V4 Group (V4 Group)
Daně a účetnictví  |  01.10.2021 09:23:46

Předvolební programy se dotýkají i transferových cen. Jak je volby mohou ovlivnit?

Z předvolebních inzercí k nám začínají intenzivně pronikat různé předvolební sliby. Jeden z nich zní: „Zabráníme odlivu 300 miliard korun, které z ČR každý rok vyvedou nadnárodní firmy“ (ČSSD 2021). Je to smělá myšlenka, nebo může důslednost daňových kontrol transferových cen přispět ke splnění tohoto cíle?


Veřejně je uváděno, že až 300 miliard korun odtéká každý rok z České republiky ve formě dividend zahraničním vlastníkům. Zjednodušeně řečeno je dividenda podíl na zisku. Na výši dividendy má vliv hospodářský výsledek společností a rovněž také záměr vlastníků společností. Ti mohou zjednodušeně zisk investovat zpět do společnosti nebo si tento zisk vyplatit.

Zrušení osvobození od daně z příjmů z výplaty podílů na zisku může logicky vést k odlivu zahraničních firem a vlastníků či vykazování nízkého zisku. Mohlo by být přitom efektivnější klást důraz na správné stanovení transferových cen, provádění důsledných a efektivních daňových kontrol při respektování základních daňových principů. Uvidíme, co přinese budoucnost transferovým cenám.

Pro mnoho z nás je pojem transferová cena pojmem tajemným. Jsou to ale právě transferové neboli převodní ceny, které slouží jako nástroj spravedlnosti na trhu, potažmo v daních. Principem pravidel pro použití transferových cen je zamezení neoprávněné optimalizaci daňové povinnosti mezi dvěma či více daňovými subjekty. Zjednodušeně si můžeme představit snahu některých firem přesunout své základy daně do zemí s nižší mírou zdanění, a to pouze na základě optimalizačních snah s cílem platit nízké či nulové daně,“ vysvětlila na e-konferenci k transferovým cenám Markéta Szotkowská, daňová specialistka V4 Group.

COVID ovlivnil i transferové ceny

Podstatný milník v oblasti transferových cen představovala koronavirová situace, kdy docházelo vlivem mimořádných opatření vlád jednotlivých států k uzavírání provozoven, omezování volného pohybu osob, uzavírání hranic, resp. vlivem samotné pandemie pak rovněž ke zvýšené nemocnosti zaměstnanců, snižování počtu pracovníků ve vazbě na karanténní opatření či snahu o omezování kontaktů. Uváděné faktory se bezesporu značně podepsaly na hospodářských výsledcích společností, jež se ve většině případů potýkaly s poklesem ziskovostí či samotnou ztrátovostí, byť v některých segmentech (výrobci a distributoři zdravotnických prostředků, e-shopy aj.) docházelo naopak k intenzivním růstům zisků, což mělo jednoznačně dopad do výsledného ocenění transakcí mezi spojenými osobami.

Z tohoto důvodu byl v rámci převodních cen k vydán Pokyn k dopadům pandemie COVID-19 na převodní ceny (přeloženo na webu Finanční správy ČR společně s vydáním oficiální Informace GFŘ k dopadům pandemie COVID-19 na převodní ceny navazující na tento Pokyn) reagující na tyto změny v podnikatelském prostředí u spřízněných podniků.

Předmětný Pokyn se zaměřuje primárně na dopady pandemie na srovnávací analýzu a skutečnost, jak postupovat při aplikaci některých metod transferových cen a jejich stanovené pro příští období vzhledem ke skutečnosti, že benchmarkové analýzy, jejichž výstupem je stanovení obvyklé výše vybraného ukazatele ziskovosti sloužícího pro stanovení transferové ceny, vycházejí zpravidla z dat několika (standardně průměr 3 – 5) předchozích let, v rámci kterých zcela logicky nemohou být promítnuty dopady pandemie z přelomu let 2019 a 2020. V Pokynu je věnována pozornost rovněž vládním dotacím a podporám či problematice, jak přistupovat k již uzavřeným předběžným cenovým dohodám,“ popsal na e-konferenci k transferovým cenám Michal Jelínek, partner V4 Group.

Pokyn neobsahuje žádná nová pravidla či legislativní novinky, ale pouze uvádí, jak postupovat v aktuálních podmínkách ekonomické korona krize, která nám významným způsobem ovlivnila srovnávací analýzy, uzavírané cenové dohody, přinesla nové vládní dotace a podpory a vygenerovala ztráty a významné náklady.

Pandemie Covid – 19 v oblasti transferových cenách ukázala, jak je důležité mít precizně zpracovanou funkční a rizikovou analýzu, která je nedílnou a podstatnou částí každé dokumentace k transferovým cenám. Jak je již popsáno výše pandemie dopadla na různé odvětví ba i na různé transakce různou silou. Proto je nanejvýš důležité, aby každá společnost dokázala popsat dopady pandemie a jejich vliv na realizované transakce mezi spojenými osobami. Je nutné vědět, zda krize ovlivnila transakci, kterou ovládá například mateřská společnost, nebo dceřiná společnost.

Daňové kontroly v oblasti transferových cen

Finanční správa v r. 2020 provedla 249 daňových kontrol zaměřených na transferové ceny mezi spojenými osobami. Správce daně celkem doměřil daň z příjmů ve výši 1,4 mld . V období 2014-2020 proběhlo přes 2 000 daňových kontrol zaměřených na transferové ceny (přesně 2 431). Celkový výše doměřené daně za toto období činí 4,5 mld. . Tyto dosažené výsledky finanční správy fungují také jako preventivní opatření pro mezinárodní společnosti fungující v ČR, které tak musí věnovat stále větší pozornost právě správnému nastavení transferových cen.

 Daňové kontroly v jednotlivých letech

Rok

Doměřená daň (v mil. )

Zvýšení ZD (v mil. )

2014

59

504

2015

446

2 823

2016

886

13 286

2017

189

1 264

2018

1 216

18 038

2019

356

3 130

2020

1 362

7 861

Zdroj: Finanční správa


V4 Group

V4 Group je poradenská skupina sdružující právní poradce, daňové konzultanty, auditory a účetní. Našim klientům nabízíme komplexní poradenské služby při vykonávaní jejich každodenních činností jako i řešení náročných obchodních transakcí.

Skupina V4 Group působí v České republice, Slovenské republice, Polsku a Maďarsku.


Více informací najdete na: www.v4group.eu

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.