mpo.cz (MPO)
Dotace  |  05.10.2021 13:33:59

Vláda schválila Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, který podpoří rozvoj českých firem


Program se zaměřuje na posilování výkonnosti podniků ve výzkumu, vývoji a inovacích, rozvoj podnikání a digitální infrastruktury i posun k nízkouhlíkovému hospodářství či efektivnější nakládání se zdroji,říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává:Materiál představuje klíčový předpoklad pro využívání prostředků z Evropského fondu pro regionální rozvoj na podporu českých podniků v programovém období 2021–2027, a navazuje na Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost realizovaný v programovém období 2014-2020.“


Cílem OP TAK je zvýšení přidané hodnoty a produktivity českých, zejména malých a středních podniků, zlepšení jejich postavení v rámci globálních hodnotových řetězců či větší využití nových příležitostí a s tím související větší podpora vzniku a rozvoje nových inovativních firem. Program zároveň přispěje k rozvoji klíčových dovedností a podporou dílčích opatření v jednotlivých oblastech zajistí s dalšími nástroji podpory přechod k udržitelné a digitální ekonomice. Podpora bude zacílena na celou ČR vyjma projektů realizovaných na území hl. m. Prahy.

„Výsledná podoba programového dokumentu vychází primárně z unijní legislativy politiky soudržnosti EU pro období 2021-2027, která vstoupila v platnost až na konci června 2021. Dokument zároveň reflektuje Dohodu o partnerství pro období 2021-2027 nebo zaměření ostatních nástrojů podpory ať už na evropské či národní úrovni,říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha a dodává:Pro urychlení zahájení programového období 2021–2027 provedlo MPO nutné kroky pro dokončení a schválení OP TAK v předstihu, což několikrát ocenila i samotná Evropská komise. Analyzovali jsme například absorpční kapacitu OP TAK, na jejímž základě vznikl finanční plán programu, či tržní situaci na úrovni každé z priorit, a to s cílem identifikovat tržní selhání, která lze podporou z fondů EU eliminovat.“


Program je strukturován celkem do šesti priorit, z toho pět se zaměřuje na posilování výkonnosti podniků v oblasti výzkumu, vývoje a inovací a jejich digitální transformaci, na rozvoj podnikání a konkurenceschopnosti malých a středních podniků, rozvoj digitální infrastruktury a na posun k nízkouhlíkovému hospodářství a efektivnějšímu nakládání se zdroji. Poslední prioritou je technická pomoc pro implementaci OP TAK.

Programový dokument byl opakovaně předmětem připomínek ze strany hospodářských, sociálních či územních partnerů v rámci Platformy pro přípravu OP TAK, dále v průběhu roku 2020 proběhla veřejná konzultace k programovému dokumentu, do které se mohla zapojit i široká veřejnost, a v neposlední řadě průběžně probíhala neformální vyjednávání s Evropskou komisí.

OP TAK bude v následujících týdnech předložen Evropské komisi k formálnímu vyjednávání. Termín zahájení oficiálního vyjednávání a následného schválení OP TAK však bude záležet zejména na termínu předložení a schválení Dohody od partnerství, kterou připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj a která musí operačním programům předcházet.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.