Bitcoin a akcie. Společný pád i společný růst

Akciím se včera dařilo a s nimi rostl i Bitcoin. Nadále to vypadá, že k mnohými vysněnému oddělení korelace první z kryptoměn a tradičních trhů zatím nedochází.

Bitcoin ztratil od začátku března 25 % své dolarové hodnoty. To je více než Dow Jones (-16 %) či S&P 500 (-15 %), pohyby ale šly po většinu času ruku v ruce. Projevilo se to i na začátku tohoto týdne, kdy si akciové indexy připsaly více než 3 % a Bitcoin dokonce přes 9 %. Není překvapením, že má BTC větší volatilitu než velké akciové indexy. Jeho burzy jsou mnohem mělčí a mají řádově méně likvidity, kurz se tak pohybuje oběma směry rychleji. Na konci dne se Bitcoin obchodoval za 6450 USD.

Důležité ale je, že korelace mezi starým a novým světem peněz stále přetrvává. Sázky na to, že Bitcoin bude v krizi digitálním zlatem a odpojí se od padajících trhů, prozatím nevyšly. Ukazuje se, že Bitcoin sice může být zajímavou technologickou inovací, u investorů se ale zařadil do portfolií hned vedle akciových indexů.

Včerejšek byl na tradičnějších trzích nepřekvapivě plný zejména zpráv o návrzích a krocích vlád a centrálních bank mírnících dopady nového koronaviru. Je tak pochopitelné, že se spotřebitelská důvěra za březen v eurozóně potvrdila na velmi nízkých -11,6 bodech a spadla také ekonomická důvěra.

Na obrovské problémy poukázal nepříliš sledovaný index Dallaského Fedu, který měří průmyslovou aktivitu v Texasu. Ten v únoru dosahoval 1,2 bodů a očekával se propad na -10. Nicméně propad byl nad veškerá očekávání až na -70 bodů. Ilustruje závažnost současné situace, protože je to nejhorší výsledek od roku 2004, kdy se začal měřit. Dokonce v nejhlubším propadu během minulé krize dosáhl v únoru 2009 na -59,9 bodů.

Pozitivní zprávou bylo prohlášení agentury S&P, podle které není důvod v současné chvíli okamžitě snižovat rating Itálie. To je pro nejvíce zasaženou zemi Evropy důvod k mírnému oddychnutí, protože je zároveň druhou nejzadluženější zemí našeho kontinentu.

Přestože byly včerejší zprávy smíšené a na akciovém trhu dokonce pozitivní, dolar proti euru včera odmazal ztráty z konce týdne a z hranice 1,115 EURUSD se bez větších problému dostal až na 1,105 EURUSD a tlačí zpět na kulatých 1,1000 EURUSD.

Českou republikou i dle vyhledávání na internetu z ekonomických témat nejvíce rezonoval návrh ministryně financí Aleny Schillerové na plošný odklad splátek půjček, a to jak spotřebitelských, firemních, tak hypotečních. Návrh zatím není hotový, ale už včera ráno se k němu vyjádřil guvernér ČNB Jiří Rusnok: „Pokud to zůstane na individuálním jednání bank na základě individuálních žádostí, tak se podle mého soudu na řadu lidí v čase, kdy to nejvíc potřebují, nedostane. V tom je výhoda toho plošného opatření, které samozřejmě na druhou stranu, uznávám, je dosti hrubé a může být v řadě případů vnímáno jako nespravedlivé. Ale to je bohužel něco za něco, tak už to v životě chodí,“ řekl v rozhovoru pro ČRo Plus.

Koruna byla včera na houpačce a z otevíracích pozic se střídavě snažila posilovat až k 27,25 EURCZK a oslabovala nad 27,45 EURCZK. K dolaru byl pohyb podobný, i když nakonec koruna mírně oslabila, poté co se z hranice 24,95 USDCZK korigovala pod 24,75 USDCZK.

Výhled pro dnešní den

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1019 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,31 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0986 do 1,1081 EURUSD.*

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 27,31 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 27,12 až 27,50 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 24,51 až 21,99 USDCZK.*

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.


Zařazenoút 31.03.2020 08:03:00
ZdrojRoklen24
Originálroklen24.cz/a/SKfbm
Přílohy
KategorieTrhy Měny
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V