Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining

   

Co je to těžba Bitcoinů

Bitcoin, Bitcoin Cash i další kryptoměny vznikají tzv. těžbou. Jde o výpočet složité matematické úlohy, za jejíž úspěšné řešení těžař (miner) obdrží podíl mincí.

Těžař seskupí vybrané dosud nepotvrzené platební transakce (převody Bitcoinu z účtu na účet zadané uživateli sítě) do tzv.bloku. Transakce konkrétní těžař (těžaři) vybírá dle vlastního uvážení, základním kritériem pro zahrnutí nebo nezahrnutí transakce do bloku je poplatek, který uživatelé při zadání transakce nabídli. Transakce s poplatkem budou tedy potvrzeny dříve.
Blok musí obsahovat alespoň 1 transakci.
Vyřešení matematické úlohy spočívá v nalezení určité hodnoty v závislosti na hešovacích funkcích, na seskupených transakcích a na aktuálním tzv. limitu. Vzhledem k použití hešovací funkce je nalezení správného řešení náhodné, obecně tedy závisí primárně na výkonu strojů hledajících řešení, nikoliv na schopnostech těžaře. Limit je číslo, nastavené v každém okamžiku tak, aby se v celé síti podařilo najít řešení právě řešených bloků průměrně 1x za 10 minut, takže nalezení řešení je tím obtížnější, čím výkonnější celá síť je.

Pozn. Velmi zjednodušeně se pro tento případ dá říci, že hešovací funkce je funkce, která z libovolných vstupních dat vytvoří malé číslo (tzv. zahešuje původní data na tzv. heš). K vlastnostem funkce patří, že je velmi obtížné nalézt z heše zpět původní vstupní data. Těžaři mají za úkol nalézt taková vstupní data, která když se zahešují, bude výsledný heš menší než aktuálně definovaný limit. Upraví tedy vstupní data, zahešují a porovnají s limitem. Pokud je výsledek hešování větší než limit, cyklus opakují. Použít hešovací funkci je jednoduché a rychlé, ale protože nelze odhadnout, jak je třeba vstupní data pro žádoucí výsledek upravit, může být cyklus opakován jednou nebo také milionkrát, než těžař dojde ke vstupním datům, která podmínku splňují. Čím má těžařův stroj větší výkon, tím více zahešování a úprav dokáže za časovou jednotku provést a tím má větší šanci na nalezení správného výsledku.


Burzy a směnárny  17.12. 16:33  (USD)

Trh Nákup Prodej Objem 24h
Bitstamp 3 383.29 3 383.00 10 054.1824
Bitfinex 3 503.90 3 503.80 24 615.3671
Coinbase Pro (GDAX) 3 380.00 3 379.99 11 671.8800
Trh Nákup Prodej Objem 24h
Gemini 3 380.00 3 379.99 3 544.3219
Bithumb 3 361.19 3 362.96 4 521.3957
Binance 3 406.48 3 406.48 39 844.3459
Více trhů

Bloky a blockchain

Každý nový blok odkazuje na předchozí blok. Vyřešení úlohy obsahuje potvrzení správnosti a oprávněnosti (návaznosti) platebních transakcí zahrnutých ve vyřešeném bloku a v blocích, které mu předcházejí. Těžař, kterému se podaří řešení jako prvnímu nalézt, obdrží poplatky z transakcí zahrnutých do posledního bloku a dále těžařskou odměnu za potvrzení posledního bloku. Těžařská odměna se obvykle jednou za několik let snižuje. U Bitcoinu dochází po každých 210000 vytěžených blocích, tedy přibližně každé čtyři roky, k půlení odměny (naposledy v červenci 2016 z 25 BTC na 12,5 BTC)

Vyřešený (vytěžený) blok se připojí k tzv. blockchainu – řetězci bloků, ze kterého je patrná návaznost jednotlivých transakcí a který je následně rozposlán všem uživatelům sítě. Tj. nestane se, že by uživatel mohl v transakci převádět mince, které v některé z předchozích transakcí nenabyl. Ve chvíli, kdy se potvrdí, že byl vytěžen nový blok, přerušují ostatní těžaři těžbu a seskupí si k řešení nové transakace (jejich původní mohly být součástí nově vytěženého bloku a tedy je již nelze použít).

Bitcoin Cash Bitcoin

Těžební pooly a výpočetní střediska

Jak jsme uvedli výše, vyřešení bloku je náhodný proces. Výdělek je tedy u menšího výkonu stroje obtížně předvídatelný. Proto se těžaři (miners) sdružují do těžařských uskupení - mining pools. Pokud některý z minerů v poolu nalezne blok, odměna za vytěžení se rozdělí mezi všechny těžaře. V těžařském uskupení těžař obvykle dostává poměrně malou částku několikrát denně. Dále platí poplatky správcům poolu v řádu procent z výdělku. Za účelem těžby nejpopulárnější z kryptoměn – Bitcoinu – vznikají rozsáhlé „těžařské“ továrny s tisíci počítačů. Typickou destinací je Čína. Umístění továren se do velké míry odvíjí od ceny energie v daném místě.

Způsob těžby

Pro těžbu Bitcoinu se v současné době využívají především výkonné ASIC čipy (speciální extrémně rychlý hardware, který je pro řešení kryptografických úloh přímo vytvořen a který je zároveň optimalizován pro spotřebu energie). Těžba pomocí procesoru nebo grafické karty PC je pro tuto měnu již minulostí. Pro Bitcoin již individuální způsob těžby nelze doporučit, u méně populárních měn ještě prostor pro takovou těžbu pravděpodobně je. I na současných výkyvech ceny Bitcoinu je patrné, že jde o investici s obrovským kolísáním hodnoty.

Video těžba kryptoměn

Informace o těžbě kryptoměn. Jaké jsou rozdíly mezi ASIC a GPUu. Profitovost.

Obecné informace o software pro těžbu - mining

  1. V první řadě potřebujete software pro řízení těžby digitálních měn. Těchto programů je více, lze si vybrat z mnoha a zdarma jej stáhnout a naistalovat.
  2. Program volí na základě aktuální poptávky a algoritmu nejvýhodnější těžbu
  3. Při instalaci je třeba zadat Bitcoinovou adresu (účet) těžaře
  4. Poté budou provedeny testy výkonu vašeho hardware
  5. Řídící program volá externí těžební program, případně jej bude třeba doinstalovat
  6. Během těžby je jsou zobrazeny aktuální těžební informace – přehled těžebních zařízení, jejich výkon, jejich výdělečnost, zůstatek na účtu apod.
  7. Frekvence výplat (měsíční/týdnní/denní) se obvykle řídí podle výkonnosti hardware, výdělky jsou poníženy o poplatky
  8. Výdělky jsou standardně negarantované, při nesprávném nastavení hardwaru může dojít i k poškození hardware

Softwaru na těžbu Bitcoinů je velké množství, proto je nejprve vhodné rozhodnout se pro konkrétní pool a z jeho nápovědy zjistit, jaký software použít a jak ho konfigurovat.

Nejoblíbenější software pro těžbu bitcoinů:


Těžba Bitcoinu je nákladná záležitost s nejistou návratností. Bitcon ale můžete nakupovat přímo - v internetové směnárně (např. Changelly, Coinbase, Simplecoin), na burzách specializovaných na kryptoměny (Bitfinex, Bitstamp), nebo v Bitcoin bankomatu. Na růstu ale také poklesu Bitcoinu můžete vydělávat i bez vlastnictví Bitcoinu pomocí tzv. CFD, které nabízí obchodní platformy (Plus500, eToro).

Zpravodajství kryptoměny


Hlavní kryptoměny  
Bitcoin 3400.74 $ 77356.3
Bitcoin Cash 78.9941 $ 1796.87
EOS 2.10463 $ 47.8738
Ethereum 89.2790 $ 2030.82
Litecoin 27.7536 $ 631.308
Monero 41.5463 $ 945.051
NEO 6.18626 $ 140.718
Stellar 0.10314 $ 2.34629
XRP (Ripple) 0.30033 $ 6.83171
Bitcoin Ethereum Bitcoin cash Litecoin Xrp ripple Monero

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů | Cookies