mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  21.01.2021 12:27:00

Maroko úspěšně získává finanance na obnovu ekonomiky

Maroko úspěšně získává finanance na obnovu ekonomiky

21.01.2021 / 12:15 | Aktualizováno: 21.01.2021 / 12:27

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) i nadále pokračuje ve svých aktivitách v Marockém království. Mezi lety 2019 a 2020 se investice více než ztrojnásobily. V minulém roce dosáhly hodnoty 742 milionů eur. Většina investic je určena na zvládání krize vyvolané pandemií Covid-19.

EBRD ve své rozvaze za rok 2020 vykázala rekordní investice do marockého hospodářství. V roce 2020 investice dosáhly částky 742 milionů eur, zatímco o rok dříve, před vypuknutím pandemie, činily „pouhých“ 204 milionů eur. Kumulativní investice EBRD se tak v Maroku zvýšily na 2,8 miliardy eur od roku 2012, kdy zde EBRD zahájila svou činnost.

Investice během roku 2020 úzce souvisely s pandemií Covid-19 a jejímu enormnímu dopadu na marockou ekonomiku. Tři významné státní podniky obdržely půjčky se státní zárukou v celkové výši 300 milionů eur. Národní úřad pro letectví (ONDA) obdržel finanční injekci ve formě 150 milionů eur, Národní úřad pro elektřinu a pitnou vodu (ONEE) pak získal podporu ve výši 50 milionů eur a Národní úřad silnic (ADM) obdržel půjčku ve výši 100 milionů eur.

Evropská banka pro rozvoj a obnovu také uzavřela dohodu s marockým Ministerstvem zemědělství na podporu nové vládní strategie „Green Generetation“. Ministerstvo získalo úvěr ve výši 150 milionu eur na podporu projektů souvisejících se zemědělstvím. Přes veškeré snahy o diverzifikaci vlastního hospodářství si marocká vláda uvědomuje důležitou roli, které zemědělství v rámci skladby marockého HDP zaujímá. Tzv. Bio-ekonomika má v Maroku v příštích letech hrát daleko důležitější roli.

Partnery EBRD jsou také marocké banky. BMCE Bank of Africa (pozn. BMCE je třetí největší banka v Maroku) uzavřela dohodu, díky které získala půjčku ve výši 145 milionů eur na pomoc malým a středním podnikům. Právě malé a střední podniky krizí utrpěly největší ztráty. Dalším příjemcem půjčky z bankovního sektoru je Banque Centrale Populaire, které EBRD podpořila 40 miliony eur. Peníze by měly posloužit jako půjčky pro podniky, které působí v oblasti zahraničního obchodu.

Zajímavostí je, že třetina investic EBRD v arabském světě směřovaly právě do Maroka. EBRD oznámila, že v minulém roce investovala rekordních 2,2 miliardy eur do jižní a východní části tvz. Středomořské pánve neboli regionu SEMED. Kromě Maroka se jedná o Egypt, Jordánsko, Libanon, Tunisko nebo Palestinu.

EBRD není jediná, která se rozhodla skrze své finanční nástroje investovat v Maroku. Již v srpnu minulého roku uvolnila Evropská investiční banka 100 milionů eur na pomoc při zvládání krize. Jednalo se o první část přislíbené částky ze strany EU, která má dosáhnout až 200 milionů eur. Finanční pomoc byla určena na nákup zdravotnických potřeb a materiálů a měla by pomoci zdravotnickým zařízením zvýšit jejich kapacity nejen v boji proti Covid-19.

Zajímavostí je, že od roku 2007 Evropská investiční banka garantovala Maroku finanční zdroje ve výši 5 miliard eur. Celých 30% těchto půjček je určeno pro privátní sektor.

Marocká ekonomika se i díky investicím ze strany zahraničních bank staví zpět na nohy. Pro rok 2021 se očekává růst ve výši 4,6% HDP (pozn. v roce 2020 pokles dosáhl 7% HDP). V posledních měsících je zaznamenaná vyšší míra domácí, ale i zahraniční poptávky po výrobcích marocké provenience. Důležitým signálem je také zlepšující se situace v marockém zemědělství, které je důležitým pilířem marockého hospodářství. Návrat ekonomiky do stavu před covidem podle současných predikcí můžeme očekávat již v roce 2023.

Jan Hladík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví České republiky v Rabatu


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.