mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  13.10.2023 13:27:00

Říjnové zasedání ministrů obrany NATO proběhlo 11. a 12. října v Bruselu


Dne 11. a 12. října června se v Bruselu uskutečnilo pravidelné zasedání ministrů obrany. Jednání přichází relativně krátce po summitu ve Vilniusu, na němž došlo k řadě klíčových rozhodnutí včetně směřování dalších prací na adaptaci odstrašení a obrany Severoatlantické aliance a zintenzivnění práce na procesu přibližování Ukrajiny k NATO. Během dvoudenního zasedání proběhlo bilaterální jednání a jednání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu (Ukraine Defence Contact Group) za účasti ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Na prvním jednání nově ustanovené Rady NATO-Ukrajina měli spojenci možnost diskutovat s novým ministrem obrany Rustemem Umerovem. Spojenci rovněž jednali se zástupci EU o situaci na západním Balkáně. Vzhledem k událostem na Blízkém východě se k ministrům připojil videokonferenčně i izraelský ministr obrany Joav Galant. Českou republiku na jednání zastupoval náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

První den zasedání byl věnován primárně Ukrajině. Jednání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu potvrdilo jednoznačnou pokračující podporu ukrajinskému boji za svobodu a nezávislost. Podpora Ukrajině běží jak v rámci aliančního asistenčního balíčku NATO, tak zejména bilaterálními dodávkami a podporou, které jsou koordinovány právě v rámci Kontaktní skupiny. ČR mj. oznámila, že ve spolupráci s Dánskem dodá v následujících měsících ukrajinským ozbrojeným silám za prostředky dánské vlády bojová vozidla pěchoty, bojové tanky, těžkou výzbroj a další materiál z produkce a skladů českých soukromých firem. Ministerstvo obrany má v tomto projektu především roli prostředníka, kdy může propojovat firmy obranného průmyslu s těmi, kteří mají zájem pomoci Ukrajincům.

První jednání nově ustanovené Rady NATO-Ukrajina bylo příležitostí pro představení priorit nového ukrajinského ministra obrany Umerova na cestě k členství v Alianci. Spojenci a Ukrajina rovněž diskutovali proces obranných reforem na Ukrajině, které by měly přiblížit obranný sektor aliančním standardům, až již v otázce civilního dohledu nad ozbrojenými složkami, strukturou sil, vzděláváním nebo opatřením proti korupci.

Na mimořádném jednání s protějškem Joavem Galantem, který se připojil prostřednictvím videokonference, spojenci a přizvané Švédsko, vyjádřili solidaritu svému blízkovýchodnímu partnerovi a ostře odsoudili teroristické útoky hnutí Hamás.

Hlavní blok jednání mezi spojenci a přizvaným Švédském byl věnován široké paletě témat souvisejících s posilováním odstrašení a obrany. Ministři se především vyjadřovali k závěrům ze summitu ve Vilniusu, kde bylo rozhodnuto o nejrobustnějších aliančních obranných plánech od konce studené války. Tyto plány přinášejí zvýšené požadavky zejména na zabezpečení jejich vykonavatelnosti, čemuž se Aliance bude v příštích měsících intenzivně věnovat. Spojenci na jednání spolu s Vrchním velitelem spojeneckých sil v Evropě (SACEUR) zhodnotili aktuální stav přípravy plánů a jejich vykonavatelnost a probrali další kroky. Vyjadřovali se rovněž k dlouhodobé adaptaci Aliance na budoucí bezpečnostní prostředí a způsob válčení, a to za přítomnosti Vrchního velitele pro transformaci (SACT).

Po delší době se na ministerském zasedání objevil prostor i pro dedikované jednání k misím operacím, a to za účasti zástupců EU. Spolupráce na úrovni operací a řešení krizí patří mezi nejdůležitější elementy vztahu mezi NATO a EU. Vzhledem k tamní zhoršující se bezpečnostní situaci byla pozornost zasedání věnována zejména Západnímu Balkánu (Kosovo a Bosna a Hercegovina), kde obě organizace úzce spolupracují na operační a taktické úrovni. Význam jednání také dodává blížící se (pravidelné) hlasování Rady bezpečnosti OSN o prodloužení mandátu evropské mise Althea, opět ve stínu možného ruského veta. Ministři se také věnovali alianční misi v Iráku (NMI), která je vnímána iráckými partnery velmi pozitivně. Na jejich žádost jsou posilovány poradenské aktivity mise.

Na okraj ministerského zasedání podepsal náměstek ministryně obrany memorandum o porozumění k European Sky Shield Initiative. Ve snaze maximalizovat ekonomické a vojenské benefity vyzvalo Německo své evropské partnery ke vzájemné koordinaci požadavků a nákupu dostupných systémů s cílem vybudovat integrovaný evropský systém protivzdušné a protiraketové obrany. K dnešnímu dni se k iniciativě připojilo 19 zemí, včetně ČR.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Ze světa:

Ne 10:47  China's urban passenger trips jump 27.7% in 2023 China state infooffice (scio.gov.cn)
Ne 10:47  China's bond market issuances hit 7.16 trln yuan in March China state infooffice (scio.gov.cn)
Ne   3:03  A regional outbreak of severe storms with strong, potentially long-track tornadoes US National Weather Service (weather.gov)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688