OMV se po loňských potížích přemění v chemický koncern

Společnost se kromě jiného potýká s důsledky koronavirové krize, globálního oteplování, ale i s problémy souvisejícími s výstavbou plynovodu Nord Stream 2, který OMV doposud spolufinancoval částkou 730 milionů eur.
OMV má v plánu investovat v Rakousku 3 miliardy eur, z toho třetinu chce vyhradit na udržitelné projekty, například na recyklaci umělé hmoty, obnovitelné energie a výrobu zeleného vodíku. Nejdůležitějším krokem v nově nastoupeném kurzu pak představuje převzetí většinového podílu (v hodnotě 4 miliard eur) chemického koncernu Borealis. Šéf OMV Rainer Seele vidí budoucnost v elektrifikaci dopravy, e-mobilitě, a plánuje, že se OMV stane jednou z předních společností v oblasti oběhového hospodářství plastů.
POKLES TĚŽBY ROPY
OMV tak bude pozvolna opouštět svůj dlouhodobý cíl, těžbu ropy na úrovni 600 tisíců barelů za den, a počítá, že v budoucnu by měla těžba dosahovat maximálně 480-500 tisíců barelů. Pozastavený nákup Achimova pole v Rusku se tak již zřejmě nezrealizuje.
V minulém roce klesla těžba OMV o 5 %, tedy na 463 tisíc barelů za den. Příčinou je mimo jiné i pozastavení těžby v Libyi. Ta v posledním kvartálu 2020 těžbu obnovila, což by mělo v roce 2021 vést k dalšímu zvýšení těžby, nyní odhadované na 480 tisíc barelů denně.
Obrat OMV se tím snížil o 29 % a dosáhl tak 16,6 miliardy eur, zisk činil 1,5 miliardy eur. Zatímco samotná těžba ropy byla postižena propadem cen ropy a plynu, doprava, obchod a marketing se ukázaly být odolnějšími. Problémy, které se týkají rafinerií a obchodu v čerpacích stanicích, souvisí s nízkými cenami ropy a plynu a také se slabou poptávkou po pohonných hmotách.
Navzdory plánům OMV s udržitelnými projekty nebude výroba obnovitelných zdrojů energie prozatím představovat hlavní část produkce OMV. Poměrně malá těžba ropy a plynu v Rakousku má pokračovat, stejně jako její zpracování. Podle šéfa OMV bude každopádně poptávka po ropě klesat s postupným rozšiřováním elektromobility a vodíkových technologií. OMV se již dnes podílí na výrobě lehkých karosérií pro elektromobily a participuje i na optimalizaci provozu větrných elektráren. K jejím velkým projektům patří výstavba největší fotovoltaické elektrárny a největšího zařízení na výrobu vodíku v Rakousku.
Na druhé straně OMV loni prodala 51% podíl ve společnosti Gas Connect Austria, která provozuje plynovodní infrastrukturu, rakouskému výrobci, distributorovi a prodejci elektřiny Verbund (vlastněnému z 51 % rakouským státem). OMV se také zbavila řady čerpacích stanic v Německu a hledá zájemce k odkoupení čerpacích stanic ve Slovinsku.
AKVIZICE CHEMICKÉHO KONCERNU
Finanční bilance společnosti za rok 2020 není nejlepší, je však celkově lepší oproti jiným ropným a plynárenským koncernům. Přes silné poklesy se OMV drží dobře a nezaznamenala výrazné ztráty do mínusu. Tyto skutečnosti souvisí s loňskou koupí 75% podílu ve společnosti Borealis. Jednalo se o největší akvizici v Rakousku v roce 2020. Ani převzetím většinového podílu v Borealis se ale úplně nepodařilo zamezit poklesům zisku v ropném a plynárenském sektoru.
Borealis patří k jednomu z největších producentů polyolefinů (výchozí materiál pro tvorbu umělých hmot) v Evropě. Zvýšení podílu OMV z 36 % na 75 % vyšlo na 4 miliardy eur. Státní fond Mubadala se sídlem v Abú Dhabí vlastní 25 % Borealis a je také se svými 24,9 % druhým nejdůležitějším akcionářem OMV. Nejvýznamnějším akcionářem OMV zůstává Státní holding Öbag s 31,5 %. V zájmu co nejhladší integrace společnosti Borealis do skupiny nového většinového majitele byl bývalý šéf chemického koncernu Alfred Stern jmenován do představenstva OMV. OMV dále plánuje odprodat výrobu hnojiv s cca 2000 zaměstnanci, která nyní generuje 15 % obratu koncernu Borealis. Podle Seeleho nebude Borealis nadále v tomto odvětví dostatečně konkurenceschopný.
Pavlína Šrámková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR ve Vídni

Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Alibaba: Ant Group se přemění ve finanční holding, IPO se může vrátit na scénu
- V loňském roce se v Praze povolilo o 40 % méně bytů než v roce 2019
- Česká ekonomika v závěrečném čtvrtletí loňského roku pozitivně překvapila
- Výsledky Allianz za 4Q20 pozitivní, divi na loňské úrovni 9,6 EUR
- Ekonomika EU se v loňském roce propadla o více než 6 %
- Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stagnovala (Ranní zpráva z finančního trhu)
- CRIF: V loňském roce zaniklo nejvíce společností v historii ČR. Zároveň jich vzniklo nejméně za posledních 6 let
- Slovenská ekonomika se vyhnula v závěru loňského roku poklesu
- Německá ekonomika vykázala v závěrečném čtvrtletí loňského roku mírný mezikvartální nárůst HDP
- Commerzbank (-6 %) je za loňský rok v hluboké ztrátě, zavádí změny
- ČSOB hlásí za loňský rok zisk 8,5 miliardy Kč, posílila kapitálové ukazatele
- eMan hlásí za loňský rok obrat přes 175 milionů Kč
Benzín a nafta 12.04.2021
Natural 95 31.41 Kč![]() ![]() | Nafta 29.54 Kč![]() ![]() |
Prezentace
06.04.2021 Zateplení budov svépomocí nebo stavební firmou?
06.04.2021 Stínění bytových domů šetří náklady i energie
31.03.2021 Nízkoenergetické rodinné domy v pražských Košířích
Okénko investora
Martin Krištoff, CFD World
Mezinárodní měnový fond (MMF) podporuje globální předpověď růstu
Olívia Lacenová, TopForex
Debut desetiletí? Ani náhodou. Vstup Deliveroo na burzu nenaplnil očekávání.
Štěpán Hájek, PurpleTrading
Inflace jako cesta z dluhové krize. Hodnotové akcie možná zrychlí (11.4.2021)
Lukáš Blažek, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Jonáš Mlýnek, LYNX
Lukáš Baloga, ProfitLevel
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tony Christoforou, Goldenburg Group
Do bezpečného přístavu eura vplouvá loď se zlatým „B“ na vlajce
Tiskové zprávy
Raketově roste zájem o monistické akciovky, klesá.
Analýza: Jak se pracuje lidem na home office?...
Asociace autobazarů žádá vládu o otevření...
Reakce generálního ředitele ČT Petra Dvořáka v...