Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  22.08.2023 07:52:09

Ospalá nálada na trzích před blížícím se symposiem v Jackson Hole (Ranní zpráva z finančního trhu)

Po včerejším ospalém obchodování ani to dnešní pravděpodobně nebude lepší. Makroekonomický kalendář totiž nabízí pouze méně zajímavá data, na která finanční trhy většinou nereagují. V Polsku budou zveřejněny červencové výsledky maloobchodních tržeb a v USA pak červencové prodeje nových nemovitostí a srpnová důvěra v průmyslu od richmondského Fedu. Zítřek již bude z hlediska nových dat slibnější a ve čtvrtek začíná výroční symposium centrálních bankéřů v Jackson Hole.

Ve výrobním sektoru začíná převládat deflace

Ceny průmyslových výrobců v Německu a Polsku klesly o poznání více, než se čekalo. Ty německé byly v červenci meziměsíčně nižší v průměru o 1,1 %, zatímco podle tržního konsensu mělo dojít ke zmínění tempa poklesu z červnových -0,3 % m/m na -0,2 %. Podobně v Polsku se ceny ve výrobním sektoru snížily meziměsíčně o 0,7 % oproti očekáváným -0,3 %. K výraznému zlevnění přitom v průmyslu došlo navzdory tomu, že se cena surové ropy v průběhu července zvýšila o přibližně 10 dolarů za barel, v relativním vyjádření tedy o více než 10 %. Ceny energií jako celek i tak ale v obou zemích vykázaly meziměsíční pokles. Ten v Německu a Polsku pokračoval také v neenergetické části výrobních cen, pravděpodobně i vlivem slabé poptávky. Ve výsledku tak ceny průmyslových výrobců klesaly nejen v meziměsíčním, ale už i v meziročním vyjádření. V Německu byly oproti loňskému červenci nižší v průměru o 6 % a v Polsku o 1,7 %.

Polská průmyslová produkce v červenci výrazně zklamala. V meziročním vyjádření byla nižší o 2,7 %. Analytici naopak očekávali, že dojde ke zmírnění tempa meziročního poklesu z červnových -1,1 % na -0,9 %. V Polsku byly rovněž zveřejněny červencové statistiky z trhu práce. Zaměstnanost v souladu s očekáváními zhruba stagnovala jak v meziměsíčním, tak i meziročním vyjádření. Růst mezd za očekáváními mírně zaostal, když zpomalil z 11,9 % y/y na 10,4 %, tedy oproti tržnímu konsensu (11 % y/y) více.

Kurz eura k americkému dolaru včera v prostředí pokračujících diskuzí o stavu čínské ekonomiky zůstal v podstatě beze změny. Zveřejněné statistiky týkající se vývoje klientských úrokových sazeb v Číně ukázaly na mírnější pokles, a tedy mírnější uvolnění finančních podmínek, než s kterým trhy počítaly v souvislosti s nedávným snížením referenčních sazeb tamní centrální banky. Zprávy včerejšího dne však pro trhy nebyly nikterak zásadní. Tuzemská měna se tak nadále obchodovala kolem 24,00 CZK/EUR. Maďarský forint a polský zlotý však vůči euru mírně oslabily.

Autor: Martin Gürtler

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688