Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Úvěry, půjčky  |  10.10.2023 13:59:40

EIB a Česká spořitelna zpřístupní malým a středním podnikům a podnikům se střední kapitalizací v České republice 400 milionů eur

  • Evropská investiční banka (EIB) a Česká spořitelna poskytnou malým a středním podnikům a společnostem se střední kapitalizací v České republice nové financování ve výši 400 milionů eur.
  • Podle očekávání bude přibližně 80 % finančních prostředků směřováno na podporu soudržnosti oblastí EU, která je spolu s bojem proti změně klimatu hlavní prioritou EIB.
  • Až polovina finančních prostředků je určena pro společnosti se střední kapitalizací a druhá polovina pro malé a střední podniky.

Česká spořitelna a Evropská investiční banka (EIB) společně poskytnou českým malým a středním podnikům a společnostem se střední kapitalizací 400 milionů eur na nové financování. Očekává se, že dnes oznámená dohoda dále zlepší přístup podniků k financování. Maximálně 50 % prostředků bude použito na podporu českých společností se střední kapitalizací (250 – 3 000 zaměstnanců) a zbytek bude určen na úvěry pro malé a střední podniky. Očekává se tedy, že projekt bude mít významný dopad i na zaměstnanost v zemi, neboť usnadní úvěrování reálné ekonomiky v době vysokých úrokových sazeb a přísných finančních podmínek.

V souladu s prioritami EIB se přibližně 80 % z celkového objemu nově dostupných finančních prostředků týká politiky soudržnosti EU. Financování bude směřováno do méně rozvinutých regionů a do oblastí v přechodném období, což by přispět ke snižování nerovnosti mezi regiony. Minimálně 20 % finančních prostředků je rovněž určeno na projekty zaměřené na boj proti klimatickým změnám.

"Malé a střední podniky a podniky se střední kapitalizací hrají v české ekonomice důležitou roli, a to jak z hlediska tvorby hodnot, tak z hlediska zaměstnanosti. Přesto vždy nemají přístup k financování, které potřebují, a tuto situaci ještě zhoršila pandemie a vysoká inflace," komentovala viceprezidentka EIB Lilyana Pavlová. "Česká spořitelna je historickým partnerem EIB v a jsme velmi rádi, že můžeme navázat na naše partnerství s ní, zejména proto, že to pomůže zpřístupnit relevantní financování regionům v rámci politiky soudržnosti."

"Česká spořitelna se postupně stala největším poskytovatelem firemních úvěrů v České republice. Nabízíme nejen financování, ale také poradenství zaměřené na zvýšení produktivity, konkurenceschopnosti a na podporu udržitelného rozvoje firem," uvedl Pavel Kráčmar, člen představenstva České spořitelny odpovědný za firemní bankovnictví. "Politika soudržnosti EU přispívá k naplňování priorit Unie, zejména v oblasti ekologické a digitální transformace. Díky spolupráci s EIB budeme moci financovat ještě více projektů spadajících do těchto strategických oblastí."


Evropská Investiční Banka (EIB) je dlouhodobá úvěrová instituce Evropské unie vlastněná jejími členskými státy. Financuje investice, které přispívají k dosažení cílů politiky EU. Jen v roce 2022 poskytla EIB na české projekty více než 1,7 miliardy eur.

Česká spořitelna je nejstarší českou bankou - její kořeny sahají až do roku 1825, a také největší bankou v České republice s více než 4,5 milionu klientů. Zároveň je Česká spořitelna také bankou nejdostupnější – disponuje největší sítí poboček a bankomatů a její digitální bankovnictví George je nejvyužívanější bankovní aplikací na českém trhu. Banka poskytuje služby všem typům zákazníků, ať jde o individuální klientelu, drobné podnikatele, malé a střední firmy až po velké korporace a klienty z veřejného sektoru. Od roku 2000 je Česká spořitelna součástí evropské bankovní skupiny Erste.

10.10. 14:32  No jo (deprese)
10.10. 14:19  ceska (R2)


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688