mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  30.09.2021 10:50:00

Příběhy dánských Židů v Terezíně jsou nově dostupné i české veřejnosti

Příběhy dánských Židů v Terezíně jsou nově dostupné i české veřejnosti

30.09.2021 / 10:25 | Aktualizováno: 30.09.2021 / 10:50

Internetový projekt studentů z jihodánské Univerzity v Odense, webová stránka danskejoederitheresienstadt.org, mapuje příběhy a osudy 470 dánských Židů deportovaných v roce 1943 do nacistického ghetta v Terezíně. Od 30. září je stránka nově dostupná rovněž v českém jazyce. Web vznikl ve spolupráci s fondem Arcadia, Velvyslanectvím České republiky v Kodani a Památníkem Terezín.

Web www.danskejoederitheresienstadt.org byl spuštěn v roce 2018 a vytvořili jej studenti z Univerzity v Odense v jižní Dánsku (University of Southern Denmark v Odense). Internetová stránka je součástí širšího projektu s názvem: „Dánští Židé v Terezíně“, který se věnuje terénním pracím v bývalém terezínském ghettu. Ambicí studentů bylo zprostředkovat příběh 470 dánských Židů, kteří po 1. říjnu 1943 – tedy datu, kdy německé okupační síly začaly dánské Židy pronásledovat - neutekli do Švédska, ale byli naopak zatčeni a deportováni do nacistického ghetta v Terezíně.

Logo projektu

Logo projektu

Cílem virtuální prezentace je topografie vzpomínek: jak si přeživší pamatují ghetto, jeho místa, události, nálady - kde žili, pracovali, kde dostávali jídlo a lékařské ošetření, na kterých místech probíhal černý obchod. Na mapě jsou však zaznamenána i ta místa, kde dotyční cítili, že polevil útlak, a kde se na chvíli cítili svobodní. Pro každou použitou vzpomínku byla vytvořena zvláštní mapa, kde jsou zanesena místa, který dotyčný zmiňuje. 50 interaktivních map pak poskytuje přístup k 1 000 výpisům tištěných a nepublikovaných pamětí, a také ke krátkým vysvětlením a článkům na konkrétní témata.

Místa jsou doplněna citacemi z textů a rozhovorů, které odrážejí události, nálady a emoce, jak si je pamětníci pamatují. Mapy zachycují celkem 7 kategorií míst, ke kterým se vzpomínky vztahují: práce, bydlení, pocit volnosti, místa strachu, místa výdeje potravin, místa ošetření a místa černého trhu. Všechny jednotlivé pocitové mapy jsou též spojeny podle jednotlivých kategorií míst, lze tak sledovat, jak moc se pamětníci ve svých vzpomínkách potkávají. Na komunitních mapách lze sledovat, jak se liší pocity podle věku, pohlaví nebo místa původu pamětníků.

Topografie vzpomínek - Ralph Oppenheim

Topografie vzpomínek - Ralph Oppenheim

Těší mě, že mohu spolu s Velvyslanectvím České republiky v Kodani představit české veřejnosti tento unikátní projekt o dánských Židech v terezínském ghettu, na kterém pracovali studenti z Univerzity v jihodánském Odense. Ghetto v Terezíně je zapsané v dějinách Židů v Dánsku velmi silným písmem, což možná není v České republice většinově známé. Pevně věřím, že se to podaří tomuto projektu změnit. Spolu s tím, jak odchází tzv. první generace přeživších holocaustu, budou nabývat právě takovéto projekty na čím dál tím větší důležitosti. Dovolte mi poděkovat studentům z odenské univerzity za jejich práci, které muselo být, při pohledu na rozsah webových stránek, nesmírně mnoho“, uvádí k projektu ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek.

Webová prezentace je vhodná nejen coby nástroj pro online vzdělávání ve školách, ale i cenným průvodcem využitelným při osobní návštěvě Pevnosti Terezín, má-li člověk k dispozici chytrý telefon. Formou virtuálního průvodce městem přináší mapa informace o životě a zkušenostech v ghettu. V rámci projektu jsou zpracovány vzpomínky a videonahrávky pořízené v 90. letech USC Shoah Foundation a Dánským institutem pro mezinárodní studia. Vybrané tištěné texty a rozhovory vznikly v období od roku 1945 do roku 2017, přičemž zpracováno bylo na 60 vzpomínek.

Na web přichází široké spektrum návštěvníků ze zahraničí. Většina z nich se ale zdrží jen krátce, protože všechny mapy a texty byly dosud pouze v dánštině“, říká prof. Therkel Strade, který výzkumný projekt na Univerzitě v Odense vede. „Díky laskavé finanční podpoře z charitativního fondu Lisbet Rausing a Petera Baldwina – Arcadia, jsme měli možnost připravit web i v dalších jazykových verzích“, dodává. Výzkumníci z University v Odense předpokládají další následnou spolupráci s Památníkem Terezín.

Tato část dánsko-české historie není příliš známá, a proto věříme, že nám Památník Terezín pomůže související informace jak do škol, tak i široké veřejnosti zprostředkovat. Jsme přesvědčeni, že v době rostoucí xenofobie a antisemitismu je třeba vynaložit veškeré úsilí na posílení paměti holocaustu - a zejména zkušeností a myšlenek obětí. Jsme rádi, že se nám podařilo příběh dánských Židů zviditelnit a nyní jej budeme moci rozšířit mnohem širšímu, mezinárodnímu publiku“, komentuje prof. Strade.

U příležitosti spuštění české verze webu, na jehož realizaci se finančně podílelo i Velvyslanectví České republiky v Kodani, proběhl 29. září na Univerzitě v Odense komponovaný přednáškový večer s názvem: „Theresienstadt pa tjekkisk“. Za dánskou stranu s tematickými příspěvky vystoupili prof. Therkel Strade z University v Odense, historik NNHS Jacob Kornerup Ditlevsen či přeživší pamětník, který se do Terezína dostal, coby 2 leté dítě, pan Ib Katznelson. Za českou stranu se formou on-line přenosu zúčastnil PhDr. Jan Roubínek, ředitel muzea Památník Terezín a osobně PhDr. Radek Pech, velvyslanec České republiky v Dánsku.

Máme radost, že projekt Jihodánské univerzity dál pokračuje a že můžeme být spolu s ostatními podporovateli a příznivci jeho součástí. Nikoliv pouze z toho důvodu, že projekt kontextuálně mapuje důležitou stránku z historie česko-dánských vztahů, ale také s ohledem na moderní způsob, kterým tak činí a jenž má šanci přitáhnout širší, a především mladší, tentokrát české publikum. V současném neklidném světě rozděleném po tolika tektonických čarách to rozhodně neznamená málo. Náš velký dík patří profesoru Strademu, jeho spolupracovníkům a studentům z Univerzity v Odense, kterým se podařilo alespoň trochu zvrátit známé tvrzení, že historie je nejlepší učitelka s obzvlášť nepozornými žáky”, uzavírá Radek Pech, velvyslanec České republiky v Kodani.

Německá verze webu v překladu německé ambasády bude mít premiéru 3. listopadu. V roce 2022 bude také následovat anglická a švédská verze.

Více informací ohledně projektu na sociálních sítích: Web / Facebook / Instragram


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688