Velikonoční zvyky a tradice

Velikonoce

Velikonoce jsou považovány za nejvýznamnější svátek, Křesťanské kultury. Oslavují smrt, a především zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Tento svátek má kolísavé datum, to znamená, že jejich datum je každý rok jiné a závislé na prvním jarním úplňku.


Velikonoce datum

Velikonoce se slaví v neděli po prvním jarním úplňku, tato neděle může nastat kdykoliv mezi 22.3. a 25.4.

Zvykům kraluje barvení vajíček

Data Velikonoc

Rok
Datum
2023
9.4.
2024
31.3.
2025
20.4.
2026
5.4
2027
28.3.

Data Velikonoc jsou uvedeny pouze, jako jeden den, a to Boží hod Velikonoční, ale Velikonoční svátky trvají několik dní. 


Velikonoční zvyky

Neděle: Posvěcené větvičky se doma zastrčily za kříž na stěně nebo za svatý obrázek, vymetalo se zelenými větvemi stavení (aby se vymetl hřích) a nesmělo se péci (aby byla úroda ovoce).

Pondělí: Tento den se podle tradice nemělo vůbec pracovat.

Úterý: Den vyhrazený úklidu a vymetání pavučin.

Středa: Pečou se jidáše. Lidé by se tento den neměli mračit, aby se nemračili celý rok.

Čtvrtek: Podle zvyků se mají tento den jíst zelená jídla (špenát, zelí, kopřivy), aby byl člověk zdravý po celý rok, sel se len a hrách, protože co se tento den zaselo, mělo dobře prospívat.

Pátek: Nemělo by se v tento den hýbat se zemí (rýt, orat, okopávat, přesazovat), ale ani prát prádlo.

Sobota: Ještě před východem slunce by se mělo stavení vymést novým koštětem, aby bylo čisté celý rok, uklízí se a bílí.

Neděle: Tento den se měl trávit především s rodinou, bez návštěv a hodovat.

 

Velikonoční půst 

Velikonoční půst je čtyřicetidenní období, kdy se má člověk postit, tedy vyvarovat se: masa, ryb, vajec, mléka a alkoholu. Půst trvá celkem 46 dní, protože se do něj nezapočítávají neděle. Postní období začíná Popeleční středou, které nemá pevně dané datum, ale odvíjí se od data Velikonoc - vždy 46 dní před Velikonoční nedělí.

Popeleční středou zároveň končí masopustní období, které začíná po svátku Tří králů 6. ledna. Masopust je období, pro které je typické hodování, oslavy, zabíjačky, taneční zábavy, svatby a jiné. Toto veselí tedy končí 46 dní před Velikonocemi a lidé by se během postního období měli očistit od svých hříchů, rozjímat a připravit se na Velikonoce, nejvýznamnější křesťanské svátky.

 

Svatý týden/ Pašijový týden

Tento týden připomíná poslední dny Ježíše, Jidášovu zradu, Kristovo ukřižování a následné zmrtvýchvstání. Každý den má svůj vlastní název a je s ním spjatá jiná tradice. V následujícím odstavci jsou informace o zásadních událostech Pašijového týdne, podrobnější informace a zvyky o každém dni, jsou na jednotlivých odkazech.

  • Neděle - Květná: Připomínáme si příchod Ježíše Nazaretského a jeho učedníků do Jeruzaléma.
  • Středa - Škaredá: Den kdy se Jidáš škaredil na Ježíše a nakonec ho za 30 stříbrných zradil.
  • Čtvrtek -  Zelený: Připomínáme si Kristovu poslední večeři a odchod do Getsemanské zahrady.
  • Pátek - Velký: Tento den si připomínáme ukřižování a smrt Ježíše Krista.
  • Sobota - Bílá: Den, který Ježíš strávil v hrobě. O Veliké sobotní noci pak vstal z mrtvých.

   
 

Velikonoční pečení 


Mazanec nebo také velikonoční bochníkMazanec - Tradičně se peče na Bílou sobotu s kynutého těst, které má být stejné, nebo velmi podobné jako to na vánočku, před pečením, by se mazanec měl nakrojit do tvaru, kříže a symbolizovat Ježíšovu smrt na kříži a také boží dar.

Jidáše - Měli by se péct ve středu, a jíst na zelený čtvrtek před východem slunce potřené medem, kdo tomu tak udělá bude se těšit dobrému zdraví. Jidáše symbolizují Jidášovu zradu a jeho následnou smrt oběšením. Z toho důvodu mají jidáše tvar svinutého provazu.


Beránek - Symbolizuje nevinnost, poslušnost a čistotu. Ježíš Kristus je označován jako beránek boží, protože prolil svou nevinnou krev pro spásu lidstva. Pečený beránek se ovazuje mašlí a s hřebíčků se mu tvoří očíčka.


Pohanské zvyky a tradice

Nejvhodnější na pomlázku jsou proutky vrby bíléVelikonoce postupem času splynuly s pohanskými oslavami jara, který na našem území byl ještě před příchodem Křesťanství. Lidé již před tím vítali jaro jarním úklidem, sbírali vrbové proutí a nechávali ho ve vodě vyrašit.

Pletení pomlázky - je pozůstatek z pohanské doby, kdy se slavil den plodnosti. Vyšlehání pomlázkou mělo přinést omlazení a zdraví. Na rozdíl od tradice, která drží do dnes, pomlázkou se šlehali všichni, bez ohledu na pohlaví nebo věk.

Barvení vajec - je tradice, která je známa již od třetího století před našim letopočtem, vejce se barvila pomocí, cibule, ovoce, kopřiv a mnoho jiného. Vejce jsou symbol zrození. Dříve se vejce barvili pouze nevyfouknutá, aby neztrácela svou sílu. Nabarveným vejcím se říká kraslice a slouží k obdarování koledníků.

Koledování dnes- tradice koledování v průběhu let měnila své podoby a byla rozdílná v různých koutech našich a okolních zemí. Dnes tradičně koledují chlapci a muži, s pomlázkou s vrbového poutí. Koledníci navštěvují dívky a ženy a  "vyšlehají je", aby neuschly. Dívky jim na oplátku dávají malovaná vejce, sladkosti, alkohol, nebo jim uváží ozdobnou pentli kolem jejich pomlázek. Koledování je obvykle doprovázeno recitacemi. Koledování probíhá v pondělí od brzkého ráda a mělo by skončit v sobotu v poledne. Pokud se nějaký chlapec rozhodne vyšlehat dívku po polední, dívka ho poleje kýblem se studenou vodou.

Velikonoční zvyky - otázky a odpovědi

  • Kdy se slaví Velikonoce?

    Tyto svátky mají kolísavé datum. Boží hod velikonoční se slaví v neděli po prvním jarním úplňku. Například 9.4.2023, 31.3.2024, 20.4.2025, 5.4.2026...

  • Jak se říká dnům v týdnu před Velikonocemi?

    Tento týden se nazývá Svatý, též Pašijový a jednotlivým dnům se říká: Květná neděle, Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota,Boží hod Velikonoční a Velikonoční pondělí.



Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.