Patria (Patria Finance)
Akcie v ČR  |  23.04.2021 06:06:00

Fidelity: Čínské akcie čekají turbulence a dluhopisy počítají s růstem ekonomiky

Číně se podařilo zvládnout pandemii velmi dobře a od loňského dubna nezaznamenala další vlnu, což silně podporuje její rychlé hospodářské oživení. Čínské hospodářské oživení by se mohlo stát vzorem i pro další velké světové ekonomiky. Jak vidí druhé čtvrtletí na čínském akciovém a dluhopisovém trhu portfolio manažeři Fidelity International?

Vzhledem k nízkému vlivu srovnávací základny dosáhl meziroční nárůst čínského HDP ve stálých cenách v 1. čtvrtletí roku 2021 desetiletého rekordního maxima. Ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2019 dělal složený růst přibližně 5 procent, což je opravdu blízko k předpandemickému tempu růstu. Z hlediska odvětví zaznamenává výroba nadále rychlejší oživení než odvětví služeb; pokud se na to díváme z pohledu velikosti, obnova růstu malých společností zaostává za obnovou velkých podniků.

Pokud jde o druhé čtvrtletí, vliv srovnávací základny výrazně zeslábne, nelze jej ale opomenout. Očekává se tedy, že si Čína udrží vysoké meziroční tempo ekonomického růstu. Tempo hospodářského oživení ve druhém a v následujících čtvrtletích bude více záviset na oživení sektoru služeb. Podle údajů o vnitrostátním cestovním ruchu se během svátku Čching Ming na začátku dubna počet cestujících a hotelových rezervací podstatně zvýšil ve srovnání s předchozími svátky, což odráží i to, že odložená poptávka po spotřebě může způsobit následné skokové oživení. Udržitelnější hospodářský růst však stále závisí na oživení příjmů. Za zmínku stojí rozdíly v tom, jak probíhá oživení v podnicích různých velikostí a z různých odvětví, a jak to ovlivní zaměstnanost a příjmy obyvatel.

Čínské akcie

„U čínských „A shares“ došlo po oslavě čínského nového roku na trhu k výrazné korekci a investiční trend se výrazně změnil," říká Lynda Čou, portfolio manažerka u Fidelity International. "Vzhledem k tomu, že oživení probíhá podle očekávání, trh předpokládá normalizaci měnové politiky a utažení likvidních marží. Celkově je sentiment trhu stále křehký, protože má tendenci reagovat na pozitivní zprávy pomalu a na negativní zprávy rychle. Akcie s vysokým oceněním a předchozí silnou výkonností zaznamenaly významné korekce. Naproti tomu cyklické akcie těžily z rychlého zlepšení obchodní výkonnosti a budou překonávat výkonnost trhu," komentuje Čou.

"Do budoucna lze na akciovém trhu v prostředí rostoucích inflačních očekávání předpokládat turbulence. Zavádění vakcín, hospodářské oživení a politika zůstávají mezi třemi motory trhu," domnívá se portfolio manažerka. "Až likviditou vyšroubované valuace pominou, bylo by strategické zaměřit se na periodické a strukturální příležitosti u konkrétních akcií. Kontinuita podnikání může být klíčovým faktorem při výběru akcií bottom-up a investoři by se po korekci ocenění měli speciálně zaměřit na podobné, vysoce kvalitní společnosti. Pokud jde o odvětví, jsem optimistická ohledně cyklických odvětví, která jsou podpořená solidními výkony firem, dále u sektoru spotřeby se stabilním výkonem firem, u importu substitučních materiálů a u průmyslového odvětví, která bude těžit z centralizovanějšího trhu.“

Čínské dluhopisy

"Pokud jde o dluhopisy, výnosová křivka čínských vládních dluhopisů zůstala meziročně stabilní, na rozdíl od prudkého růstu sazeb amerických vládních dluhopisů. To lze připsat postupnému omezování stimulů čínské měnové politiky, které nastalo po druhém čtvrtletí roku 2020. Desetiletá sazba státních dluhopisů vzrostla od dubna 2020 přibližně o 60 bazických bodů," komentuje vývoj u dluhopisů Alvin Čcheng, portfolio manažer Fidelity International.

"Většina očekávání ohledně hospodářského oživení je do dluhopisového trhu již skutečně promítnuta. Ve druhém čtvrtletí 2021 stále předpokládáme tržní konsenzus ohledně postupného oživování ekonomiky. Klíčovými proměnnými bude růst PPI a jeho následný dopad na CPI, na pozadí současného globálního oživení," pokračuje Čcheng. "V současné době je tržní konsenzus ohledně letošního CPI stále nízký. Pokud se CPI zvýší nad očekávání, může se centrální banka zaměřit na risk-off politiku, která omezí likviditu trhu a posune výnosy státních dluhopisů nahoru," doplňuje portfolio manažer.

"Pokud jde o úvěrové dluhopisy, ochota k tržnímu riziku je relativně nízká, protože na konci roku 2020 se objevila řada případů nesplacených dluhopisů lokálních státních podniků (SOE). Zjistili jsme, že některé firmy, které selhaly, mají i nadále potíže s refinancováním a ocenění dluhopisů SOE a investičních dluhopisů městské výstavby v těchto oblastech nadále rostou," dále Čcheng. "Věříme, že dlouhodobá politika centrální vlády stále směřuje k optimalizaci tržního mechanismu, který pomůže vyřešit rizika související se zadlužením. Proto budeme při investicích do úvěrových dluhopisů stále brát v úvahu komplexní rizika regionu, strategický význam dluhopisů státem vlastněných firem a investičních dluhopisů městské výstavby,“ uzavírá Čcheng.

Zdroj: Fidelity International

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:

So   9:08  Erste zahájila pokrytí akcií CZG Research (Česká spořitelna)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.