Jiří Zendulka (Kurzy.cz)
Osobní finance  |  30.09.2021 06:09:30

Inflace aneb z jakého zboží a služeb se aktuálně počítá? Do výpočtu se dostaly již i roušky

Vzhledem k letošnímu vývoji se slovo inflace mnohem více dostalo do popředí snad u každého z nás. Navíc dlouhodobě se často jako spotřebitelé nestačíme u cenovek divit na jejich pohyb výše a statistiky zveřejňovaná celková inflace se nám zdá být často realitě málo vypovídající. Tak jako tak, Českým statistickým úřadem zatím naposledy zveřejněná inflace, resp. tedy index spotřebitelských cen, ukázal v srpnu na meziroční růst cen o 4,1 %. Tak výrazný nárůst statistici evidovali naposledy před více než 12 lety. Tehdy však alespoň nastavené úrokové sazby ze strany ČNB dávali v návaznosti obyvatelům možnost u bank na spořících účtech téměř udržet hodnotu naspořených peněz. V posledních letech se však v tomto ohledu nůžky rozevřely a takto nejběžněji uložené finanční prostředky obyvatelstva zkrátka ztrácejí výrazněji na hodnotě.


Český statistický úřad (ČSÚ) k výpočtu inflace používá tzv. „spotřební koš“ zboží a služeb, který je rozdělen do 12 základních segmentů. Pomineme-li zahrnuté velké množství různorodých potravin či alkoholických nápojů, ČSÚ sleduje vývoj zhruba 460 cenových reprezentantů. Každoročně dochází k jejich aktualizaci, potažmo ob rok se aktualizuje také váha jednotlivých položek. Jako zajímavost možno zmínit, že v koši výrobků se v návaznosti na pandemii COVID-19 objevila také „jednorázová rouška“, resp. balení 50 ks. Můžeme hádat, kdy zase zmizí...

Každopádně zveřejňovaný index spotřebitelských cen by měl právě odrážet vývoj životních nákladů domácností a to včetně zahrnutí například daňových změn. Úplně všechny oblasti však nezohledňuje. Nesleduje totiž cenový vývoj v oblasti životního pojištění, drog, hazardu či prostituce.

Největší více než čtvrtinovou váhu ve zmiňovaném koši má bydlení, resp. téměř vše, co se ho týká. Hlavní položkou pro výpočet v daném segmentu je nájemné. Sledován je vývoj cen ať už u standardního nájmu, družstevního či tzv. imputovaného. Posledně zmiňované zohledňuje náklady samotných vlastníků bydlících ve svém. V této jediné položce, s  aktuální vahou 10,6 % v celém koši, se zároveň vlastně zohledňuje také vývoj cen nemovitostí. Neberou se však pro výpočet v úvahu například ceny starších bytů či rodinných domů. Zkrátka jen tržní ceny nového bydlení „na klíč“ a to bez zahrnutí cen pozemků. Ve zmiňované desetiprocentní váze má vývoj cen nového bydlení navíc podíl jen 18,3 %. Větší váhu (27,8 %), má pak individuální výstavba rodinných domů, potažmo 20 % jejich renovace, resp. z 11 % renovace bytů. Vzhledem k odlišné struktuře bytového fondu v hlavním městě, je v Praze u zmiňovaného nového bydlení na klíč podíl výraznějších téměř 53 %.

Každopádně jinými slovy lze z dat ČSÚ vlastně říci, že vývoj cen nových bytů a rodinných domů ovlivňuje celorepublikovou celkovou inflaci jen sotva 2 % vahou. Přitom se v posledních letech v reálu jedná u jednotlivých nemovitostí o zdražování i v milionech korun, při využití hypotéky tedy se skokovými dopady do rodinných rozpočtů.

V porovnání větší vliv na inflaci mají v segmentu bydlení energie. Podílejí se v celkovém koši více než 8% vahou, téměř polovinu z toho obstarává elektřina. Doplnit ještě lze, že ČSÚ v segmentu bydlení hlídá ceny například umyvadel, omítkových směsí, barev, apod. potažmo ceny návazných malířských či instalatérských prací.

 

Druhou nejhlavnější položkou s téměř 18 % jsou „Potraviny a nealkoholické nápoje“. Z potravin je největším hybatelem maso (4,2 %), následují výrobky z mléka a vejce (2,9 %). V případě nápojů pak nejvíce celkový koš ovlivňují minerální vody, nealkoholické nápoje, ovocné a zeleninové šťávy (1 %).

Jak patrno výše z tabulky, dvojciferný vliv na index spotřebitelských cen má ještě „Doprava. S 4,8% celkovou vahou v koši jsou brány v potaz ceny automobilů, motocyklů a jízdních kol, resp. více jak poloviční váhu mají ojetiny nad novými produkty. V potaz se při sledování cen berou ty nejprodávanější a tak se u nových hledí nejen na ceny vozů ŠKODA, ale také třeba i Dacia. U ojetin se pak sledují ceny 3, 5 a 9letých vozů, nalézt lze tak v porovnání více vozů značky Ford.

V segmentu dopravy se samozřejmě sleduje také vývoj cen údržby a oprav dopravních prostředků, ale také ceny v poskytovaných dopravních službách včetně třeba cen TAXI či letecké dopravě. A například také ceny pohonných hmot a olejů. Jejich pohyb ovlivňuje inflaci z 3,4 %.

Pokud vezmeme v úvahu výše rozebíraný segment Bydlení a Potravin, zahrneme k potravinám ještě také „neřesti“, resp. segment Alkoholických nápojů a tabáku, tak váha těchto tří segmentů ovlivňuje vývoj inflace z více jak poloviny. Jak je dále z výše uvedené tabulky patrné, nejmenší vliv na inflaci mají cenové změny v segmentu Zdraví a především ve Vzdělání.

Tak jako jsme již i uváděli na jaře v článku „Češi dostali další impuls pro nákup nemovitostí, inflace nad prognózou ČNB“, alfou a omegou pro celkovou inflaci je nadále jistě především vývoj cen komodit a energií. Již tehdy zmiňovaný očekávaný jejich další růst se stal realitou. Nějaké výrazné zbrzdění inflace, směrem k 2% inflačnímu cíli ČNB, je tak stále zatím v nedohlednu. Stačí se totiž jen zamyslet, že ať už jen plyn, elektřina a paliva se zkrátka využívají prakticky v jakémkoliv byznysu/výrobě. O tom jak se v poslední dekádě třeba dále jen rozrostla přeprava jakéhokoliv zboží, není snad ani nutno příliš rozvádět.

Průměrná cena litru nafty dle všeho v říjnu zamíří již k 33 oproti loňským i jen 26 , benzín bude ještě o 2 dražší. Již teď ceny na dálnicích u Naturalu 95 dosahují léta nevídaných 36,50 . Platit dodavatelům za kWh elektřiny v běžném tarifu celkově méně než 5 , či u plynu do 1 , se začne blížit zázraku. Firmy potažmo podnikatelé zkrátka budou přicházející další mnohdy dvouciferné zdražování energií (vstupů) promítat do svých cen a dále tak napříč segmenty podporovat vzestup indexu spotřebitelských cen, tedy inflaci.

V dalším na víkend připravovaném článku k inflaci se ještě blíže podíváme, jak statistici v posledních letech pozměnili zmiňovaný spotřební koš. 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.