Václav Horák (AliaWeb)
Průmysl  |  17.07.2003 10:37:59

UNIPETROL: CHEMOPETROL a rok 2002 - Zpráva představenstva z ŘVH 20.6.2003 za rok 2002CHEMOPETROL A.S.

 

Nosným oborem podnikání je výroba a prodej etylénu, propylenu, benzenu, polyetylénu, polypropylenu, čpavku, močoviny a absorbentů.

 

Chemopetrol pokračoval v procesu snižování počtu svých majetkových účastí, takže ke konci roku ovládal pouze Chemopetrol Dopravu, Chemopetrol BM, HC Chemopetrol a Chemopetrol Chemtez. Další společnost, Inchem Group, která byla od svého založení bez činnosti, odprodal Unipetrolu v rámci přípravy na přepracující model České rafinérské. Tato společnost byla přejmenována na Unipetrol Rafinerie, zatím bez zápisu do obchodního rejstříku. V ostatních společnostech má buďto symbolickou účast nebo tyto společnosti jsou v procesu prodeje či likvidace.

 

V souladu s plněním strategie Konsolidace nastartoval Chemopetrol několik projektů, vedoucích ke zvýšení obchodní výkonnosti a snížení nákladů. V souladu se strategií Expanze byly dokončeny stěžejní petrochemické projekty – výrobna polyetylénu o kapacitě 200 kt / rok, čímž se kapacita výroby polyetylénu zvýšila na 320 kt / rok a nová výrobna polypropylenu o kapacitě 250 kt /rok. Tomuto nárůstu odpovídala i aktivita obchodního oddělení, a to i přes velmi nepříznivou situaci na trhu s polyetylénem. Marže polypropylenu byly v druhé polovině roku 2002 významně lepší, ale najetí nové investice si vyžádalo odstavení stávajícího provozu na 6 týdnů a proto se neobešlo bez problémů.

Hrubá marže společnosti a tím i její hospodaření bylo, mimo poklesu marží na trzích,  ovlivněno třemi skutečnostmi – haváriemi výrobních zařízení a jejich odstávkami, vyjednáváním o předávacích cenách surovin s Českou rafinérskou a povodněmi.

 

V průběhu roku došlo k několika závažným poruchám na etylénové jednotce, přičemž nejzávažnější byla na turbině dodané v rámci intenzifikace etylénové jednotky , která si vyžádala odstavení provozu na 1 měsíc. Najetí polyetylénu na jaře bylo rovněž provázeno určitými problémy. Instalace nové výrobny polypropylenu si vyžádalo odstávku v trvání 6 týdnů.

 

Ke konci roku 2001 byly se strany Chemopetrolu vypovězeny tříleté smlouvy na dodávky surovin z České rafinérské do Chemopetrolu, sjednané v roce 1998. Přes několik výzev k jednání ze strany Chemopetrolu bylo vyjednávání zahájeno až počátkem roku 2002. Bylo velmi obtížné, neboť Chemopetrol společně s Unipetrolem trval na snížení cen na tržní úroveň a vyrovnání dlouhodobého přesunu zisku z Chemopetrolu do České rafinérské. Situace se vyhrotila v květnu, kdy Česká rafinérská zneužila svého monopolního postavení a přerušila dodávky. ÚOHS vydal zatím nepravomocné rozhodnutí a udělil České rafinérské pokutu 8 mil. . Po zásahu ministra průmyslu a obchodu došlo k obnovení dodávek. Škody z přerušení výroby jsou vyčísleny na 56 mil. . IOC přistoupilo na návrh přeměny České rafinérské na přepracující rafinerii v roce 2003. Předávací ceny byly sníženy, ale ne na úroveň, kterou disponují konkurenti Chemopetrolu. V druhé polovině roku byla ve spolupráci s Unipetrolem připravována intenzivně přeměna České rafinérské na přepracovací rafinerii.

 

Povodně nezasáhly Chemopetrol přímo, ale prostřednictvím dodávek surovin Spolaně a Lovochemii, které byly dlouhodobě odstaveny z provozu. Snížení zisku z tohoto titulu se odhaduje na 130 mil. .

 

Chemopetrol utržil v roce 2002 16,6 mld. , což je o 25 % méně než v roce 2001. Důvodem je pokles cen ropy a tím i petrochemických výrobků a výrazně snížený objem produkce vzhledem k havárii etylénové jednotky na jaře roku 2002, přerušení dodávek se strany České rafinérské v létě roku 2002 a omezení produkce vlivem povodní. Hospodářský výsledek po zdanění vlivem odložené daně činil 15,8 mil. .

 

 

UNIPETROL TRADE A.S.  viz UNIPETROL: UNIPETROL TRADE a rok 2002 - Zpráva...

zdroj: RMS


AliaShop
- prodej dovolených, stavebního spoření a hypoték, PF a připojení k internetu

Pro bližší info kliknite na malé obrázky.

Tematické zprávy: Přichází zlatý čas dividend na valných hromadách.. 

ČEZ oficiálně ke svým podílům na REAS

Hodnocení článku: 10 | 8 | 6 | 4 | 2 | 0

UNIPETROL: CHEMOPETROL a rok 2002 - Zpráva představenstva z ŘVH 20.6.2003 za rok 2002

Diskuze a názory

Na dané téma nejsou žádné názory.
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz - Akcie cz, kurzy měn, forex, zlato.
TOP: Akcie CZ Akcie svět Kurzy měn Komodity Zlato Bitcoin Hypotéky Tarify Energie Kalkulačka Zákony Práce Školení Počasí

Kalkulačka

Výpočet čisté mzdy

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Sociální příplatek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Důchodová kalkulačka

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Běžné účty

Hypotéky

Stavební spoření

Podílové fondy

Směnárny - Euro, Dolar

Úřad práce

Investice

Makroekonomika - ČNB

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Zlato online, Stříbro, Ropa

Burza - ČEZ

Pojištění

Povinné ručení

Penzijní připojištění

Penzijní fondy

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Nový občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - TÜV spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Mapa webu

Volby

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Copyright © 2000 - 2018

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.,

ISSN 1801-8688

Ochrana údajů