ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  28.11.2019 00:00:00

28.11.2019 Čtyři pětiny domácností v Jihomoravském kraji mají internet


28. 11. 2019

Čtyři pětiny domácností v Jihomoravském kraji mají internet

Počítač a internet jsou již běžnou součástí vybavení domácností v Jihomoravském kraji. V roce 2018 mělo přístup k internetu téměř 81 % domácností v kraji, za 10 let se tento podíl zvýšil o 30 procentních bodů. Internet denně nebo téměř denně používají dvě třetiny obyvatel kraje starších 16 let. K nejrozšířenějším činnostem patří vyhledávání informací o zboží a službách, internetové bankovnictví a nákupy přes internet.

Podle výsledků šetření o využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech bylo 78 % domácností v Jihomoravském kraji v roce 2018 vybaveno osobním počítačem a téměř 81 % domácností mělo přístup k internetu. Meziročně došlo v obou případech jen k mírnému zvýšení procenta vybavenosti domácností, a to o 0,7 bodu u vybavenosti počítači a o 1,3 bodu u přístupu k internetu. Posun v této oblasti je spíše patrný ze srovnání nynějších hodnot se situací např. před 10 lety, kdy počítač mělo 56 % domácností v kraji a přístup k internetu jen 51 % domácností. 

Graf 1 Vybavenost domácností osobním počítačem a internetem v Jihomoravském kraji

 

Graf 2 Vybavenost domácností osobním počítačem a internetem v roce 2018 podle krajů

 

V mezikrajském srovnání vybavenosti se Jihomoravský kraj umístil v popředí pomyslného žebříčku v případě vybavenosti internetem (4. nejvyšší podíl), vybavenost domácností počítači je ve srovnání s ostatními kraji průměrná, resp. 7. nejvyšší. Nejméně domácností vlastnilo počítač či internet v Ústeckém kraji (66,9 % domácností s počítačem, 73,9 % domácností s internetem). Opačně tomu bylo v obou případech v Hlavním městě Praze (82,5 % u vybavení počítačem a 83,6 % u přístupu k internetu). 

Internet v Jihomoravském kraji používá 79 % osob starších 16 let (za uživatele internetu je považován jednotlivec, který použil internet v posledních 3 měsících doma, v zaměstnání, ve škole či jinde). V absolutním vyjádření se jedná o 769 tisíc osob, proti roku 2011 se podíl uživatelů internetu zvýšil o 10,9 procentních bodů. Denně nebo téměř denně používalo internet v kraji 66,1 % osob starších 16 let (643 tisíc osob), naopak

17,3 % osob tohoto věku internet nepoužilo nikdy. Nejvyšší zastoupení každodenních uživatelů internetu evidovalo Hlavní město Praha (77,5 % osob), na opačném konci srovnání se umístil Ústecký kraj s podílem 57,9 %. Podíl jednotlivců, kteří internet nepoužili nikdy, byl nejvyšší v Kraji Vysočina (19,5 %) a nejnižší v Praze (8,4 %).

Tab. 1 Využívání informačních a komunikačních technologií v domácnostech a mezi jednotlivci v Jihomoravském kraji

 

Údaje v tabulce 1 dokládají nárůst podílu jednotlivců s internetem v mobilu – v roce 2018 jím v kraji disponovalo 54,2 % jedinců ve věku 16 a více let, zatímco ještě v roce 2011 to bylo pouze 7,2 %. Výrazně se navýšil i podíl jedinců používajících k přístupu na internet na mobilu datový tarif.

Pokud 16letá a starší populace z Jihomoravského kraje používala internet ke komunikaci s ostatními, jednalo se většinou o posílání a přijímání e-mailů (74,4 % uživatelů), 40 % uživatelů přes internet telefonovalo. Téměř 70 % jednotlivců internet využívalo k vyhledávání informací o zboží a službách, 47,5 % o cestování a ubytování a 51,7 % zde hledalo informace o zdraví, sociální sítě pro soukromé účely používalo 47,4 % osob.

Postupně narůstá zájem o internetové bankovnictví. Zatímco v roce 2011 tuto službu v kraji využívalo necelých 30 % populace starší 16 let, v roce 2018 to bylo již téměř 58 % z nich, což ve skutečnosti představuje téměř 565 tisíc obyvatel kraje ve věku 16 a více let. Významnou roli hraje i nákup přes internet. Alespoň jednou v posledních třech měsících přes internet nakoupilo 34,3 % 16letých a starších obyvatel kraje, 55,6 % osob alespoň jednou v posledním roce a 65,0 % alespoň jednou v životě. Naopak třetina osob v kraji přes internet nikdy nic nenakoupila. 

 

Poznámka:

Údaje o vybavenosti domácností vybranými informačními technologiemi a jejich využívání jednotlivci pocházejí z ročního samostatného šetření, které je prováděno formou osobního interview na výběrovém vzorku cca 10 000 jednotlivců ve věku 16 let a více; výsledky jsou pak převáženy na celou populaci ČR. V údajích za domácnosti je zjišťován aktuální stav v období šetření (2. čtvrtletí sledovaného roku), údaje za jednotlivce jsou za poslední 3 měsíce v období šetření. Z důvodu vyšší reprezentativnosti jsou údaje v krajském členění publikovány jako tříleté klouzavé průměry.

 

Kontakt:

Ing. Karel Adam

Krajská správa ČSÚ v Brně

E-mail: karel.adam@czso.cz

Tel.: 542 528 172

 

Další informace  https://www.czso.cz/csu/czso/vyuzivani-informacnich-a-komunikacnich-technologii-v-domacnostech-a-mezijednotlivci-2018

 

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

28.11.2019 Čtyři pětiny domácností v Jihomoravském kraji mají internet

Diskuze a názory uživatelů na téma: 28.11.2019 Čtyři pětiny domácností v Jihomoravském kraji mají internet

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy měn | Akcie | Obchodní rejstřík | Zájezdy | Last minute | Meteobox | Bydlet | YAuto | Studium | E
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Dluhopisy Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Počasí

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies