amsp.cz (AMSP)
Daně a účetnictví  |  27.09.2023 17:49:00

Legislativní rada MSP ČR kritizuje přístup státní správy – české firmy zvažují přesun do zahraničí

Poradní orgán vedení AMSP ČR – Legislativní rada MSP – na svém zasedání 26. září 2023 zhodnotila kriticky současnou tvorbu legislativy a praktickou zkušenost z vypořádání připomínek (nejen) AMSP ČR k jednotlivým právním předpisům.

Na programu jednání byly zmíněny nejvýznamnější uplatněné připomínky včetně jejich vypořádání, kdy se jednalo o Projekt Registr zastupování, Návrh zákona o kybernetické bezpečnosti, Návrh zákona o vstupu a pobytu cizinců (cizinecký zákon), Návrh věcného záměru zákona o řízení a kontrole veřejných financí.
Realita v praxi byla následující:

Materiál „Projekt Registr zastupování“ byl do meziresortního připomínkového řízení nejprve vložen s téměř identickým názvem „Projekt Registr zastoupení“ a následně po kritice nevhodného pojmenování došlo ke stažení materiálu a přepracování celého názvosloví a opětovnému vložení k připomínkování, což působilo zmatečně.

K materiálu o kybernetické bezpečnosti (NIS2 a další) dospěla LR MSP k závěru, že se jedná o další navyšování administrativní zátěže, a to zejména ve směru k malým a středním podnikům, které nemají specializovaná oddělení, jež by se problematice věnovala.

V případě Návrhu zákona o vstupu a pobytu cizinců (cizinecký zákon) AMSP ČR uplatnila hned několik připomínek, kdy část byla akceptována, ale část zůstala s otazníkem na samotné vypořádání v budově Ministerstva vnitra. Zástupci AMSP ČR se spolu s dalšími ca 40 zástupci připomínkových míst zúčastnili vypořádání osobně. I přes délku jednání více jak 4 hodiny bohužel k faktickému vypořádání nedošlo, neboť veškeré sporné body byly vázány na rozhodnutí přím ministra vnitra, který se bohužel dosud nerozhodl. Vypořádání našich připomínek se tak proměnilo v pouhé konstatování, že se jedná o politickou otázku, na kterou nyní není známa odpověď a bude nám jako připomínkovému místu sděleno konečné rozhodnutí později. Obdobně přezíravě dopadlo i další připomínkové místo, kdy se úředník vyjádřil s konstatováním, že se nejedná o povinné připomínkové místo, tak se připomínkou nebude zabývat vůbec.

V případě Ministerstva spravedlnosti ve věci zákona o preventivní restrukturalizaci LR MSP přivítala jeho existenci, ale zároveň připojila kritiku, že již třetí měsíc od nabytí účinnosti nebyl dosud zprovozněn portál, na kterém budou k dohledání vyloučené osoby. Tímto přístupem stát sice ukládá povinnost podnikatelům, ale sám není schopen zabezpečit podklady pro splnění povinnosti.

Obdobná je situace také v návrhu dlouho očekávané velké novely zákona o účetnictví, ohledně kterého panují zmatky a připravující se doprovodné vyhlášky k zákonu. Zákon ještě není přijat, což jen dokladuje současný přístup vlády při vzniku nové legislativy, kdy nejsou jakékoliv (pozitivní či negativní) připomínky akceptovány.

Závěrem bylo členy LR MSP konstatováno, že situace v českém podnikatelském prostředí se zhoršuje, rapidně se snižuje předvídatelnost právního prostředí a řada podnikatelů uvažuje dokonce o přemístění svého podnikání do jiných zemí. Tato skutečnost je alarmující pro celou českou ekonomiku.

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

AMSP ČR sdružuje od roku 2001 na otevřené, nepolitické platformě malé a střední podniky, živnostníky i spolky. Je hlavním reprezentantem nejširšího podnikatelského segmentu v ČR, vedle legislativy, exportu, inovací, vzdělávání a financování MSP se zaměřuje na rodinné firmy, řemeslníky, začínající podnikatele, lokální producenty a pěstitele, malé obchodní a gastro provozovny, podnikatele 55+, ženy v podnikání a podnikatele na venkově.

Více informaci na: www.amsp.cz


Poslední zprávy z rubriky Daně a účetnictví:

Pá 12:01  Nebojme se rychlého růstu minimální mzdy Research (Česká spořitelna)
Pá   9:40  Změny v daních u osobních vozidel od roku 2024 Petr Kchimel (SAMAK Tax)

?


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688