Česko poslalo během prvního roku ruské invaze na Ukrajinu stovky těžkých vojenských systémů v hodnotě desítek miliard

Česko poslalo během prvního roku ruské invaze na Ukrajinu stovky těžkých vojenských systémů v hodnotě desítek miliard

24.02.2023 / 07:13 | Aktualizováno: 24.02.2023 / 07:17

V prvním roce ruské invaze na Ukrajinu dodalo Česko na Ukrajinu desítky tanků, bojových a obrněných vozidel a dalších těžkých vojenských zařízení. Zhruba třetina materiálu pocházela od české armády, zbytek dodaly české zbrojařské firmy. Tržní cena výcviku a vybavení, které Česko poskytuje přímo Ukrajině, činí zhruba 10 miliard korun. Další materiál v hodnotě 30 miliard korun byl na Ukrajinu odeslán na základě licencí vydaných českým výrobcům vojenského materiálu a munice. Dalšími 1,5 miliardy korun přispěli přímo čeští občané, kteří pořádali sbírky. Díky výše uvedenému získalo Česko od svých spojenců vojenskou techniku a finanční dary, které zhruba odpovídají hodnotě vynaložených prostředků na pomoc Ukrajině.

V prvním roce invaze Česká republika pomohla Ukrajině tím, že rozhodla o dodávkách vojenského materiálu ze zásob svých ozbrojených sil, uvolnila finanční prostředky na nákup potřebného materiálu a vybavení a organizovala vojenský výcvik. Celková tržní hodnota podpory činí přibližně 10 miliard korun. Kromě toho občané také přispěli na vojenskou pomoc Ukrajině, a to prostřednictvím crowdfundingu, která získala 1,55 miliardy korun. Vybrané peníze byly použity mimo jiné na nákup raketometů RM-70 Vampire, slavného tanku "Tomáš" a protiletadlových a protidronových systémů Viktor.
"Od první chvíle jsme jasně věděli – možná díky vlastní historické zkušenosti – že se musíme postavit za Ukrajinu. A dokázali jsme to – nejen vláda, ale celá země, a jsem na to opravdu hrdý. Byli jsme první zemí, která poskytla Ukrajině munici, a to ještě před ruskou invazí, a od první hodiny ruské agresivní kampaně hledáme způsoby, jak rychle a efektivně pomoci statečným obráncům Ukrajiny," vysvětluje premiér Petr Fiala.
Zároveň byly českým firmám v průběhu roku vydány licence na vývoz vojenského materiálu za dalších 68 miliard korun. Díky českému úsilí byly na Ukrajinu dosud dodány stovky těžkých vojenských prostředků a více než milion raket, protitankových granátů a velkorážných muničních nábojů v celkové hodnotě 40 miliard korun. Další dodávky v hodnotě desítek miliard budou na Ukrajinu proudit i v následujících měsících díky vyjednaným smlouvám a darům.
"Okamžitě jsme se začali ptát ukrajinských představitelů na potřeby jejich armády a jsem rád, že jsme se s nimi mohli rychle setkat v řadě oblastí. Byli jsme první zemí, která dodala Ukrajině vrtulníky, tanky, houfnice, raketomety a bojová vozidla pěchoty. První námi organizovaná dodávka těžké techniky na Ukrajinu dorazila pouhých čtrnáct dní po invazi. Šli jsme příkladem a ukázali ostatním, že to šlo," uvedl premiér Petr Fiala.
Česko se rozhodlo darovat dělostřeleckou munici Ukrajině ještě před ruskou agresí. V prvním roce války bylo z České republiky na Ukrajinu díky spolupráci státních a komerčních subjektů dodáno 89 tanků, 226 bojových a obrněných vozidel a 38 houfnic. Zhruba třetina této techniky pocházela ze zásob Armády ČR, včetně šesti protiletadlových systémů STRELA, čtyř bojových vrtulníků a 900 metrů mostních konstrukcí. Český obranný průmysl také dodal na Ukrajinu v koordinaci s českou vládou 33 raketometů. Česko pak dále zorganizovalo dodávku více než jednoho a půl milionu nábojů požadovaných Ukrajinou, včetně více než 60 tisíc raket.
"Spojenci a zahraniční partneři jsou si vědomi naší jasné pozice a ochoty pomoci Ukrajině, která nám umožnila získat adekvátní kompenzaci za vybavení darované Ukrajině. USA nám daly vrtulníky Viper a Venom, Německo nám dalo tanky Leopard. Díky tomu a finanční podpoře našich spojenců budeme moci modernizovat naši armádu rychleji, což je za současné situace o to zásadnější," vysvětlil Fiala.
Kromě osmi vrtulníků získalo Česko také finanční pomoc z USA na nákup vojenského materiálu pro modernizaci své armády ve výši téměř 7 miliard korun. Na své dodávky by také měla dostat minimálně další 2 miliardy korun z fondů EU. Český premiér Petr Fiala po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem oznámil, že Česká republika obdrží z Německa 15 tanků Leopard.

"Kromě toho má Česko na mysli i poválečnou podporu Ukrajiny. Prostřednictvím Programu obnovy Ukrajiny, který česká vláda schválila v loňském roce, zapojíme do stabilizačních a rekonstrukčních procesů na Ukrajině české firmy, nevládní organizace a veřejný i akademický sektor. Na tento program bude do roku 2025 každoročně vyčleněno 500 milionů korun, které budou financovány z programů EU a dalších velkých dárců," uvedl ministr zahraničních věcí Lipavský.



Zařazenopá 24.02.2023 07:02:00
ZdrojMZv ČR v Kišiněvu
Originálmzv.gov.cz/chisinau/cz/cesko_moldavske_vztahy/cesko_poslalo_behem_prvniho_roku_ruske.html

Související témata

Ukrajina | Česká republika



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V