mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  26.01.2021 08:50:00

Modernizace vodohospodářského sektoru v Egyptě – výzvy a příležitosti

26.01.2021 / 08:46 | Aktualizováno: 26.01.2021 / 08:50

Egypt vykazuje v posledních letech stabilní ekonomický růst. Přesto však čelí země v čele s prezidentem Sísím mnoha výzvám. Jednou z nich je zabezpečení stále rostoucího počtu obyvatel pitnou vodou. 98% egyptské populace žije a pracuje podél pobřeží Nilu – jedná se o více než 102 miliónů obyvatel, kteří potřebují ke svému přežití přibližně 105 miliard kubických metrů vody ročně. Pravidelná období sucha a aridní charakter krajiny nutí zemědělce k ještě vyšší spotřebě vody. Právě ti totiž využívají až 80% dostupných vodních zdrojů. Také z toho důvodu předpokládá Světový potravinový program při OSN, že do roku 2040 přijde Egypt až o 30% kapacity vodních zdrojů což způsobí drastický pokles zemědělské produktivity.

Egyptská vláda si je nebezpečí vědoma, avšak její dosavadní kroky nedokázaly zabránit, aby se Egypt s kapacitou 550 kubických metrů na osobu dostal pod hranici chudoby (tzv. water poverty). V rámci Národního plánu pro vodu 2017 - 2037 investovala egyptská vláda 50 miliard USD do strategických projektů se snahou přeměnit systém tradičního zavlažování na moderní úsporné technologie – vsadila především na metody postřikového a kapkové zavlažování a snaží se přimět zemědělce nepoužívat zastaralé metody závlahy výtopou. Podle OSN činil v Egyptě podíl kapkového a postřikového zavlažování v zemědělství v roce 2016 pouze 5%. Prezident Sísí tak pravidelně oznamuje nové investiční plány do modernizace egyptského vodohospodářství. Příkladem může být oznámení vlády v dubnu 2020 o investici 11 miliard USD do modernizace zavlažovacích systémů v horním Egyptě a investici do vybudování závlahových kanálů v celkové délce 55 000 km po celém území Egypta. Prezident na začátku roku 2021 také přislíbil renovaci 1 500 egyptských vesnic, které kromě dopravní a elektrické infrastruktury potřebují více jak 10 000 vodních čerpadel a nové čističky odpadních vod.

Ministerstvo pro bydlení, veřejné služby a komunity, které projekty zaštiťuje, plánuje také výstavbu 39 odsolovacích zařízení. Nová zařízení budou vystavěna na egyptském pobřeží, včetně měst Port Said, Dakahlia, El Kafr Sheikh a Marsa Matrouh. Výstavba čistíren odpadních vod představuje pro vodní sektor další velkou výzvu v oblasti infrastruktury. Do začátku roku 2020 vláda již dokončila 26 z 52 plánovaných čistíren odpadních vod v Horním Egyptě, přičemž zbývající zařízení by měla být dokončena do konce roku. Nové závody budou mít celkovou kapacitu 418 mil. metrů krychlových/den a obslouží 8 milionů lidí v regionu. Ministerstvo odhaduje, že náklady na toto rozšíření infrastruktury budou dosahovat přibližně 8,1 miliard EGP (499,2 mil. USD).

Hrozba z jihu – Etiopie napouští novou přehradu

Již od července letošního roku dochází k postupnému naplňování největší africké přehrady Velká etiopská přehrada / Grand Ethiopian Renaissance Dam – GERD, která má zajistit energetickou soběstačnost Etiopie a její možnost vyvážet elektřinu do zahraničí. Přehrada však představuje pro Egypt (a z velké části i pro Súdán) mnoho politických a ekonomických problémů. Nejvíce rizikovým obdobím je doba plnění, která podle zvolené rychlosti vyvolá úměrně tomu snížení hladiny řeky. Etiopie má zájem přehradu naplnit co nejdříve (celkem za 5 – 6 let, i možná dříve) a hladina Nilu by se tak mohla snížit (např. při snížení průtoku o 40 %) až o metr. Snížením toku se sníží i jeho rychlost, která může způsobit proces sedimentace a zhoršit kvalitu pitné vody a za určitých okolností ohrozit schopnost čerpacích stanic vodu přečerpávat.

Řešení není složité

Z hlediska obchodních příležitostí je důležité, že si egyptská vláda uvědomuje nutnost zaměřit se na vyšší efektivitu vodního managementu, přenos know-how a zavedení udržitelných technologií. Pro české firmy tak existují možnosti dodávek malých i velkých čistíren odpadních vod, komponentů pro její úpravu či recyklaci, přečerpávacích stanic, zavlažovacích systémů či technických studií pro management říčních toků. V neposlední řadě je důležité zmínit, že Egypt v posledních letech upřednostňuje domácí produkci před dovozem zahraničních produktů. To se projevuje i v eskortu vodního hospodářství, kdy Egypt upřednostňuje alespoň částečnou výrobu jednoduchých komponentů v zemi, a to právě za asistence zahraničních firem.

Ukázat v Egyptě svojí technologii se podařilo například firmě Sigmainvest spol. s.r.o. (dřívější Intersigma) součástí skupiny Sigma, která v Egyptě instalovala již více než 100 čerpacích stanic a úpraven vody a působí v zemi již více než 60 let. Česká republika byla v minulém století důležitým obchodním partnerem Egypta a díky úspěšným referencím mohou české firmy navázat na dobré jméno českých produktů. Podle obchodního zástupce / ředitele kanceláře Sigmainvest v Egyptě nabízí zdejší vodohospodářský průmysl mnoho příležitostí pro české firmy. „V Egyptě žije přes 100 miliónů obyvatel a vláda potřebuje zajistit dostatek čisté vody pro každého z nich. Je to nekonečný boj s časem a přírodou, ale právě proto poskytuje dostatek příležitosti pro různorodé technologie, ve kterých jsme v česku na špičkové úrovni.“

 


Mgr. Ludmila Leškovská, obchodní radová ZÚ Káhira


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.