NASDAQ
NASDAQ (známý také jako Nasdaq-100 Index NDX) je index s jednou z největších kapitalizací na světových trzích. Zahrnuje 100 největších US a mezinárodních nefinančních akcií zalistovaných na NASDAQ.
Nasdaq Stock Market je americká burza se sídlem v New Yorku. V žebříčku burz podle tržní kapitalizace obchodovaných akcií zaujímá druhé místo za NYSE. Burzovní platformu vlastní společnost Nasdaq, Inc, která vlastní také síť severopevropských burz Nasdaq a několik amerických burz s akciemi a opcemi.
Kořeny vzniku Nasdaqu sahají do roku 1961, kdy Kongres požádal americkou Komisi pro burzy a cenné papíry (Securities and Exchange Commission, SEC), aby vypracovala speciální studii o akciovém trhu USA. Jejím cílem bylo získat podklady pro zlepšení situace tehdejšího akciového průmyslu. O dva roky později dokončila SEC studii, v níž charakterizovala mimoburzovní trh (over-the-counter, OTC) jako rozpolcený a neprůhledný. SEC navrhla řešení - jeho automatizaci - a pověřila Národní asociaci obchodníků s cennými papíry (National Association of Securities Dealers, NASD) jejím uskutečněním.
"Nasdaq" tak byla původně zkratka pro zmiňovanou National Association of Securities Dealers Automated Quotations, kterou v roce 1971 založila Národní asociace obchodníků s cennými papíry (NASD), nyní známá jako Financial Industry Regulatory Authority (FINRA). Dne 8. února 1971 zahájila burza Nasdaq činnost jako vůbec první elektronický trh s cennými papíry na světě. Zpočátku se jednalo pouze o "kotační systém" a neposkytovala možnost provádět elektronické obchody.
Akciový trh Nasdaq nakonec převzal většinu významných obchodů, které byly prováděny mimoburzovním (OTC) systémem obchodování, ale stále existuje mnoho cenných papírů obchodovaných tímto způsobem. Ještě v roce 1987 byla burza Nasdaq ve zprávách v médiích a také v měsíčníku Stock Guides (průvodce a postupy obchodování s akciemi) vydávaném společností Standard & Poor's Corporation běžně označována jako "OTC". V průběhu let se z ní přidáním hlášení o obchodech a objemech a automatizovaných obchodních systémů stal spíše burzovní trh. V roce 1981 se na Nasdaqu obchodovalo 37 % z celkového počtu 21 miliard akcií na amerických trzích s cennými papíry. Do roku 1991 vzrostl podíl Nasdaqu na 46 %. V roce 1992 se Nasdaq Stock Market propojil s Londýnskou burzou cenných papírů a vytvořil tak první mezikontinentální propojení kapitálových trhů. V roce 1998 se stal prvním akciovým trhem ve Spojených státech, který obchodoval online, a použil slogan "burza pro příštích sto let".
Hlavním indexem je NASDAQ Composite, který je zveřejňován od jeho založení a zhohledňuje kurzový vývoj více než 3 700 emisí obchodovaných na burze Nasdaq. Burzovně obchodovaný fond Invesco QQQ Trust (QQQ) sleduje index NASDAQ-100 pro největší společnosti, který byl zaveden v roce 1985 tehdy spolu s indexem NASDAQ Financial-100, který sleduje 100 největších finančních společností.
V době dot-com bubliny přilákal Nasdaq Stock Market mnoho společností. Dne 10. března 2000 dosáhl index NASDAQ Composite nejvyšší hodnoty 5 132,52, ale do 17. dubna klesl na 3 227. Během následujících 30 měsíců se ze svého maxima propadl o 78 %.
V sérii prodejů v letech 2000 a 2001 prodala společnost FINRA svůj podíl v indexu Nasdaq. Dne 2. července 2002 se společnost Nasdaq Inc. stala veřejnou společností prostřednictvím primární nabídky akcií. V roce 2006 byl status burzy Nasdaq změněn z burzy cenných papírů na licencovanou národní burzu cenných papírů. V roce 2007 se spojila s OMX, předním provozovatelem burzy v severských zemích, rozšířila svou celosvětovou působnost a změnila svůj název na NASDAQ OMX Group.
Obchodování na NYSE probíhá každý všední den od 9:30 do 16:00 hodin amerického východního času (15:30-22 hod. SEC). V čase od 7:00 do 9:30 hodin probíhá extended-hours trading session (premarket), tedy tzv. předobchodní fáze. V čase od 16:00 do 20 hodin pak extended-hours trading session (postmarket), tedy poobchodní fáze. Stejně jako na BCPP probíhá vypořádání obchodů v čase T+2.