Patria (Patria Finance)
Auto Moto  |  05.12.2021 09:35:00

Víkendář: Automobilky nyní kopírují Teslu. Uvidí se, co dokážou

Americké výrobní firmy jsou nyní naštěstí vedeny inženýry. Pro Yahoo Finance to uvedl populární komik Jay Leno, který je ale také znám svou rozsáhlou sbírkou automobilů a expertizou v této oblasti. Leno míní, že v sedmdesátých a osmdesátých letech stáli v čele automobilek lidé z marketingu, takže třeba Chrysler chrlil na trh jedno auto za druhé a doufalo se, že jejich závady stihne firma opravit ještě v záruční době. To je ale „naštěstí za námi“.

Budoucnost amerických automobilek je tak podle Lena růžová, tou budoucností jsou přitom elektromobily. „Zhruba od roku 1810 do 1911 poháněla všechno pára, pak přišel benzín,“ uvedl Leno s tím, že na počátku dvacátého století ale bylo období, kdy se rozhodovalo, zda budoucností bude nadále pára, benzín nebo elektřina. Ta ale byla odsunuta stranou proto, že jen málo lidí k ní mělo přístup a nebyly ani dostatečné kapacity pro její výrobu v případě, že by poháněla automobily.



Elektřina tedy nebyla pro dopravu ještě zralá, nyní je situace jiná a vedoucí pozici u bateriíTesla, která je „pravděpodobně osm až deset let napřed“. Všichni, kteří se nyní hrnou do elektromobility, pak „kopírují Teslu“, která si díky svému náskoku „zaslouží svou valuaci“. Standardem na straně dojezdu je tak nyní 400 mil, ale Leno míní, že postupně se bude tento standard zvyšovat, možná až na 1 000 mil.

Na otázku týkající se Rivianu Leno odpověděl, že není právě fanouškem velkých terénních vozů, měl ale možnost si jeden poháněný elektřinou vyzkoušet a byl to velký zážitek. Jel totiž pouští v obrovském vozu, který byl téměř úplně bez hluku. U Rivianu stejně jako u řady dalších je ale také důležité, že podnikání v tomto odvětví je „hodně těžké“ a „někdo může rozumět třeba elektronice, ale nemusí se vyznat v automobilovém byznysu“. I proto Leno podle svých slov tak uznává, co dokázal Elon Musk, a „uvidí se, co dokážou ostatní.“

Leno také nedávno testoval rychlostní schopnost Tesly Plaid. Na rychlostním okruhu představil vozidlo s dojezdem 390 mil a „největším zrychlením mezi sériově vyráběnými vozy“. Plaid má tři motory, dva vzadu, jeden vepředu. Leno testoval vůz na čtvrt míli s tím, že Bugatti Veyron ji dává za 9,9 sekundy, Porsche Spyder za 9,91 sekundy a McLaren P1 za 10,25 sekundy. Rekord ale drží Bugatti Chiron, který to dokáže za 9,4 sekundy. Jak si vedla Tesla? Leno dokázal úsek ujet za 9,247 sekundy, tudíž si zapsal nový světový rekord.

Porovnání modelu Plaid (vlevo) s modelem S, se kterým jezdí Leno:



Zdroj: Youtube, Yahoo, CNBC




Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688