CRIF (Czech Credit Bureau)
Údaje o firmách  |  31.05.2023 15:30:33

Malé obce v loňském roce šetřily na svém rozvoji - nevyužily 14 % svých disponibilních příjmů

Hospodaření obcí do 199 obyvatel skončilo v roce 2022 přebytkem 919 milionů korun. Oproti předchozímu roku se přebytek zvýšil o 82 milionů, tedy o 10 %, přičemž celkový přebytek obcí (bez Prahy) se meziročně snížil o 43 %. Malé obce hospodařily s příjmy 6,76 miliardy korun a s výdaji ve výši 5,84 miliardy. Celkem 59 % malých obcí dosáhlo v souhrnném ekonomickém ukazateli iRating společnosti CRIF nejlepších ratingových stupňů A, B+ nebo B. V rámci obcí všech velikostí těchto stupňů dosáhlo pouze 49 %. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau provedené z dat portálu www.informceoobcich.cz, který obsahuje souhrnné informace o hospodaření obcí.

Přijmy obcí do 199 obyvatel oproti předešlému roku vzrostly o 11 %, nejvyšší dynamiku vykázaly nedaňové příjmy, které se oproti roku 2021 zvýšily o 21 % na 1,41 miliardy korun. Zvýšily se také daňové příjmy, a to o 17 % na 3,9 miliardy korun. Nejvíce naopak poklesly kapitálové příjmy, a to o 19 % na 1,97 miliard korun oproti roku 2023. O 9 % na 1,25 miliardy se snížil také objem příjmů z dotací, zejména těch investičních, jejichž objem poklesl meziročně o 12 %. V přepočtu na obyvatele vykázaly malé obce nejvyšší příjmy, a to 39 074 , průměr za všechny obce (bez Prahy) byl 34 325 .

Provozní výdaje malým obcím narostly více než ty kapitálové

Výdaje malých obcí meziročně shodně jako příjmy o 11 %. O 14 % na 4 miliardy se zvýšily běžné výdaje na provoz, výrazně méně, jen o 5 %, se zvýšily kapitálové výdaje, které u malých obcí za rok 2022 dosáhly výše 1,85 miliardy korun. „Zde pozorujeme výraznější rozdíl oproti obcím jako celku, kde se objem kapitálových výdajů loni zvýšil o 16 %, více než objem těch běžných, provozních. Malé obce tak v loňském roce šetřily na svém rozvoji, proto se u nich meziročně zvýšilo i saldo jejich rozpočtu, které v celkovém průměru u všech obcí kleslo o 43 %,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Malé obce vynakládají, na rozdíl od obcí jako celku, na veřejnou správu největší díl svých výdajů, a to 32 %. V přepočtu na obyvatele to bylo 10 667 , zatímco průměr za všechny obce byl 7 477 na obyvatele. Vysoký podíl ovlivnily zejména výdaje na zastupitelské orgány a na volby. Největší část výdajů obcí směřovaly do služeb pro obyvatelstvo. Patří zde výdaje na vzdělávání, bydlení, tělovýchovu a zájmovou činnost či na kulturu a sociální služby, a u malých obcí činily v přepočtu na obyvatele 10 636 , přičemž průměr za všechny byl 15 372 . Ve srovnání s obcemi jako celkem mají v rozpočtech malých obcí větší váhu výdaje na lesní hospodářství a na dopravu.

Čím větší obec, tím méně se šetří

Objem peněz, které měly koncem loňského roku obce na bankovních účtech, dosáhl 177 miliard a meziročně se zvýšil o 7 %. Úspory malých obcí rostly rychleji, a to o 12 %. V přepočtu na jednoho obyvatele platí, že čím menší je obec, tím více peněz v přepočtu na obyvatele má na bankovních účtech. Zatímco nejmenší obce do 199 obyvatel měly ke konci roku 2022 průměrně 47 240 korun na obyvatele, obce o 5 a více tisících obyvatelích měly uloženo průměrně 14 875 korun (o 4 % více než v roce 2021). Průměr za všechny obce přitom činil 19 169 korun na obyvatele. „Malé obce raději šetří a dlouhodobě hospodaří s přebytkem. Ten se v roce 2022 podílel 14 % na jejich příjmech a přispěl k dalšímu růstu již tak velkých úspor v porovnání se všemi obcemi,“ dodává Věra Kameníčková.

Malé obce mají nejenom nejvyšší úspory v přepočtu na obyvatele, ale i dluh na obyvatele zadlužených malých obcí je nejvyšší. Koncem loňského roku to bylo 16 365 na obyvatele, zatímco průměr za všechny obce dosáhl 8 363 . Přitom dluh má pouze jedna pětina malých obcí. Malé obce si tudíž nepůjčují často, ale v přepočtu na obyvatele to jsou, v porovnání s ostaními obcemi, vysoké částky.

Malé obce jsou ekonomicky méně rizikové

Dle ukazatele iRating společnosti CRIF hospodaří 10 % malých obcí v kategorii A, tedy zcela bez rizika, 20 % v kategorii B+ a 29 % v kategorii B. V kategorii B-, tedy s nízkým rizikem, hospodaří 23 %

malých obcí, v kategorii C+ 12 %. V rizikových kategoriích C a C- je celkem pouze 6 % malých obcí. Malé obce jsou dle iRatingu méně rizikové, než je průměr za všechny obce. Téměř 60 % malých obcí obdrželo tři nejvyšší ratingové stupně, které znamenají, že hospodaří bez rizika, popř. s minimálním rizikem, v případě obcí jako celku sem patří pouze necelá polovina z nich.

Údaje o obcích nezahrnují hlavní město Prahu, která je obcí a zároveň tvoří samostatný kraj. iRating zahrnuje komplexní hodnocení ekonomického stavu jednotlivých obcí. U každé obce se vyhodnocuje 20 finančních a 7 nefinančních ukazatelů. Nejvýznamnějšími z nich jsou zadluženost a saldo rozpočtu. Patří sem i výše dluhové služby, která vypovídá o schopnosti obce splácet bankovní úvěry řádně podle splátkového kalendáře, nebo likvidita. Nefinanční ukazatele se týkají například základních informací o vybavenosti či infrastruktuře obce nebo věkové skladby jejího obyvatelstva.

 

Výsledkem hodnocení je jeden ze sedmi ratingových stupňů:


 


CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.

Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.

Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.

Více informaci na: www.crif.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688