Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Podnikání  |  31.03.2022 13:37:19

CRIF: V únoru začalo podnikat 5 tisíc lidí, 3 tisíce podnikatelů skončilo

V únoru začalo v Česku podnikat 5 039 lidí, zatímco 3 061 jich své podnikání ukončilo a dalších 6 246 ho přerušilo. Zatímco počet nových a končících podnikatelů odpovídal průměru posledních měsíců, počet lidí s přerušenou živností byl nižší než obvykle. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Počet nových podnikatelů byl o 2 128 nižší než v lednu, kdy však začalo podnikat nejvíce lidí za posledních 10 let. Počet lidí, kteří s podnikáním skončili, klesl oproti lednu o 42 a počet podnikatelů s přerušenou živností potom o 11 420. Důvodem je tradičně vysoký počet přerušených živností na začátku roku. Ten bývá až 3x vyšší než v ostatních měsících roku.

„V únoru jsme viděli především pokračující trend posledních měsíců, tedy dlouhodobé snižování počtu lidí, kteří svoji živnost ukončují, aniž by se výrazněji zvyšoval počet lidí s přerušenou živností. Řada živností totiž lidem neslouží ke klasickému podnikání, ale jsou využívány k různým formám zastřeného pracovního vztahu, jejichž nabídka je v ekonomice poměrně široká,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V posledních 12 měsících začalo v Česku podnikat 66 197 lidí, téměř o 7 tisíc více než v předešlých 12 měsících. Počet těch, kteří svoji živnost přerušili, se meziročně snížil o 1,5 tisíce na 38 934, a počet podnikatelů, kteří svoji živnost pozastavili, se snížil o 11,5 tisíce na 82 380.

Na každých 10 podnikatelů, kteří v uplynulých 12 měsících ukončili svoji činnost, tak připadlo 18 lidí, kteří naopak podnikat začali. V Česku tak přibylo 28 415 podnikatelů, o 9 550 více než během předchozích 12 měsíců.

Nejvíce lidí začalo v únoru podnikat v Praze, nejméně na Karlovarsku

Nejvíce lidí začalo v únoru podnikat v Praze, konkrétně 986. Následoval Středočeský kraj s 635 novými živnostníky a Jihomoravský kraj s 620 živnostníky. Nejméně lidí začalo podnikat v Karlovarském kraji (131), na Liberecku (188) a na Vysočině (189).

Nejvíce lidí své podnikání naopak ukončilo v Praze, konkrétně 542. Následoval Jihomoravský kraj s 389 zaniklými živnostmi a dále Středočeský kraj, kde živnost ukončilo 312 podnikatelů. Nejméně lidí s podnikáním skončilo v Karlovarském kraji (76) a na Vysočině (98).

Poměr nových podnikatelů připadajících na každých 10 s ukončenou živností byl nejvyšší ve Středočeském a v Moravskoslezském kraji. S podnikáním zde začalo 2x více lidí, než kolik jich skončilo. Naopak v Libereckém kraji šlo pouze o 7 nových podnikatelů na 10 končících, jejich počet se zde tedy snížil. S odstupem následoval Ústecký a Jihočeský kraj, kde každých 10 končících podnikatelů nahradilo 14 nových.

Nejvíce lidí začalo podnikat ve zpracovatelském průmyslu, nejvíce jich skončilo v obchodu

V rámci jednotlivých odvětví začalo v únoru nejvíce lidí podnikat ve zpracovatelském průmyslu (725), v profesních a vědeckých činnostech (613) a ve stavebnictví (574). U 802 nových podnikatelů však v živnostenském rejstříku nebyl uveden obor podnikání, proto jde pouze o orientační hodnoty. Nejvíce podnikatelů naopak skončilo v obchodu (841), ve stavebnictví (461) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (402).

Poměr nových podnikatelů připadajících na každých 10 s ukončenou živností byl nejvyšší v informačních a komunikačních činnostech, kde jich bylo 41. Naopak nejméně to bylo v obchodu, kde s podnikáním začalo pouze 5 lidí na 10 zaniklých a podnikatelů v tomto segmentu tak opět ubylo.

Graf 1: Počet vzniklých FOP v období posledních 12 měsíců, mezi lety 2018 až 2022


Zdroj: CRIF

Graf 2: Počet zaniklých FOP v období posledních 12 měsíců, mezi lety 2018 až 2022


Zdroj: CRIF

Graf 3: Počet přerušených FOP v období posledních 12 měsíců, mezi lety 2018 až 2022


Zdroj: CRIF


Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.
Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Oběma registrům CRIFCzech Credit Bureau zajišťuje i technický servis. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmama.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.

Portál www.informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu Cribis ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti.K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688