ec.europa.eu (Evropská komise)
Evropská unie  |  07.07.2023 13:26:25

Komise vítá nové ambice IMO v oblasti klimatu do roku 2030, 2040 a 2050 a vyzývá k zahájení transformace - Emise z námořní dopravy

Komise vítá dohodu, jíž bylo dnes dosaženo v Mezinárodní námořní organizaci (IMO) ohledně revize její strategie pro snižování emisí skleníkových plynů z lodí z roku 2018. Dohoda je milníkem ke snížení uhlíkové stopy mezinárodní námořní dopravy a k zajištění toho, aby odvětví lodní dopravy spravedlivě přispívalo k dosažení cílů Pařížské dohody úměrně svému 3 % podílu na celosvětových emisích. Nyní, po dosažení dohody, je důležité zahájit provádění co nejdříve.

Revidovaná strategie pro rok 2023 stanoví cílnulových čistých emisí z lodí „do roku 2050 nebo kolem něj, tj. téměř do roku 2050“. Jedná se o významné zvýšení úrovně ambicí ve srovnání se stávající strategií z roku 2018, jejímž cílem bylo snížit emise z lodí ve stejném časovém horizontu pouze o 50 %. Byla rovněž dohodnuta trajektorie s orientačními kontrolními body stanovenými na snížení emisí skleníkových plynů z lodí nejméně o 20 % – v roce 2030 o 30 % – a alespoň o 70 % – v roce 2040 – ve snaze o 80 % – v obou případech ve srovnání s úrovněmi z roku 2008. Komise je připravena spolupracovat s členskými státy EU a dalšími stranami IMO na realizaci postupu, který bude v souladu s teplotním cílem Pařížské dohody.

Strategie rovněž stanoví důležitý cíl alespoň 5 % – usilovat o 10 % – zavádění technologií, paliv a/nebo zdrojů energie s nulovými nebo téměř nulovými emisemi skleníkových plynů do roku 2030. Tento cíl nastartuje přechod tím, že vyšle jasný signál námořnímu a palivovému průmyslu a podpoří požadovaná investiční rozhodnutí a volbu paliva.

V neposlední řadě bylo dosaženo dobrého pokroku, pokud jde o opatření k provádění cílů. IMO dosáhla konsensu ohledně potřeby přijmout tato opatření do roku 2025 a měla by zahrnovat normu upravující postupné snižování intenzity emisí skleníkových plynů lodních paliv a mechanismus stanovování cen emisí skleníkových plynů z námořní dopravy. Opatření budou vypracována na základě komplexního posouzení dopadů, které zajistí, aby účinně snižovala emise z tohoto odvětví a zároveň přispívala k rovným podmínkám a spravedlivé a spravedlivé transformaci, která nikoho neopomíjí.

Úrovně ambicí a orientační kontrolní body zohledňují emise skleníkových plynů z lodních paliv během životního cyklu s cílem snížit emise v rámci hranic energetického systému mezinárodní lodní dopravy, čímž se zabrání přesunu emisí do jiných odvětví. Komise v tomto ohledu vítá schválení pokynů pro intenzitu emisí skleníkových plynů běhemživotního cyklu lodních paliv, které poskytují pevný základ pro nadcházející roky a zaručují snížení emisí skleníkových plynů.

Členské státy EU a Komise úzce spolupracovaly a prokázaly vedoucí úlohu při usnadňování dnešní dohody. EU bude i nadále spolupracovat se stranami IMO s cílem rozhodnout do roku 2025 o jasných a ambiciózních opatřeních a pokračovat v poskytování pomoci rozvojovým a nejméně rozvinutým zemím.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:

St 13:55  MEPs back updates to EU rules on driving licences to improve road safety europarl.europa.eu (Evropský parlament)
St 13:45  State of play on due diligence rules: press conference today at 16.00 europarl.europa.eu (Evropský parlament)
St 13:41  Lepší ochrana kvalitních zemědělských produktů v EU europarl.europa.eu (Evropský parlament)Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688