Patrik Duda (Atreon)
Lidé  |  29.06.2023 16:40:48

Finanční svoboda a nezávislost – mýtus pro bohaté nebo realita?

 

Když si zadáte do Googlu pojem „finanční svoboda“, zjistíte, že se pojmy finanční svoboda a finanční nezávislost často zaměňují. Je to však skutečně jedno a totéž? Vzpomeňte si na malé dítě. Když se poprvé naučí chodit, dosáhne určité úrovně pohybové NEZÁVISLOSTI. Už nepotřebuje, aby ho dospělí nosili. Z bodu A do bodu B se dostane samo. Už dokáže samo vstát, dokonce shodit hrnek ze stolku, děkuji pěkně. Však i přesto, že dítě zvládlo základy mobility, všude samo jít nemůže. Nedosáhlo totiž úplné mobilní SVOBODY. A co teprve, až si to dítě udělá řidičák. Pojďme se projít finanční cestou od jistoty přes nezávislost až po svobodu s člověkem, který ví, o čem mluví.

Otázky finanční svobody vs. finanční nezávislosti

Nacházíte se ve svém životě ve fázi, kdy jste se stali takříkajíc mobilními? Můžete jít kamkoli chcete? Nebo žijete od výplaty k výplatě? Přemýšlejte o tom takto… Co by se stalo s vaším životem, kdybyste dnes přišli o práci? Měli byste stále dostatek příjmů z jiných zdrojů než z platu, abyste pokryli své základní životní náklady? Máte připraven nouzový fond jako zálohu? A co dostatečný příjem na neomezené financování vašeho současného životního stylu? A ano, mluvíme zde o příjmech, ne o úsporách. Úspory dříve či později dojdou, ale průběžný pasivní příjem vám vystačí na neurčito. Příjem, který dostáváte ze zaměstnání, je aktivní příjem. „Abyste nabili finanční nezávislosti a později také finanční svobody, potřebujete více toků pasivních příjmů. Tedy takových, které vyděláváte, zatímco spíte. Finanční svobody nebo předčasného důchodu nikdo nedosáhne ze dne na den. Je to proces. A na této cestě je mnoho milníků,“ říká Patrik Duda, CEO společnosti Atreon.

Milník č. 1 - Finanční jistota

Pokud byste dnes přišli o práci nebo ji opustili, ale stále byste měli dostatečný příjem z jiných zdrojů, který by pokryl vaše základní životní náklady (např. jídlo, bydlení, oblečení), pak byste byli finančně zajištěni. Jistě, můžete mít pohotovostní fond, který by mohl pokrýt vaše výdaje na měsíc nebo dva. Ale co když peníze dojdou a vy jste stále bez práce? V tuhle chvíli jsou další zdroje příjmů naprosto zásadní. Finanční jistota je první příčkou na žebříku k finanční svobodě. Dává vám jistotu, že i kdybyste dnes přišli o práci, můžete pokrýt všechny své základní výdaje, aniž byste museli žádat o půjčku od rodičů či kámoše.

Milník č. 2 - Finanční nezávislost

Jestliže byste měli dostatečný pasivní příjem na to, aby plně pokryl váš současný životní styl, včetně všech drobností nad rámec základních potřeb, které si v současnosti užíváte, pak byste byli považováni za finančně nezávislé. Finanční nezávislost znamená, že můžete odejít do předčasného důchodu a pokračovat v dosavadním životě, aniž byste museli znovu pracovat. Abyste byli finančně nezávislí, musíte si vytvořit více zdrojů příjmů. To vám umožní pokračovat ve výdělku bez ohledu na to, co se rozhodnete každý den (ne)dělat.

Milník č. 3 - Finanční svoboda

Mnoho lidí se zastaví u finanční nezávislosti. Ale co kdybychom se posunuli ještě o krok dál? Možná vám pouhá finanční nezávislost nestačí. Chcete zažít skutečnou finanční svobodu? Skutečná finanční svoboda znamená, že váš pasivní příjem může pokrýt nejen váš současný životní styl, ale i životní styl, o kterém jste vždy snili. Létat první třídou. Pořídit si apartmá s výhledem na oceán. Utrácet za místa v prvních řadách. To je skutečná finanční svoboda. Znamená to, že máte dostatečný pasivní příjem, abyste mohli dělat všechny věci, aniž byste se museli starat o to, odkud se peníze berou. Jakmile vám vaše finance umožní jít kamkoli a dělat cokoli, co chcete, aniž byste na to museli pracovat nebo se o to starat, dosáhnete skutečné finanční svobody.

Cesta k finanční svobodě

Na cestě k finanční svobodě může každý začínat z jiného místa. Konečný cíl i milníky během cesty jsou však stejné. „Mnoho lidí žije celý život od výplaty k výplatě a neuvědomuje si, že by mohli odejít do důchodu dříve nebo dosáhnout nezávislosti a života, o kterém vždycky snili. Vy však čtete tyto stránky, protože víte, že pro vás existuje něco lepšího a že VY máte moc vytvořit si život podle obrazu svého. Skvělým začátkem na cestě k vytvoření plnohodnotného života vlastního designu je zjistit, jaké jsou vaše přesné cíle v oblasti pasivního příjmu,“ říká Patrik Duda, CEO společnosti Atreon.

Číslo finanční jistoty

Začněte svými současnými výdaji. Podívejte se na své účty a vyberte položky týkající se nezbytných životních výdajů – jídlo, bydlení, oblečení a další základní potřeby. Jaká je průměrná částka, kterou za tyto položky měsíčně utratíte? To je vaše číslo finanční jistoty.

Číslo finanční nezávislosti

Dále projděte všechny současné finance spojené i s vaším životním stylem. Zjistěte, jaké jsou vaše průměrné měsíční výdaje na všechno – na základní potřeby a na všechny příjemné věci, za které v současné době utrácíte. To je číslo vaší finanční nezávislosti. Snažte se dosáhnout finanční nezávislosti budováním více zdrojů příjmů. Dosáhnutím finanční nezávislosti, budete moci dát výpověď v zaměstnání, a přitom pokrýt náklady současného životního stylu.

Číslo finanční svobody

Jakmile znáte své číslo finanční nezávislosti, dalším krokem je zamyslet se nad všemi věcmi, které v životě chcete. Vypište si je. Zjistěte, kolik stojí. To je důležitý krok, protože většina lidí přeceňuje, kolik stojí jejich ideální způsob života. Pomocí těchto čísel určete své číslo finanční svobody. Vaše číslo finanční svobody závisí na pasivním příjmu, který potřebujete měsíčně generovat, abyste mohli žít nejen svým současným životním stylem, ale svým ideálním životním stylem. To je dělat všechny věci, které jste kdy chtěli a žít život, o kterém jste vždy snili.

Jakmile získáte číslo finančního zabezpečení, číslo finanční nezávislosti a číslo finanční svobody, budete mít jasné milníky, o které se můžete snažit a začít na nich postupně pracovat. 

Jak dosáhnout finanční svobody podle Patrika Dudy

„Já si osobně myslím, že v tom není třeba hledat žádné složitosti. Zastával jsem vždycky jednoduchá pravidla, které stačí prostě jen dodržovat. Za prvé, pracovat 2x/3x tolik, co ostatní. Za druhé, neutrácet za věci, které nutně nepotřebuji. Doteď si pamatuji že jsem bydlel se spolubydlícími za 3 000 měsíčně. I když jsem vydělával kolem 100 000 a měl už několik vlastních bytů, které jsem pronajímal. A za třetí, využívat páku na investice. Nebudu čekat x let, než si na investiční byt našetřím, ale prostě si ho koupím na hypotéku (na druhou stranu si uvědomuji, že aktuálně kvůli sazbám je to trochu pasé).“

Když začínal Patrik Duda jako finanční poradce, netušil, že tato neoblíbená a málo pochopená práce ho posune k vlastnímu podnikání. A co víc, udělá z něho úspěšného byznysmena, který má cit na hledání příležitostí i tam, kde si jiní netroufají. V současné době se zaměřuje na prodej hutních materiálů ve společnosti Atreon, ke kterému se dostal díky nezištné pomoci Ukrajině. Jeho jméno si však můžete vybavit zejména v souvislosti s projektem Naughty Harbor, který patří svým pojetím k unikátním v ČR.

Hlavně si užijte jízdu

Finanční svoboda je žhavým tématem investorských časopisů a společností působících v oblasti investování. Koncept vzkvétá z myšlenky, že všichni žijeme životy, které se nám hnusí. Které nesnášíme. Které se nám velmi protiví. Od kterých se potřebujeme osvobodit. A řešením je nakoupit hromadu akcií, abychom mohli sedět na pláži a popíjet pina coladu. Buďme však realisté. Po pár týdnech na pláži v idylickém ráji se leckdo pravděpodobně začne k smrti nudit. A co pak? Přesuňte své myšlení od touhy odejít do důchodu k hledání toho, co vás baví. Nic vám nebrání v tom, abyste právě teď žili život, který opravdu chcete. Jak jednou řekl Thomas Alva Edison, „Tajemství úspěchů v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézt zalíbení v tom, co děláme.“

Kdo je Patrik Duda

Začal jako finanční poradce. Už ve svých 21 letech začal nakupovat byty na Ústecku. Stojí za unikátním projektem v ČR Naughty Harbor, který dodnes vlastní a provozuje. Většinu svého času se věnuje byznysu, který je zároveň jeho koníčkem.

Řídí se Baťovým pravidlem „náš zákazník náš pán“. Rád hledá mezery na trhu. Na základě toho založil společnost Atreon, která poskytuje řemeslníkům, kutilům, malým a středním firmám hutní materiál.

Ve volném čase běhá a chodí především do fitka.

Více informaci na: www.atreon.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688