Okénko investora  |  10.10.2018 11:12:32

Jak si letos vedou akcie a další aktiva?

Máme za sebou třetí čtvrtletí a pomalu se nám blíží konec roku 2018, tedy doba, kdy řada investorů bilancuje výsledky za letošní rok. Pojďme se podívat, kterým třídám aktiv a investicím se dařilo a které naopak způsobily investorům vrásky na čele.

 

Jednoznačně se dařilo americkým akciím. Měřeno výkonem nejznámějšího indexu S&P500 – polepšily si zhruba o 7,6 procenta. Zejména podskupina růstových akcií s největší tržní kapitalizací předvedla fenomenální výsledky. Technologický index velkých růstových titulů Nasdaq 100 si připsal bezmála dvacet procent. Velmi podobných výsledků dosáhla i skupina malých a velkých růstových titulů. Králem akciového investičního stylu byly obecně růstové akcie a tituly s velkou tržní kapitalizací. Výrazně horší výsledky předvedly středně velké firmy a nejhůře se dle amerických indexů dařilo menším a hodnotovým akcím, takzvaným value akciím. Jako celek předvedly hodnotové tituly kladné výsledky, ovšem pouze kolem 3 procent. Zhodnocení tedy bylo jen o málo vyšší než u amerických vládních dluhopisů, které jsou vnímány jako srovnávací báze bezpečné investice.

 

Jedním z příkladů toho, jak těžké je v posledních pěti až deseti letech investovat právě do hodnotových akcií, je letošní výsledek hlavního investičního fondu skupiny Greenlight Capital legendárního hodnotového investora Davida Einhorna. Ten se letos “pyšní” výkonem mínus 26 procent za první tři čtvrtletí letošního roku. Nutno ale zdůraznit, že tento fond používá i sázky na pokles akcií a trhů, takže často může ztrácet na formě “long” i “short”.

 

Tradičně úspěšný styl hodnotového investování zaostává za výsledky běžně používaného akciového indexu S&P 500 a hlavně za růstovými tituly již bezmála 10 let, tedy zhruba od hospodářské krize v roce 2008. To samozřejmě není náhoda. Růstovým titulům se v býčím trhu a při posilování z velmi nízkých hodnot roku 2008 zákonitě daří lépe. Avšak nic netrvá věčně. Při poklesu trhů do medvědího trendu anebo při pouhém zpomalení růstu může být situace po mnoha letech zcela opačná a oblíbené růstové tituly by mohly naopak trhy předbíhat směrem dolů.

 

Z jednotlivých sektorů se nejvíce dařilo technologiím, titulům ve zdravotnictví a firmám v oboru zbytného spotřebního zboží. Stopa firem typu Alphabet (Google), Facebook, Amazon, Netflix či Apple je zde nesmazatelná a velmi výrazná. V posledních měsících je patrný velmi dobrý výkon akcií v oblasti healthcare, tedy zdravotnictví a farmacie. Stane se z tohoto sektoru jeden z nových lídrů jako symbol rotace trhu z růstu k defenzivnějším sektorům?

 

Z pohledu akcií jsme se obšírněji věnovali Americe, jak se však dařilo zbytku světa? Dá se říci, že to žádná sláva nebyla. Neoficiálně by se situace dokonce dala nazvat slovem “hrůza”. Čína mínus 18 procent, Brazílie mínus 15 procent, Jihoafrická republika přibližně mínus 20 procent. Venezuela, Turecko, Argentina a další země předvedly výrazné propady hodnoty své měny i svých akciových trhů. Nervozita z růstu úrokových sazeb v USA a obava z obchodních válek s sebou stáhla evropské akcie. Většina indexů oslabila o jednociferné hodnoty. Celkově si akcie mezinárodních rozvinutých trhů pohoršily o 1,3 procenta a rozvíjející se trhy jako celek odepsaly 7,7 procenta.

 

Nedařilo se ani komoditám. Jako celek oslabily o 2 procenta. Nesvědčilo jim samozřejmě posilování amerického dolaru, ve kterém je vyjadřována cena většiny komodit. V případě řady komodit docházelo také k výběru zisků po silných růstech z předchozích dvou let. Investoři se zde obávají zpomalení globálního ekonomického růstu i zavádění již zmiňovaných protekcionistických opatření. Nebýt excelentních výsledků ropy, která posílila o neuvěřitelných 30 procent, mimo jiné vlivem omezení těžby v řadě zemí kvůli sankcím, dopadly by komodity ještě výrazně hůře. Pro někoho možná překvapivě oslabovalo i zlato. Tento vzácný kov “bojuje” především s rychlým růstem úrokových sazeb. Vyšší výnosy na takzvaných bezpečných aktivech v podobě amerických vládních dluhopisů činí jeho držení relativně dražším. Stříbro odepsalo dokonce 14 procent. Těžaři komodit byli pod tlakem vyšších sazeb kvůli svému relativně vysokému zadlužení.

 

Ani vládní cenné papíry v podobě krátkodobých pokladních poukázek či dlouhodobějších dluhopisů neměly jednoduchou situaci. Vlivem zmiňovaného růstu úrokových sazeb se jejich hodnota snižovala. U krátkodobých papírů se splatností zhruba dva roky byly výsledky prakticky nulové, když úrokový výnos byl vymazán poklesem hodnoty těchto investic právě vlivem růstu sazeb. U amerických vládních dluhopisů se střední dobou splatnosti 7 až 10 let došlo k celkovému poklesu hodnoty o téměř tři procenta a u splatnosti 20 a více let byl pokles ještě výraznější, dokonce až 6 procent. Celkový index amerických vládních cenných papírů umazal 1,73 procenta. Globální dluhopisový index oslabil o zhruba 2 procenta. Pro současné investory tedy neuspokojivý výsledek. Růst úrokových sazeb a pokles cen dluhopisů však pro nové investory znamená pozitivní prvek, protože nyní mohou nakoupit levněji, a tudíž si zamknout vyšší budoucí výnos.

 

Jednomu z mála segmentů, kterému se v oblasti dluhopisových výnosů dařilo, byly korporátní dluhopisy rizikovějších firem, takzvané “high yield” bondy. Ty si letos zatím připsaly tři procenta. Méně totiž reagují na růst úrokových sazeb (jejich sazby jsou již samy o sobě vyšší) a více reagují na dluhovou situaci jednotlivých firem, která se vlivem růstu cen ropy zlepšila právě v tomto sektoru. Energetický sektor totiž představuje až čtvrtinu všech vypsaných rizikových korporátních bondů v USA.

 

Z výše uvedených skutečností jasně vyplývá, že průměr často skrývá pod povrchem výrazné rozdíly. Navíc výše uváděné výnosy jednotlivých tříd aktiv neznamenají, že všem investorům, fondům či jednotlivým akciovým titulům v daném investičním stylu se dařilo stejně. Někteří mohli předvést výrazně lepší výsledky, naopak ostatním se nemuselo dařit tolik jako průměrnému výnosu. Na papíře dobře vypadající výsledky amerických akciových indexů nebezpečně maskují fakt, že celé kladné výsledky indexů Nasdaq a S&P 500 přineslo několik notoricky známých akciových titulů. Byli to zejména již zmiňovaní technologičtí miláčci investorů, kterými jsou společnosti Amazon, Netflix, Apple, Alphabet, Facebook, Nvidia a několik dalších firem. Zbytku akcií se dařilo výrazně hůře a výrazně více než polovina z nich letos ztratila na hodnotě. V tom tkví zrádnost průměrů a unáhlených závěrů.

Štěpán Křeček: "Každoroční výsledky přináší určitá překvapení. Proto by diverzifikace aktiv měla být pevným základem dlouhodobých a solidních výsledků investic s rozumnou mírou rizika."


Ing. Štěpán Křeček, MBA

Na pozici hlavního ekonoma ve společnosti BH Securities a.s. zodpovídá za tvorbu makroekonomických a tržních analýz. Rovněž se věnuje komunikaci s veřejností a médii. Jako host televizních a rozhlasových pořadů se často vyjadřuje k aktuálnímu ekonomickému dění. V současné době patří mezi nejcitovanější české ekonomy. Vystudoval Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze, kde dále působí a vyučuje několik předmětů. Po odborné stránce se zaměřuje na analýzu české ekonomiky, sociální systémy a veřejné rozpočty. Na tato témata napsal řadu odborných prací. Rád sportuje, čte a poslouchá vážnou hudbu.

BH Securities a.s.

BH Securities je licencovaný obchodník s cennými papíry a člen Burzy cenných papírů Praha a.s. Společnost byla založena v roce 1993, krátce po vzniku kapitálového trhu v České republice.

Dnes je BHS jedním z nejvýznamnějších nebankovních obchodníků s cennými papíry na českém kapitálovém trhu a individualizované investiční služby bez změny jména či přístupu poskytuje kontinuálně již 25 let.

BHS nabízí široké portfolio investičních služeb. Vedle obchodování na kapitálových trzích jsou to především správa aktiv a individuálních portfolií (asset management), fondy kvalifikovaných investorů, emise a obchodování s dluhopisy, podílové fondy či investiční zlato.

Více informací naleznete na: www.investice.cz/ nebo na: www.bhs.cz.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Čt 15:33  Zadlužení veřejného sektoru mírně kleslo Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)
St 15:04  Kdy se zastaví růst cen pohonných hmot? Petr Lajsek (Purple Trading)
Út 15:56  Co má společného bitcoin a S&P 500? Ali Daylami (BITmarkets)
Po 15:01  Evropský průmysl zelené energie má problém: Společnosti se stěhují do USA Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688