mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  07.12.2023 11:10:00

výhled a potenciál obnovitelných energií v Pákistánu (Zelená revoluce)

Zelená revoluce: výhled a potenciál obnovitelných energií v Pákistánu

07.12.2023 / 11:07 | Aktualizováno: 07.12.2023 / 11:10

V současné době prochází energetický sektor Pákistánu zásadní transformací, přičemž se obnovitelná energie řadí mezi klíčové pilíře této proměny. Tento přechod, jenž je motivován nejen snahou o ochranu životního prostředí, ale také vizí dlouhodobě udržitelného hospodářského rozvoje, nabízí českým společnostem specializujícím se na technologie v oblasti obnovitelné energie široké spektrum významných příležitostí.

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Pákistánu

Sektor obnovitelné energie v Pákistánu zaznamenal výrazný vzestup, přičemž jeho instalovaná kapacita překračuje 11 000 MW, což od roku 2021 tvoří více než třetinu (32 %) celkového energetického mixu země. Tento energetický mix, skládající se ze solární, větrné a vodní energie, ukazuje na komplexní strategii rozvoje obnovitelných zdrojů, podporovanou politickými opatřeními jako jsou výkupní tarify a procesy konkurenčního zadávání. Vláda si klade za cíl do roku 2030 získávat 60 % energie z obnovitelných zdrojů, včetně hydropower, a snížit závislost na dovážených palivech.

Solární energie

Díky své geografické poloze a klimatu je Pákistán ideálním místem pro produkci solární energie s odhadovaným potenciálem 2,9 milionu MW. Instalovaná kapacita solární energie v Pákistánu dosáhla v roce 2023 odhadem 1,3 GW, což představuje asi 1 % roční produkce elektrické energie v zemi. Vláda plánuje zvýšit tuto kapacitu na 10 GW, s projektem 600 MW solární elektrárny v provincii Paňdžáb. Vzhledem k výzvám spojeným s procedurálními průtahy a financováním se očekává, že kapacita solární energie dosáhne 5,6 GW do roku 2032.

Tento obrovský potenciál je postupně využíván prostřednictvím významných iniciativ a partnerství, jako je dohoda o spolupráci mezi společnostmi NIMIR Energy a LONGi, předním globálním výrobcem solárních panelů. Tato spolupráce je klíčová pro rozvoj a implementaci solárních energetických řešení, která by měla uspokojit rostoucí energetické potřeby Pákistánu. Financování a rozvoj větších projektů v podobě Sindh Solar Energy Project je podporováno Světovou bankou.

Větrná energie

Větrná energie se stává klíčovým pilířem v energetické transformaci Pákistánu. Pobřežní oblasti a severní horské regiony země poskytují ideální podmínky pro rozvoj větrných farem. Podle Světové rady pro větrnou energii (GWEC) měl Pákistán podstatný podíl na globálním instalovaném výkonu větrné energie, který dosáhl 743 GW ke konci roku 2020, což ukazuje na velký, dosud nevyužitý potenciál větrné energie v zemi a na příležitosti, které nabízí. Pákistán má potenciál instalovat až 50 GW větrné energie. Aktuálně má země 36 větrných elektráren s celkovou instalovanou kapacitou 1,9 GW, což představuje přibližně 3 % roční produkce elektrické energie. Větrné elektrárny jsou rozmístěny v 180 km dlouhém pobřežním pásmu Gharo-Jhimpir v provincii Sindh. Právě v provinciích Sindh a Balúčistánu je aktuální kapacita cca. 1,3 GW. Kapacita větrné energie by měla do roku 2032 vzrůst na přibližně 4,6 GW.

Vodní energie

Vodní energie v Pákistánu hraje klíčovou roli v celkovém energetickém mixu země. Pákistán disponuje bohatými vodními zdroji; v roce 2023 se odhaduje, že instalovaná kapacita vodní energie dosáhne 11,1 GW, což představuje čtvrtinu celkové produkce elektrické energie v zemi. Významné projekty jako Dasu, Mohmand, Diamer-Bhasha a páté rozšíření Tarbela budou výrazně přispívat k růstu kapacity vodní energie. Podle plánů by měla kapacita dosáhnout 25,2 GW do roku 2032, což představuje 39 % celkové produkce elektrické energie v Pákistánu. Celkový potenciál vodní energie v Pákistánu je odhadován na přibližně 41 000 MW.

Biomasa

Kapacita biomasy v Pákistánu, založená především na bagase, činí přibližně 370 MW. Do ledna 2024 je plánováno zprovoznění dalšího zařízení o výkonu 32 MW v provincii Paňdžáb. Během předpokládaného období zůstane významná část pákistánské populace závislá na energii získávané z biomasy, neboť venkovská většina používá tradiční metody vytápění a vaření, včetně spalování živočišných zbytků a dřeva.

Příležitosti pro české společnosti

V rozvíjejícím se sektoru obnovitelné energie v Pákistánu se otevírají značné příležitosti pro české firmy. Oblasti jako výroba solárních panelů, vývoj větrných turbín a rozvoj vodních elektráren jsou ideální pro investice a spolupráci. České společnosti mohou využít své expertízy a technologické kapacity k hraní klíčové role v procesu přechodu Pákistánu na obnovitelnou energii, přispívajíce tak k udržitelnému rozvoji a posílení ekonomických vztahů mezi oběma zeměmi.

Pákistán se svým závazkem v oblasti obnovitelné energie a podporou z politických hledisek se stává významným aktérem v globální energetické transformaci. Pro české firmy to představuje strategickou příležitost zapojit se do energetické transformace Pákistánu a přispět ke globálnímu úsilí v boji proti klimatickým změnám a podpoře udržitelného rozvoje.

Václav Jílek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Islámábádu


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688