Export (export.cz)
Ze světa  |  20.10.2020 12:22:50

Čína plánuje novou zónu volného obchodu

Čínská vláda plánuje otevření nové zóny volného obchodu v provincii Anhui, stávající zóna v provincii Zhejiang pak bude podstatně rozšířena. Nová centra se zaměří například na high-end výrobu, chytrá vozidla a spotřebiče, přeshraniční elektronický obchod, nové materiály, digitální obchod a zabezpečení transferu dat. Budou také sloužit jako mezinárodní přepravní uzel a středisko pro alokaci zdrojů.

Ilustrační foto: Shutterstock

Zóna v Anhui chce podporovat koordinovaný rozvoj oblasti delty řeky Yangtze a podílet se na výstavbě vědeckých a technologických komunit se státy a regiony v rámci iniciativy Belt and Road. Cílem je zjednodušit schvalovací postupy pro zahraniční investiční projekty a podporovat zřízení zcela zahraničně vlastněných vzdělávacích a školících institucí a institucí pro odbornou přípravu. Zahraniční cestovní kanceláře registrované v této zóně, které splňují požadavky, se budou moci zapojit do podnikání v oblasti odchozího cestovního ruchu (s vyloučením Tchaj-wanu).

Zóna si klade za cíl podpořit výstavbu čínsko-německých parků spolupráce v Hefei a Wuhu a prozkoumat vytvoření nových mechanismů pro spolupráci na mezinárodních parcích. Chce podporovat výstavbu komplexních pilotních zón přeshraničního elektronického obchodu v Hefei a Wuhu, a to i při provádění přeshraničních zkoušek dovozu zboží v rámci e-commerce.

Dalším cílem je rozšířit otevření finančního sektoru. Zavést opatření pro uvolnění podílu zahraničních akcií držených finančními institucemi, rozšíření rozsahu podnikání zahraničních finančních institucí či podporovat kvalifikované domácí i zahraniční investory při zakládání různých finančních institucí v souladu se zákonem.

V neposlední řadě chce zóna podporovat domácí a zahraniční instituce pro výzkum a vývoj, vysoké školy a univerzity a podniky při zakládání, či společném budování laboratoří a nových institucí pro výzkum a vývoj v FTZ.

Rozšířená zóna volného obchodu v provincii Zhejiang se bude skládat ze tří oblastí.

Zaměřeno na data

Cílem je vybudovat globální základnu pro přidělování volně ložených komodit, se zaměřením především na ropu a plyn. Dále pak prozkoumat vytvoření systému dohledu nad informacemi z big data a vytvořit digitální integrovanou platformu pro supervizi. V rámci vnitrostátního systému řízení bezpečnosti přenosu informací by se měl realizovat pilotní projekty s cílem evaluovat přeshraniční tok dat a prozkoumat zavedení následujících opatření: certifikace se schopností ochrany dat, prověření zálohování dat, posouzení přeshraničních toků dat a transakčních rizik a další mechanismy pro zabezpečení dat. Podle čínské vlády je třeba posílit ochranu patentů, autorských práv, obchodních tajemství a dalších podnikových informací a práv a aktivně se podílet na hlavních globálních digitálních ekonomických výměnách a spolupráci.

Zóna chce podporovat finanční inovace, které slouží reálné ekonomice. Realizovat pilotní projekt bankovního systému s integrací domácí a zahraničních měn.  V Zhejiangu chce Čína zlepšit regionální podpůrná opatření pro systém pracovních povolení pro cizince do Číny a vízový systém talentů.

Plánuje také rozšiřovat spolupráci v oblasti zemědělského obchodu s dalšími zeměmi a aktivně rozvíjet špičková odvětví zpracování živočišných bílkovin a obchodu, jako je dovážené hovězí maso.

Cílem je také vytvořit nový typ mezinárodního obchodního centra. Podporovat domácí i zahraniční přeshraniční elektronický obchod při budování mezinárodních tranzitních distribučních základen a zavést podporu Yiwu small Commodity City a další tržiště v rozšiřování dovozu a budování nových dovozních tržišť.

První pilotní zóna volného obchodu vznikla v roce 2013 v Šanghaji. Foto: Shutterstock

Přepravní a logistické centrum

V rozšířené zóně by mělo vzniknout mezinárodní přepravní a logistické centrum se zaměřením na používání inteligentních technologií nové generace, které bude aktivně propagovat řadu nejlepších demonstračních podniků v oblasti inteligentní výroby doma i v zahraničí, podporovat regionální podniky v zapojování se do mezinárodní spolupráce, výzkumu a vývoje a usilovat o integraci do globálních dodavatelských, inovačních a hodnotových řetězců špičkové výroby.

Provozovatelé zóny chtějí vybudovat platformu pro vědecký výzkum a inovaci ve zdravotnickém průmyslu, povzbuzovat a podporovat přední farmaceutické společnosti ke zvýšení investic do vědy a techniky, spolupracovat s domácími i zahraničními lékařskými výzkumnými ústavy.

Nová zóny volného obchodu v provincii Anhui a rozšířená zóna v provincii Zhejiang budou firmám ve vybraných oborech nabízet značnou pomoc a podporu. Velký zájem je také o mezinárodní spolupráci, především v high-tech oborech, což může být příležitost i pro české firmy.

Lukáš Svatek, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Šanghaji

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Čína plánuje novou zónu volného obchodu

Diskuze a názory uživatelů na téma: Čína plánuje novou zónu volného obchodu

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | M Mobil verze
Menu Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce COVID Diskuze

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange