MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Daně a účetnictví  |  18.06.2021 16:33:19

Ecofin: Ministři financí jednali o úpravách systému DPH a plánech obnovy


Na jednání Rady Ecofin v Lucemburku diskutovali ministři financí členských zemí Evropské unie včetně ministryně financí Aleny Schillerové o rovném zacházení mezi členskými státy v daňových otázkách a o hospodářské obnově evropských ekonomiky prostřednictvím národních plánů obnovy. Jednalo se o poslední zasedání v rámci portugalského předsednictví, v Radě EU ho vystřídá Slovinsko.

Ministři financí úvodem projednávali úpravy v systému DPH tak, aby lépe zajišťoval rovné podmínky všem členským zemím při aplikaci snížených sazeb. Česká republika usiluje o odstranění nerovného zacházení v evropském systému DPH dlouhodobě. „Jsem ráda, že se podařilo prosadit, aby ČR mohla aplikovat všechny výjimky v sazbách DPH dosud určené pouze některým státům. Můžeme tím získat třeba možnost stanovit si výši sazeb DPH nejen při podpoře rodin s dětmi, ale i v boji proti pandemiím,“ uvedla na plénu ministryně financí Alena Schillerová. Tématem diskuze v oblasti DPH bylo také umožnění osvobodit nákupy EU během krizových událostí. „Jedná se o naléhavé opatření pro účinný boj s pandemií, které by mělo přispět k překonání důsledků současné krize,“ dodala Alena Schillerová.

Dalším tématem na programu jednání byla již tradičně hospodářská obnova evropských ekonomik a Nástroj pro oživení a odolnosti (Recovery and Resilience Facility – RRF). Ten je klíčovou součástí strategie hospodářské obnovy EU, jehož cílem je podpořit členské státy v provádění strukturálních reforem a veřejných investic. Ty mají posílit odolnost členských zemí EU, zmírnit dopady krize a přispět k obnově růstového potenciálu a tvorbě pracovních míst. „Realizace investičních a reformních projektů obsažených v národních plánech obnovy jsou klíčové pro rychlý návrat do normálu po covidové epidemii. Česká republika se 1. června oficiálně připojila mezi země s odevzdaným národním plánem obnovy Evropské komisi. Získat bychom v rámci něj měli zhruba 180 miliard korun, které půjdou na investice v oblasti digitální a zelené transformace, vzdělávání, vývoje a inovací," uzavřela Alena Schillerová.

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí je ústředním orgánem státní správy pro státní rozpočet republiky, státní závěrečný účet republiky, státní pokladnu České republiky, finanční trh s výjimkou dozoru nad kapitálovým trhem v rozsahu působnosti Komise pro cenné papíry, daně, poplatky a clo, finanční hospodaření, finanční kontrolu, účetnictví, audit a daňové poradenství, věci devizové včetně pohledávek a závazků státu vůči zahraničí, ochranu zahraničních investic, pro tomboly, loterie a jiné podobné hry, hospodaření s majetkem státu, privatizaci majetku státu, pro věci pojišťoven, penzijních fondů, ceny a pro činnost zaměřenou proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, posuzuje dovoz subvencovaných výrobků a přijímá opatření na ochranu proti dovozu těchto výrobků.

Ministerstvo financí je zřízeno zákonem č. 2/1969 Sb. Současnou ministryní je od 13. prosince 2017 Alena Schillerová.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.