Souhrn 7.6. - horší makra a růst sazeb ve světě nevytváří příznivé prostředí, BCPP se udržela nad 1300 body indexu PX, nedařilo se CZ bankám, koruna oslabila, ropa ve finále rostla a zlato bylo neklidné
Pražská burza v polovině týdne při podprůměrné likviditě těsně ale přeci jen uhájila hranici 1300 bodů indexu PX.
Evropské akciové trhy byly dnes nejisté s převládajícím laděním lehce do minusů. Investoři to dnes měli těžké, protože příliv makroekonomických zpráv z Číny a Evropy byl spíše negativně naladěn a také zprávy méně důležitých centrálních bank o zvyšování jejich sazeb celkové náladě příliš nepřispívaly.
Především makra o vývoji čínské obchodní bilance vzbudily širší obavy, protože poměrně výrazné zhoršení objemu čínského vývozu naznačuje slábnoucí zahraniční respektive západní poptávku, což ukazuje na oslabující tempo růstu hlavních ekonomik světa.
Trhy v tomto ohledu sledovaly a vyhodnocovaly také aktualizovanou makroekonomickou prognózu analytiků OECD kalkulující s oslabením letošního globálního růstu směrem k 2,7%.
Z jednotlivých sektorů se nejlépe dařilo retailu s růstem indexu o 2,4% a těžbě surovin s růstem indexu o cca 0,7%. Na druhé straně stál především sektor zdravotní péče s poklesem indexu o 1,3%.


US akciové trhy jsou v úvodu dne také nejisté. Trhy se pohybují v blízkosti několikaměsíčních maxim, což zvyšuje celkovou nervozitu. Ministryně financí Yellenová naznačila, že očekává další konsolidaci v US bankovním sektoru respektive mezi jeho menšími zástupci. Tomuto procesu není nijak zvlášť nakloněna, ale na druhou stranu ho celkem chápe s ohledem na zjevné tlaky dosahování vyšší ziskovosti. Celkově je US bankovní sektor v dobré kondici a s určitou konsolidací by si měl vcelku bez problémů poradit.


Eurodolar dnes nejistí s lehkou tendencí ve prospěch jednotné evropské měny ve druhé polovině dne.
Koruna po celý den slabší vůči euru. Vůči dolaru slabší po většinu dne s bleskovým a krátkodobě úspěšným pokusem o proražení hranice 22 CZK/USD.



Ropa dnes po nejistém dopoledni ve druhé části dne posílila. Zajímavý byl údaj o vysokém využití rafinovacích kapacit v USA v uplynulém týdnu na úrovni 95,8%, což bylo nejvíce od poloviny srpna 2019.
Zlato v podstatě po celý den neklidné a volatilní s odpoledním oslabováním oproti včerejšímu závěru.


BCPP strávila podstatnou část dne pod úrovní včerejšího závěru a ve snaze udržet index PX nad hranicí 1300 bodů, což se ve finále podařilo. Hlavní zásluhu na tom měl ČEZ, který většinu dne laboroval těsně kolem včerejšího závěru nedaleko hranice 1000 Kč. Směrem k samotnému závěru se poněkud zvýšil zájem kupců, což snížilo celkovou ztrátu celého trhu. Na té se nejvíce podílely domácí banky, kterým nesvědčí poslední makra naznačující zpomalování ve stavebnictví a maloobchodě, což jsou pro banky dvě z nejdůležitějších oblastí.
Burza PrahaZávěr 7.6.2023 |
|
|||
Název | Kurz | Změna | Objem | Včera |
COLT(CZG) | 595.00 | 0.00% | 0.96 mil. | 595.00 |
ČEZ | 1014.00 | 0.60% | 256.31 mil. | 1008.00 |
ERSTE | 744.40 | 0.59% | 58.35 mil. | 740.00 |
GEN(NORTON) | 396.50 | 0.76% | 0.39 mil. | 393.50 |
KB | 673.00 | -0.88% | 105.37 mil. | 679.00 |
KOFOLA | 245.00 | -0.81% | 0.56 mil. | 247.00 |
MONETA | 79.10 | -1.12% | 23.69 mil. | 80.00 |
PHOTON | 70.00 | -0.57% | 0.47 mil. | 70.40 |
PILULKA | 450.00 | 0.00% | 0.43 mil. | 450.00 |
PM | 16840.00 | 0.12% | 1.18 mil. | 16820.00 |
VIG | 565.00 | 0.00% | 2.10 mil. | 565.00 |
Více: Burza závěr | 449.81 mil. |
Komentáře k dennímu dění na trzích a hlavní zprávy:
12 h - slabá čínská makra tlačí evropské trhy do červených čísel, BCPP se snaží udržet hranici 1300 bodů indexu PX,
koruna oslabuje, ropa a zlato vyčkávají
Vladimír Urbánek
V „oboru" posledních více jak 20 let. Po několikaleté zkušenosti přímo z obchodování s cennými papíry se Vladimír Urbánek posledních více jak 15 let věnuje zpravodajství z domácích a zahraničních kapitálových trhů.
Za důležité považuje především zkušenosti či spíše možnost srovnání s dobou ještě před poslední velkou krizí v letech 2008-9.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
20.09.2023 Jak flexibilně financovat vaše podnikání mimo...
18.09.2023 Téma: dílenský stůl - pro kutily i živnostníky
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Michal Brothánek, AVANT IS
r2p invest SICAV, a.s.: Pečlivý výběr investic přesáhl zhodnocení 40 % pro VIA
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Vladislav Hetfleiš, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Impuls k oslabení koruny dala ČNB finančním trhům již na srpnovém zasedání
Ali Daylami, BITmarkets
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Změna softwaru autopilota společnosti Tesla čelí kontrole NHTSA