Proventus Finance a.s. (Proventus Finance a.s.)
Akcie ve světě  |  19.02.2007 16:48:29

Proventus finance - souhrn týdne 12.2. - 16.2. na světových trzích


            Americké akciové trhy v pondělí navázaly na pokles z konce předcházejícího týdne a hlavní akciové indexy zaznamenaly ztráty již třetí den v řadě. Investoři doufali v nějakou vzpruhu, díky které by mohli otočit kormidlo akciových trhů. Dočkali se. úterý se americké akcie po třídenním oslabování vydaly vzhůru a hlavní akciové indexy zaznamenaly slušné zisky. Úterní otevření newyorské burzy bylo již od počátku spojeno se silnějším růstovým impulsem, který byl ovlivněn zejména informacemi tykající se hliníkárenské společnosti Alcoa. Objevily se spekulace, že Alcoa obdrží nabídku na převzetí od nadnárodní těžařské společnosti BHP Billition a akcie Alcoy vzrostly o 6.38%. I ve středu pokračovaly akciové indexy v růstu, který byl podpořen zhodnocením ekonomiky USA centrální bankou. Nejsledovanější muž americké ekonomiky, šéf FEDu Ben Bernanke, prohlásil, že inflace může zpomalovat. To zvýšilo možnost, že by centrální banka mohla v letošním roce přistoupit ke snížení úrokových sazeb. I přestože lednové maloobchodní tržby a i jiná makrodata zaznamenala mírný pokles, investory už nic nemohlo odradit od toho, aby uvěřili šéfovi monetární ekonomiky a začali ve velkém nakupovat. Díky převaze pozitivních zpráv a dat nad negativními si všechny tři hlavní akciové indexy připsaly zisky. Nejvíce se dařilo technologickému indexu Nasdaq, který vytěžil i z faktu, že cena ropy se nedokázala přehoupnout přes 60 dolarovou hranici. Nasdaq posílil o 1.48% na 2496.31 bodů. Hlavní akciový index Dow Jones si na svoje konto připsal nové historické maximum, když pokořil hladinu 12700 bodů a pokračoval dále ve svém růstu a posílil o 1.48% na hodnotu 12767.57 bodů. S&P index se zvýšil o 1.22% na konečnou hodnotu 1455.54 bodů.

            Akciovým trhům v Evropě se též dařilo dobře. EU představila svůj HDP za poslední čtvrtletí, což byl fundament, který pomohl investorům vyplnit nákupní příkazy. Ekonomický růst eurozóny dosáhl lepší než očekávanou úroveň a dostal se až na velmi uspokojivou hranici 3.3%. Evropským titulům už tradičně pomohla i pozitivní nálada v USA, kde se investoři opřeli o vyjádření šéfa FEDu Bena Bernankeho. Indexům po dobu celého týdne nic nebránilo v růstu a na svoje konto si připsaly téměř každý den plusové hodnoty. vlirických protě hůřeolů. přicházet s revizemi ě projevuje na trzích s akciemi. Souhrnný evropský index FTSEurofirst, zahrnující 300 vedoucích evropských společností, posílil o 0.09% a uzavíral na úrovni 1544.03 bodů. Hlavní německý index XETRA DAX 30 vzrostl o 0.67% na hranici 6464.53 bodů.

Makroekonomické zprávy

 

Deficit mezinárodního obchodu USA se v prosinci zvýšil o 5.3% na 61.2 mld. USD, zatímco analytici jej očekávali ve výši 59.5 mld. USD. Objem importu zboží a služeb rostl rychleji než export. Za celý rok 2006 schodek mezinárodního obchodu dosáhl rekordní úrovně 763.6 mld. USD či 5.8% HDP. Deficit  mezinárodního obchoduČínou vzrostl v roce 2006 na rekordních 232.5 mld. USD.

 

Průmyslová produkce v USA se v lednu snížila o 0.5%, což je největší pokles od hurikánů Katrina a Rita, které zasáhly východní pobřeží USA v září roku 2005. Analytici očekávali pokles průmyslové produkce jenom o 0.1%. Za posledních 12 měsíců produkce vzrostla o 2.6%.

 

Počet nově započatých staveb v USA se v lednu snížil o 14.3% na sezónně očištěných ročních 1.408 mil. Jde o nejnižší roční míru nově započatých staveb od srpna 1997. Ve srovnání s lednem minulého roku počet započatých staveb klesl o 37.8%. Počet vydaných stavebních povolení se snížil o 2.8% na 1.568 mil. V obou případech data zaostala za očekáváním analytiků.

 

Průmyslová výroba v zemích Evropské unie v prosinci vzrostla o 0.8%, tedy více než dvakrát rychleji oproti listopadu, kdy byl růst 0.3%. V meziročním porovnání tempo růstu zrychlilo na 3.9% z 3.0% v listopadu. Eurostat uvedl, že podle jeho rychlého odhadu stoupl hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí o 0.9%, zatímco ekonomové očekávali nárůst HDP o 0.6%.

 

Evropa zaznamenala celoroční obchodní deficit poprvé od roku 2000, pod který se podepsaly zejména rostoucí ceny energie. Obchodní deficiteurozóně dosáhnul uplynulém roce 8.2 mld. EUR v porovnání s obchodním přebytkem ve výši 16.2 mld. EUR. Evropský deficit z energetických produktů se zvýšil o 25% na 227.5 mld. EUR za prvních jedenáct měsíců uplynulého roku.

 

Další významné zprávy uplynulého týdne

  

Společnost Deere & Co., světový výrobce zahradní a stavební techniky, vykázal překvapivý nárůst zisku v prvním čtvrtletí. Akcie společnosti vzrostly po tom, co společnost zvýšila svoje odhady na celoroční zisk. Čistý zisk se zvýšil o 1.2% na 238.7 mil. USD či 1.04 USD na akcii v porovnání s 235.9 mil. USD či 0.99 USD na akcii za stejné období před rokem. Zisk překonal odhady analytiků, kteří očekávali 0.81 USD na akcii. Tržby se zvýšily o 5.3% na 4.43 mld. USD. Společnost očekává růst zisku v druhém čtvrtletí na 525 až 550 mil. USD a tržby by se měly zvýšit o 5%.

 

Společnost Loews Corp. oznámila konsolidovaný čistý zisk na úrovni 745.6 mil USD či 1.1 USD na akcii za čtvrté čtvrtletí. Ve stejném období o rok dříve představoval zisk 127.6 mil. USD či 0.08 USD. Na výkonnosti se také podílela společnost Loews Group ve výši 137.1 mil. USD a Carolina Group ve výši 81.6 mil. USD. Vyššímu zisku také přispěly lepší výsledky od CNA Financial a Diamond Offshore Drilling.

 

Druhá největší cestovní kancelář Thomas Cook AG, souhlasila s fúzí s významným prodejcem britským zájezdů, společností My Travel Group Plc. ve snaze snížit náklady a konkurovat nízkonákladovým leteckým společnostem. Nová společnost se bude jmenovat Thomas Cook Group Plc a její hodnota se odhaduje na 2.8 mld. GBP. Tato transakce vytvoří společnost s ročními tržbami okolo 8 mld. GBP, což by přiblížilo společnost blíže k největší evropské cestovní kanceláři TUI AG, jejíž tržby v roce 2005 dosáhly 18.2 mld. EUR.

 

Francouzská společnost Sanofi-Aventis SA oznámila snížení čtvrtletního zisku o 5% za čtvrté čtvrtletí, když vykázala pokles příjmů z léku Plavix v USA. Čistý zisk společnosti poklesl na 1.38 mld. EUR či 1.02 EUR na akcii z 1.44 mld. EUR či 1.08 EUR na akcii v minulém roce. Zisk však překonal odhad trhu, který předpokládal 1.34 mld. EUR na akcii. Tržby Sanofi-Aventis, páté největší farmaceutické společnosti na světě, se meziročně zvýšil o 5.1% na 7.36 mld. EUR.  

 

BNP Paribas SA, největší francouzská banka, reportovala 29% nárůst zisku ve čtvrtém čtvrtletí, díky vyšším příjmům z firemního a investičního bankovnictví, ze správy aktiv a  díky akvizici s italskou Banca Nazionale del Lavoro SpA.  Čistý zisk vzrostl na 1.72 mld. EUR (2.2 mld. USD) v porovnání s 1.34 mld. EUR před rokem. Výsledky překonaly odhady analytiků, které dosahovaly 1.59 mld. EUR. Tržby se zvýšily o 25% na 7.05 mld. EUR. BNP Paribas zvýšila svou dividendu o 19 % na 3.10 EUR na akcii.

 

Francouzský výrobce pneumatik, společnost Michelin & Cie, vykázal za druhý půlrok 40% pokles zisku oproti minulému roku, kdy společnost dosáhla mimořádného zisku. Pokles zisku ovlivnily i výší ceny gumy. Čistý zisk poklesl z 500 mil. EUR na 296 mil. EUR v porovnání se stejným obdobím před rokem. Výsledky nesplnily předpovědi analytiků, kteří očekávali 372 mil. EUR. Tržby se meziročně zvýšily o 3.2% na 8.36 mld. EUR. Společnost chce zvýšit svoje dividendy o 7.4% na 1.45 EUR na akcii a v letošním roce hodlá zredukovat své náklady až o 1.7 mld. EUR. Čistý a provozní zisk by měl být vyšší než v roce 2006.

 

Devizové a komoditní trhy

 

V uplynulém týdnu ceny komodit převážně posilovaly, s výjimkou ropy. Cena březnového kontraktu americké lehké ropy poklesla o 0.83% na hodnotu 59.39 USD za barel. Cena mědi se zvýšila o 5.82% na 266.40 USD. Na komoditním trhu uzavíralo zlato na úrovni 676.80 USD za trojskou unci, když se jeho cena zvýšila o 1.14%. Cena zemního plynu se zvýšila o 1.34% na hranici 7.59 USD za mil. BTU.

 

Na devizovém trhu dolar vůči většině měn oslaboval. Vůči euru americký dolar oslabil o 1.07% a oproti anglické libře poklesl o 0.22%. Vůči japonskému jenu dolar oslabil o 2.07%. Česká koruna vůči dolaru posílila o 1.13%.Tyto zprávy pro vás vytváří Proventus Finance a.s.

.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

06.06.2007Proventus finance - souhrn měsíce května na světových trzích Proventus Finance a.s. (Proventus Finance a.s.)
20.03.2007Proventus finance - souhrn týdne 12.3. - 16.3. na světových trzích Proventus Finance a.s. (Proventus Finance a.s.)
06.03.2007Proventus finance - souhrn týdne 26.2. - 2.3. na světových trzích Proventus Finance a.s. (Proventus Finance a.s.)
27.02.2007Proventus finance - souhrn týdne 19.2. - 23.2. na světových trzích Proventus Finance a.s. (Proventus Finance a.s.)

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, nafta

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto, Spolehlivost Aut

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2021

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.