Export (export.cz)
Ze světa  |  05.01.2021 11:52:25

Řecko se připravuje na čerpání z fondu obnovy EU

ŘECKO SE PŘIPRAVUJE NA ČERPÁNÍ Z FONDU OBNOVY EU

Řecká vláda předložila Evropské komisi svůj návrh Plánu na podporu oživení a odolnosti, který bude financován z prostředků evropského nástroje Next Generation EU. Řecká vláda chápe prostředky jako příležitost k hlubším strukturálním reformám především v environmentální a digitální oblasti a k modernizaci energetické a dopravní infrastruktury.

Ilustrace: Shutterstock

Řecku je alokováno 32 miliard eur, 19,4 miliardy formou dotací a 12,6 miliardy formou půjčky. Kromě toho bude mít k dispozici v příštích letech také 40 miliard eur z víceletého finančního rámce EU. Projekty, které Řecko zamýšlí realizovat, mohou být příležitostí pro české investory a dodavatele. Příležitost vidíme zejména ve spolupráci s řeckými partnery při realizaci a spolufinancování projektů, eventuálně formou subdodávek. Velvyslanectví ČR v Aténách bude průběžně aktualizovat dostupné informace.

ZÁMĚRY

Řecko má za sebou dvě hospodářské krize. Fiskální krize dostala zemi v minulé dekádě na pokraj státního bankrotu, před kterým ji zachránily masivní záchranné půjčky od partnerů z eurozóny. Ve chvíli, kdy začalo svítat na lepší časy, udeřila pandemie. Struktura řecké ekonomiky, konkrétně vysoká závislost na službách zejména v cestovním ruchu a dopravě, byla příčinou, proč ji pandemická krize zasáhla více než jiné. Za posledních 10 let klesly investice, zejména veřejné, o zhruba polovinu. Odliv kvalifikovaných pracovních sil do zahraničí způsobený obrovskou nezaměstnaností byl dalším faktorem, který se podepsal na poklesu produktivity.

Řecká vláda cítí potřebu změnit produktivní model země. Částku 32 miliard eur z Fondu obnovy a React-EU vnímá jako příležitost tuto změnu realizovat. Na přípravě ambiciózního návrhu Plánu na podporu oživení a odolnosti, který má být cestovní mapou této změny, se podílela skupina ekonomických expertů vedená držitelem Nobelovy ceny za ekonomiku Christosem Pissaridisem. V podkladech zpracovala stávající nedostatky a stanovila cíle, kterých by Řecko s pomocí unijních prostředků mělo dosáhnout pro jejich odstranění. Základem budou čtyři prorůstové pilíře, z nichž každý reprezentuje širokou škálu projektů:

FINANCOVÁNÍ

Řecká vláda chce maximálně zapojit do realizace a financování projektů soukromý sektor. Částka 12,6 miliardy eur proto nebude využita na dotace, ale poskytnuta jako státní půjčky na soukromé projekty financované minimálně z poloviny z vlastního kapitálu a/nebo bankovních úvěrů. Státní půjčka bude vázána na konkrétní reformní cíle a pobídky. Soukromý kapitál bude zapojen i do dotovaných projektů formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru (PPP). Příležitost pro české podnikatele vidíme zejména ve spolupráci s řeckými partnery při realizaci a spolufinancování projektů, eventuálně formou subdodávek.

HARMONOGRAM

Návrh Plánu na podporu oživení a odolnosti byl v listopadu zaslán Evropské komisi a předložen k veřejné diskusi. Finální verze má být předložena Bruselu koncem prvního čtvrtletí 2021 s cílem dosáhnout jejího schválení na červnové Radě a vyplacení první zálohy do konce prvního pololetí. Prostředky je třeba přiřadit na vybrané projekty do konce roku 2023 a vyčerpat do konce roku 2026. 

Martina Kapounová, ekonomická diplomatka

Jitka Chromcová, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Aténách?


Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.