírodu kolem nás je podle ní zásadní studentům a studentkám vštěpovat nejen potřebné znalosti, ale také jisté nadšení a zapálení pro věc.

O výchově dětí k ekologii a její důležitosti v našem životě se vyjádřila Milena Rychnovská v roce 2006:
„Aby měla ekologická výchova výsledky, museli by kantoři předávat nejen exaktní znalosti, ale také ideu, museli by umět děti nadchnout, tedy sami souznít s přírodou. Dnes se lidé podivují, že letadlo přeletí z Ameriky do Evropy za dvě hodiny, ale to, po čem šlapou, jim uniká. Že každý lístek je dokonalou „sluneční baterií“ nebo že se tlustá, chlupatá housenka zakuklí, beze zbytku se transformuje a pak že z ní vyletí nádherný motýl, to považují za samozřejmost. Až mrazí v zádech, jak efektivně dokáže příroda hospodařit se svými zdroji. Toto je přece zázrak!“

Medailonek ke stažení v PDF ZDE

Zdroje
Rozhovor s prof. Milenou Rychnovskou [online]. Gender a věda. Národní kontaktní centrum - gender a věda. [cit.2022-06-05]. Dostupný z: https://genderaveda.cz/rozhovory/rozhovor-sprof-milenou-rychnovskou/
SMOLÍKOVÁ, Dagmar. Předávat nejen exaktní znalosti, ale také ideu [online]. 5.6.2006. [cit.2002-06-05]. Dostupné z: http://sedmagenerace.cz/predavat-nejen-exaktni-znalosti-aletake-ideu/
Fotografie
Fotografie Mileny Rychnovské [online]. [cit. 2022-06-05]. Dostupná z: https://genderaveda.cz/rozhovory/rozhovor-s-prof-milenou-rychnovskou/
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688