Data z amerického trhu práce ukáží solidní tvorbu pracovních míst (Týdenní zpráva z finančního trhu)
Páteční NFP report potvrdí, že americký trh práce zůstává utažený. To bude patrné i z červencového vývoje osobních příjmů a výdajů Američanů, které zřejmě porostou. Naopak ziskové marže firem, které budou zveřejněny společně se zpřesněným odhadem HDP za Q2, budou mezičtvrtletně nižší. Data z trhu nemovitostí ukáží na jeho další ochlazení. Mírně se zhorší i spotřebitelská důvěra. V eurozóně bude klíčovou událostí srpnová inflace. Ta bude meziročně podle našeho odhadu stagnovat na červencové úrovni, její jádrová složka se však mírně sníží. Vývoj peněžní zásoby potvrdí nízkou úvěrovou aktivitu v eurozóně. Finanční polštáře firem z dob covidové krize by však měly být dostačující k umírněnému hospodářskému růstu. Důvěra v ekonomiku eurozóny zůstane pravděpodobně poblíž červencových úrovní. Překvapení nepřinesou ani finální indikátory PMI. Jejich vývoj bude zveřejněn i ve středoevropském regionu. V Česku čekáme, že se podmínky ve zpracovatelském průmyslu mírně zlepší. Zpřesněný odhad českého HDP potvrdí mírný růst ekonomiky v Q2. Přispět by k němu měly čisté exporty, naopak spotřeba domácností a fixní investice podle našeho odhadu poklesly.
Inflace v eurozóně zůstane na červencových úrovních
Ve Spojených státech odstartuje sérii zveřejňovaných dat spotřebitelská důvěra. Ta je silně provázána s cenami pohonných hmot, které v srpnu o 11 % vzrostly. To se zřejmě negativně propíše do důvěry spotřebitelů. Ve čtvrtek se dozvíme, jak se v červenci vyvíjely osobní příjmy a výdaje Američanů. Vzhledem k utaženému trhu práce a solidnímu růstu mezd očekáváme zvýšení osobních příjmů o 0,5 % m/m. Vývoj maloobchodních tržeb pak naznačuje, že osobní výdaje stouply o 0,6 % m/m. HDP za Q2 bude pravděpodobně potvrzen na úrovni předběžného odhadu, tedy 2,4 % q/q anualizovaně. Součástí reportu bude i vývoj ziskových marží korporací. Ty doposud těžily ze své silné schopnosti přenášet rostoucí ceny na koncové zákazníky. Poklesu se ale ziskové marže v následujících čtvrtletích nevyhnou. Jejich vývoj je přitom zásadní pro odhad dalšího vývoje ekonomiky. Stále platí, že recesi očekáváme až v roce 2024. Obavy ale začíná vzbuzovat vývoj na trhu nemovitostí z něhož budou také tento týden zveřejněna data (vývoj cen nemovitostí, probíhající prodeje). Na trh nemovitostí jsme doposud měli neutrální výhled, nyní se ale v důsledku rostoucích výnosů amerických dluhopisů kloníme spíše k pesimistickému. Vysoké úrokové sazby na trh nemovitostí plně dolehnou v roce 2024, kdy zároveň očekáváme nástup recese. Zatím ale stále platí, že by měla být krátká a mělká. Klíčovou událostí tohoto týdne budou nicméně až páteční data z trhu práce. Ta by měla ukázat na pokračující vysokou tvorbu nových pracovních míst (215 tisíc), ačkoli nižší ve srovnání s předchozími měsíci. Nezaměstnanost bude zřejmě stagnovat na 3,5 %.
Klíčovou událostí v eurozóně bude zveřejnění srpnové inflace. Vzhledem k růstu ceny ropy a slabšímu euru celková inflace zřejmě zůstane na červencových 5,3 % y/y. Jádrová inflace by se v důsledku nižších cen zboží mohla posunout mírně směrem dolů, a to na 5,4 %. Inflace by měla začít zvolňovat od září. Její jádrová složka se nicméně se na přelomu roku bude stále ještě pohybovat kolem 4 % y/y. Červencový ukazatel peněžní zásoby pravděpodobně bude slabý (úvěrová aktivita 1,5 % y/y). Firmy však mají dostatečně velké finanční polštáře, které si vytvořily během covidové krize. I navzdory klesající úvěrové aktivitě by tak ekonomika eurozóny měla v letošním roce mírně růst. Zveřejněna bude tento týden i důvěra v tamní ekonomiku. Ta zůstane poblíž červencových úrovní (94-95 bodů). Finální PMI ukazatele mnoho překvapení nepřinesou. Potvrdí mírné zlepšení v oblasti průmyslu, a naopak zhoršení ve službách.
Podle předběžného odhadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla mezikvartálně o 0,1 %. Tento výsledek bude podle nás ve zpřesněném odhadu potvrzen. Zároveň bude zveřejněna i struktura růstu. Ta podle nás ukáže na další pokles spotřeby domácností (o 1,4 % q/q po 1,8 % q/q v Q1 23). Poklesly zřejmě i fixní investice, a to o 0,8 % q/q. Výsledek tak budou zachraňovat čisté exporty, kterým pomohlo uvolnění v dodavatelských řetězcích a oživení průmyslové produkce. Zveřejněn bude i srpnový index PMI, který by měl ukázat na mírné zlepšení podmínek v českém zpracovatelském průmyslu.
K jednacímu stolu tento týden zasedne maďarská centrální banka. Ta zřejmě sníží jednodenní depozitní sazbu o dalších 100 bb. Rétorika zůstane nicméně jestřábí, aby zabránila nežádoucímu oslabení domácí měny.
Indikátory důvěry spíše zklamaly
Minulý týden patřil srpnovým indikátorům důvěry. Ty na obou březích Atlantiku zklamaly, a to především v oblasti služeb. V Německu i eurozóně jako celku se v tomto sektoru dostaly dokonce pod padesátibodovou hranici značící fázi kontrakce. Naopak pozitivní překvapení přinesly PMI z průmyslu, když po několika měsících poklesů stouply. Stále se však nacházejí hluboko pod dlouhodobým průměrem i pod padesáti body. Naději na obrat v důvěře průmyslníků zviklal v pátek zveřejněný německý IFO index, který se v porovnání s předchozím měsícem opět zhoršil a zaostal i za tržními očekáváními. Mnoho důvodů k optimismu nepřinesla ani evropská spotřebitelská důvěra, která zaostala za tržním konsenzem a ve srovnání s červencem byla nižší. Zde by ale díky naakumulovaným úsporám domácností, klesajícím cenám energií i utaženému trhu práce mělo dojít v následujících měsících k obratu. Stejně jako v eurozóně, ani v Česku se nálada spotřebitelů zatím nelepší. Ukázal to alespoň minulý týden zveřejněný konjunkturální průzkum. Naopak průmyslníci hodnotí současnou situaci lépe, když pozorují rostoucí tempo výrobní činnosti i klesající stavy zásob, které se jim na skladech nahromadily v předchozích měsících.
Obchodování na finančních trzích bylo minulý týden poměrně poklidné. Regionální měny se držely v úzkých pásmech, k čemuž přispívaly prázdninová likvidita i nedostatek zajímavějších zveřejněných indikátorů. Kurz české koruny v průběhu týdne mírně oslabil. V pondělí se pohyboval poblíž úrovně 24,00 CZK/EUR, přičemž v pátek se koruna obchodovala za 24,10 CZK/EUR. Polský zlotý se po celý týden pohyboval mezi 4,46-4,48 PLN/EUR, maďarský forint pak v pásmu 382-384 HUF/EUR. Jediný, kdo výrazněji ztrácel byla společná evropská měna. Ta pod tlakem slabých předstihových indikátorů v průběhu týdne oslabila o 0,9 % a posunula se z úrovní okolo 1,09 na 1,08 USD/EUR. Na nejdůležitější událost minulého týdne si finanční trhy musely počkat do pátečních odpoledních hodin, kdy na sympoziu v Jackson Hole vystoupil šéf Fedu J. Powell a následně až večer prezidentka ECB Ch. Lagardeová. Podle Powella je americká centrální banka připravena dále zvýšit úrokové sazby, pokud to bude potřebné ke sražení inflace k 2% inflačnímu cíli. K tomu bude zapotřebí uvolnění na trhu práce. V podobném duchu se vyjadřovala Lagardeová. Úrokové sazby dle jejich slov zůstanou vysoké tak dlouho, dokud to bude třeba ke zpomalení stále vysoké inflace. Pokrok byl sice učiněn, boj s inflací ale zatím vyhrán nebyl.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Investice - Zprávy z ekonomiky, zprávy z domácích i zahraničních akciových, devizových a komoditních trhů.
- Ranní komentář z trhů 30.8.2023: trhy výrazně rostly v reakci na slabší data z trhu práce v USA
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Zprávy Důchody a penzijní - Zprávy o penzijním připojištění, výsledky hospodaření penzijních fondů.
- Americký trh práce zůstává robustní (Ranní zpráva z finančního trhu) (1.9.2023)
- Data z amerického trhu práce snížila obavy trhu z dalšího zvýšení sazeb
- Vyšší inflace a pozitivní data trhy nerozhodily (Týden na trzích) (video)
- Realitní trh korigoval výrazněji, stabilizace reálné mzdy a hypotéky ukazují ale na stabilizaci trhu (Jan Bureš)
- Příští obchodní týden bude pro domácí trh zkrácený o čtvrteční svátek; trhy už budou vyhlížet další výsledkovou sezónu
- Práce - aktuální nabídky práce ve vaše městě, novinky.
Prezentace
07.12.2023 Digitální revoluce - progresivní řešení získání...
16.11.2023 Hodnota zlata je na historických maximech, jeho...
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Prodej na Černý pátek překonal rekord. Budou mít dopad na finanční trhy?
Štěpán Křeček, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Zlato vytvořilo nový rekord, překročilo hranici 2 100 USD / OZ
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Michal Brothánek, AVANT IS
Ali Daylami, BITmarkets