Ing. Zdeněk Ďuriš (EKKA-Gold s.r.o.)
Okénko investora  |  03.05.2018 14:53:18

Vzácné kovy – nenechat se chytit do psychologické pasti


Na trhu vzácných kovů mají média aktuálně problém. Nelze na něm totiž nalézt žádnou senzační zprávu. Zlato je od začátku roku „umrtveno“ v úzkém cenovém koridoru mezi 1300- 1365 USD/unci, tedy přesně 5% a to jistě nemotivuje senzacechtivá média k pozornosti. Ale pozor, mediální obraz reality a realita samotná jsou „dva různé páry bot“.

Nebýt totiž faktu, že se tento stagnační vývoj odehrává blízko významných technických met, dalo by se souhlasit s charakteristikou, že se jedná o „zívající“ nudu. Opak je pravdou. Současné dění představuje silně napínavý scénář, který má v sobě potenciál startovního výstřelu. Dá se říci, že jak zlato, tak i stříbro aktuálně sbírají síly k poslednímu útoku na tvrz, kterou představuje horní okraj střednědobé obratové formace (v obou grafech níže červená přerušovaná linie u 1375 USD), kterou jsme již několikrát v našich příspěvcích vysvětlovali. Bude-li tato tvrz pokořena, uvolní se cesta pro dynamický růstový potenciál. A čím déle toto zadržování pod zmíněnou hranici trvá, tím agresívněji zpravidla vyzní její průlom.

Graf 1: Zlato 2016-2018 v USD

Zdroj: EKKA-Gold/Guidant

Napínavá situace: zlato se pohybuje od počátku roku 2018 v relativně úzkém koridoru 5% mezi 1300- 1365 USD/unci (šedý koridor vpravo nahoře). Tento vývoj však probíhá těsně „pod hladinou“ 1375 USD (červená tečkovaná linie), jejíž proražení vzhůru je předpokladem k nastartování dlouhodobého vzestupného trendu.

Graf 2: Zlato 2012-2018 v USD/Unci

Zdroj: EKKA-Gold/Guidant
Napínavá situace: Podaří se zlatu úspěšně dokončit obratovou formaci proražením červené linie u 1375 USD? Prvním krátkodobým cílem by byla meta 1450/1500 USD a v dalším vývoji pak cena kolem 1700 USD. Podmínkou je udržení hodnot nad 1280/1300 USD.

Stříbro – velká šance na obrat trendu.
To, co představuje hranice 1370/1375 USD pro zlato, představuje pro stříbro hranice 17,00/17,50 USD/unci.

Graf 3: Stříbro 2016-2018

Zdroj: EKKA-Gold/Guidant
Stříbrogeneruje nákupní signál nad 17,00/17,50 USD prolomením horního ohraničení klínu (modrá linie). Prvním cílem z této formace by byla cena kolem 20 USD. Naopak výrazným podkročení přerušované modré linie (aktuálně kolem 15,50 USD) by byla tato nadějná formace neutralizována.

Dalším významným faktem, které podporuje scénář brzkého vzestupného trendu je nízká volatilita zlata i stříbra. Index volatility (kolísavosti) propočítávaný Chicago Bord Options Exchange (CBOE) je aktuálně nižší, než stejný index kolísavosti u amerického akciového indexu S&P 500 (tzv. VIX). Mnoho let tomu bylo právě naopak. Znamená to, že aktuálně je investice do vzácných kovů vnímána podle těchto ukazatelů jako méně riziková než investice do amerických akcií.
Vzhledem k tomu, že jak zlato, tak i stříbro představují především ochranu majetku před inflací, krizemi a finanční represí státu, dá se tento fakt hodnotit jako vysloveně pozitivní. Samozřejmě, že nelze vyloučit, že i tyto parametry se mohou náhle změnit, ale tak je tomu u všech aktiv, ať už se jedná o akcie, dluhopisy nebo i nemovitosti.

Mnoho investorů ztratí zájem v nesprávném okamžiku.
Vzpomínáte si na četné prognózy v roce 2015/2016, kdy například mocný Goldman Sachs atestoval zlatu kurzový cíl pod 1000 USD?
Zlato kotuje od té doby o 26% výše než v prosinci 2015. Téměř neslyšně a mimo mediální pozornost finančních zpravodajců. Přesto se celkový investorský sentiment pohybuje už několik let na úrovni rekordního pesimismu. To je dobré znamení. Rostoucí kurz a nedůvěra jsou typické ingredience rodících se silných trendů.

Skepsi a rozladění investorů potvrzuje svými čísly také Světový zlatý koncil.

Podle nejnovějších dat World Gold Council klesla poptávka po investičním zlatě v 1. čtvrtletí 2018 na nejnižší úroveň od roku 2008. A největší propad zaznamenaly právě přílivy kapitálu do ETF a také poptávka po investičních slitcích a mincích.

Tento stav potvrzuje také Robert Hartmann- zakladatel a spolumajitel největšího evropského nebankovního obchodníka pro aurum KG z Mnichova:
„Pohled na trh se zlatem v USA prozrazuje skutečnou kapitulaci. Frustrovaní američtí investoři prodávají své vzácné kovy. Například marže na oblíbených amerických mincích 20 USD Liberty a Double Eagle klesly na minimum od doby, kdy jsou zaznamenávány. V Německu je situace jen o něco lepší, ale i zde se počet zpětných odkupů výrazně zvýšil. Toto investorské chování může znamenat předzvěst pozitivního obratu trendu u vzácných kovů.“

Bank of Amerika Merrill Lynch (BAML) mění svou prognózu na zlato
Analytikové této významné americké banky vychází t toho, že cena zlata by měla letos posílit a dosáhnout ceny 1400 USD/unci. Důvodem tohoto optimismu jsou pro zlato pozitivní faktory, jako rostoucí rozpočtový schodek USA a rostoucí inflace. Také u stříbra jsou analytikové pozitivně naladěni a předpokládají vzestup na 17,50 USD.

Co je důležitějšího na těchto víceméně „kosmetických“ úpravách kurzových cílů a důvodem proč je prezentujeme? Jde o to, že oba kurzové cíle se nacházejí nad významnými a výše popsanými metami (u zlata 1375 USD a stříbra 17,00/17,50 USD).
Znamená to tedy, že jinak ke zlatu skeptický bankovní průmysl implicitně vychází z obratu trendu u vzácných kovů, alespoň tedy BAML.

Závěr: Nenechat se chytit do psychologické pasti.
Proto se teď nenechejte chytit do pasti. Investorská masa totiž odhalí trend zpravidla až v jeho druhé fázi a nezřídka v samotném závěru.
Současná situace charakterizovaná vzestupem kurzu v kombinaci s přetrvávající vysokou skepsí investorů nabízí mimořádně příznivý poměr mezi šancí a rizikem. Dojde-li k průlomu výše popsaných bariér, a není podstatné, zda to bude ještě nějaký týden či měsíc trvat, vyrazí vzácné kovy svižně na dlouhou trať, která je může vynést v dlouhodobém horizontu až nad hodnoty historických maxim z roku 2011 (1960 USD/unci u zlata a přes 50 USD u stříbra).
Kromě potenciálu růstu ceny skýtají vzácné kovy svému majiteli nezávislou ochranu majetku před krizemi, politickými chybami a finanční represí státu. Tedy dvě mouchy jednou ranou?

 

Poučení

„Tento článek a názory v něm obsažené slouží výlučně informačním účelům a nepředstavují žádné investiční doporučení směřující ke koupi nebo prodeji finančních nástrojů. Informace byly pečlivě vybrány a seřazeny. Úplnost a správnost obsažených informací nelze garantovat. Případné okomentování nebo odhady odrážejí mínění aurora v okamžiku zpracování článku a toto se může změnit bez předchozího upozornění.“ 

Ing. Zdeněk Ďuriš

Ing. Zdeněk Ďuriš

Vystudoval systémové inženýrství v ekonomii a je spoluzakladatelem společnosti EKKA-Gold s.r.o, která je provozovatelem důchodového projektu spoření ve zlatě AuRENTA®. Více než 20 let působí na kapitálových trzích jako investor a technický analytik trhů. Je současně registrovanou pobočkou německého obchodníka s cennými papíry Catus AG Vermögensverwaltung.Logo EKKA-Gold s.r.o.

EKKA-Gold s.r.o.

Společnost již od roku 2009 působí společně s německým společníkem pro aurum KG na českém trhu. Cílem společnosti se stala renesance zlata v roli investičního média pro dlouhodobé úspory nejširší veřejnosti.
Pilotním projektem společnosti je důchodový projekt spoření ve zlatě AuRENTA®, který představuje technologicky špičkové řešení, jak si zcela svobodným způsobem vybudovat důchodovou rezervu z certifikovaných zlatých slitků. Letošní novinkou AuRENTy je „Výplata měsíční renty“. Jedná se o možnost plně automatizovaného zpětného odprodeje naspořeného zlata. Více na: https://www.ekka-gold.cz.
Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

Vzácné kovy – nenechat se chytit do psychologické pasti

Diskuze a názory uživatelů na téma: Vzácné kovy – nenechat se chytit do psychologické pasti

Na dané téma nejsou žádné názory.


Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

Út 19:06  Čínský korporátní default ohrožuje ekonomiku Michal Dvořák (TradeCentrum)
Út 14:45  OPECu možná klesne produkce více, než se očekávalo Štěpán Hájek (Bossa)
Po 14:39  Závěr roku na Šanghajské burze Ing. Jakub Petruška (Zlaťáky.cz)
Pá   9:33  Aktuální příležitost na EUR/USD (18.1.2019) Martin Bartoš (LYNX)


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2019

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies