mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  14.10.2021 10:25:00

Zahraniční pracovní cesta VZÚ Dillí do Nepálu

Zahraniční pracovní cesta VZÚ Dillí do Nepálu

14.10.2021 / 10:18 | Aktualizováno: 14.10.2021 / 10:25

V rámci blížícího se ukončení diplomatické mise velvyslanec České republiky pro Nepál se sídlem v Dillí Milan Hovorka vykonal ve dnech 2. až 4. října 2021 návštěvu Káthmándú. V jejím průběhu byl přijat nepálskou prezidentkou Bidyou Devi Bhandariovou, ministrem zahraničních věcí Narayanem Khadkou, ministrem financí Janardanem Sharmou, 1. náměstkem ministra zahraničních věcí Bharatem Rajem Paudyalem a vedoucí Delegace Evropské unie v Káthmándú Nonou Deprez. Při dalších příležitostech se potkal s celou řadou dalších vysokých představitelů státní správy, politického a veřejného života. Všem jednáním byl přítomen a celou návštěvu skvěle připravil honorární generální konzul České republiky v Káthmándú Vishnu Agarwal.

Na všech úrovních přijetí bylo ze strany nepálských funkcionářů oceňováno, že se velvyslanec přijel rozloučit i v těchto složitých podmínkách koronavirové pandemie a s ní spojených restriktivních opatření.


Hostitelé také poděkovali velvyslanci za veškeré úsilí a aktivity, které za jeho téměř šestileté působení přispěly k udržení pozitivního vývoje vzájemných vztahů a k prohloubení mezilidských vztahů. Výrazem ocenění tohoto úsilí bylo i přijetí hlavou státu, které nebývá obvyklé pro podobné příležitosti.


Věcné úvody všech jednání obstarala výměna názorů na aktuální vývoj pandemie covid-19. S přiměřenou opatrností bylo konstatováno, že situace v obou zemích je pod kontrolou, jakkoli o závěru pandemie nemůže být řeči. Velvyslanec zdůraznil aktivní roli České republiky jako člena Evropské unie v globálním boji proti pandemii a ozřejmil mechanismus poskytnutí dvou miliónů dávek vakcín proti covid-19 jako pomoci České republiky řadě zemí realizované prostřednictvím mechanismu COVAX.


Velvyslanec se s partnery shodl, že k politickému rozvoji vztahů přispěla návštěva Parlamentu České republiky vedená jeho místopředsedou. To, že nemohla být realizována reciproční návštěva nepálských zákonodárců do České republiky, je důsledkem propuknutí pandemie koronaviru.


V zahraničněpolitické části rozhovorů strany ocenily pravidelné kontakty obou zemí na půdě mezinárodních organizací, v nichž spolupracovaly na řešení některých globálních výzev, včetně změny klimatu, zelené obnovy, a vzájemně se podporovaly prostřednictvím výměn kandidatur do volených funkcí.


Zejména s 1. náměstkem ministra zahraničních věcí B. Paudyalem velvyslanec diskutoval návrh rezoluce k rovné účasti na politickém a veřejném životě, kterou bude Česká republika spolu s dalšími zeměmi předkládat na půdě Rady pro lidská práva, a požádal nepálskou stranu o podporu návrhu ve věci, která byla v minulosti přijímána konsensem.


Pokud jde o hospodářskou spolupráci, ta nezaznamenala nějaký skokový vývoj, a to nehledě na řadu akcí zaměřených na zvýšení povědomí o příležitostech a vytváření networkingových příležitostí pro české firmy a jejich nepálské partnery. V Nepálu je zájem o české technologie, který umocňuje přítomnost známých českých značek na místním trhu zejména v automobilovém a leteckém průmyslu a v oblasti vodní energetiky. V případě značky Škoda jsou její automobily ve zvýšeném množství dováženy z Indie, kde jsou vyráběny.

Velvyslanec opakovaně zdůrazňoval, že procesu vzájemného poznávání pro účely hospodářské spolupráce by napomohla větší pravidelnost v činnosti Společné česko-nepálské smíšené komise, která byla ustanovena na základě dohody mezi českým ministerstvem průmyslu a obchodu a nepálským ministerstvem financí.


Velkého pokroku bylo dosaženo v oblasti mezilidských vztahů, když Nepál každoročně navštíví tisíce českých turistů. Českou stranu těší zájem mladých Nepálců o studium na některé z jejích vysokých škol. S cílem usnadnit vízový proces v části krátkodobých víz bylo v Káthmándú otevřeno ve spolupráci se společností VFS Global vízové aplikační centrum.

Velvyslanec ocenil znovuotevření Nepálu pro očkované turisty. Uvedl, že ve stejném duchu je nastavována cesta pro občany z třetích zemí do České republiky, kteří v případě očkování jednou z vakcín schválených Evropskou lékovou agenturou či Světovou zdravotnickou organizací a za předpokladu uznání certifikátu o provedeném očkování nemusí po příjezdu do Česka podstupovat karanténu. Velvyslanec avizoval, že od 4. října 2021 bude Nepál zařazen na seznam zemí, jejichž certifikáty o očkování proti covid-19 jsou uznávány pro účely cestování do České republiky, což se také stalo.


Během rozhovorů opětovně zaznívalo poděkování nepálských partnerů za rozvojovou pomoc, kterou Česká republika poskytla Nepálu v uplynulých letech prostřednictvím malých lokálních projektů, programu MEDEVAC, nevládních organizací (Člověk v tísni, Namasté Nepál) či jako člen Evropské unie. Nepálští představitelé se ve svých vděčných vzpomínkách vraceli k pomoci, kterou Česko poskytlo po ničivých zemětřeseních v roce 2015.

V průběhu pobytu v Káthmándú se velvyslanec sešel také s ředitelkou nepálského zastoupení nadace Člověk v tísni Věrou Exnerovou. Během rozhovoru velmi ocenil její osobní angažovanost a nasazení nadace ve velmi složitých podmínkách koronavirové pandemie.


Honorární generální konzul V. Agarwal byl přítomen všem jednáním. Velvyslanec neopomněl jedinou příležitost, aby nevyjádřil vděčnost za jeho angažovanost a neocenil vše, co dělá on osobně a celý tým konzulátu nejen pro zastupování zájmů České republiky, avšak také na podporu česko-nepálských vztahů.K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.