ČSÚ (ČSÚ)
Cestování  |  10.05.2023 10:09:26

Cestovní ruch ve Středočeském kraji v 1. čtvrtletí 2023 - meziročně se zvýšil v hromadných ubytovacích zařízení o 46,1 %, počet přenocování byl vyšší o 37 %

10. 5. 2023


V prvním čtvrtletí roku 2023 se ve Středočeském kraji meziročně zvýšil počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních o 46,1 %, počet přenocování byl vyšší o 37,0 %. Počet hostů i přenocování se jednak vrátil nad úroveň dosahovanou v předcovidovém období a zároveň byl nejvyšší od roku 2012. Nejvyššího počtu hostů i počtu přenocování od roku 2012 dosáhl kraj také v jednotlivých měsících prvního čtvrtletí. Meziroční nárůsty v návštěvnosti zaznamenaly všechny kraje; nejvyšší byly v Praze, druhý nejvyšší nárůst počtu hostů a třetí nejvyšší vzestup počtu přenocování byl ve Středočeském kraji. Tuzemští hosté tvořili více než 78 % klientely ubytovacích zařízení, meziročně vzrostl počet jak domácích, tak i zahraničních hostů. Zahraniční návštěvníci přijížděli nejčastěji z Německa a Slovenska. Do první desítky zemí, odkud pocházeli hosté nejčastěji, se poprvé od opatření spojených s pandemií koronaviru dostali zpět hosté z Číny.

Podle předběžných údajů přijelo v průběhu 1. čtvrtletí 2023 do hromadných ubytovacích zařízení1 (dále jen HUZ) ve Středočeském kraji celkem 188,4 tis. návštěvníků2, což bylo o 15,4 % více, než přijelo v období před pandemií koronaviru (oproti 1. čtvrtletí roku 2019) a zároveň nejvíce od roku 2012, kdy jsou v oblasti cestovního ruchu vedeny srovnatelné statistiky.

V porovnání se stejným obdobím loňského roku se ubytovalo o 59,5 tis. hostů více, což představovalo meziroční nárůst počtu hostů v kraji o 46,1 %. Meziročně vyšší návštěvnost zaznamenaly všechny kraje; nejvyšší hl. m. Praha (nárůst o 77,5 %), nejnižší Liberecký kraj (nárůst o 1,3 %). Nárůst ve Středočeském kraji byl o 10,5 p. b. vyšší než celorepublikový průměr a z mezikrajského pohledu byl druhý nejvyšší.

Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních v krajích v 1. čtvrtletí 2023
Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních v krajích v 1. čtvrtletí 2023

Na celkovém počtu ubytovaných hostů v ČR se Středočeský kraj podílel z 5,0 %. Nejvíce turistů bylo ubytováno v Praze (podíl na ČR 35,6 %), nejméně v Ústeckém kraji (2,4 %). Podíl Středočeského kraje byl mezi kraji osmý nejvyšší.

Počet ubytovaných hostů ve Středočeském kraji od počátku roku meziměsíčně rostl; v lednu bylo ubytováno 54,9 tis., v únoru 59,3 tis. a v březnu 74,2 tis. hostů. Všechny tři měsíce 1. čtvrtletí zaznamenaly vyšší návštěvnost než loni (leden o 79,0 %, únor o 39,1 %, březen o 33,4 %) a zároveň nejvyšší návštěvnost za posledních dvanáct let.

S počtem návštěvníků se ve Středočeském krajimeziročně zvýšil na hodnotu 406,5 tis. i celkový počet přenocování, a to o 37,0 %. Z mezikrajského pohledu se jednalo o třetí nejvyšší meziroční nárůst. Podobně jako u počtu hostů zaznamenaly počty přenocování ve Středočeském kraji z pohledu měsíčních statistik meziroční nárůsty a zároveň nejvyšší absolutní hodnoty od roku 2012.

Měsíční vývoj počtu přenocování hostů HUZ ve Středočeském kraji v letech 20172023
Měsíční vývoj počtu přenocování hostů HUZ ve Středočeském kraji v letech 2017–2023

Průměrná délka pobytu jednoho hosta ve Středočeském kraji v 1. čtvrtletí 2023 představovala 2,16 nocí, což byla naopak nejnižší dosažená průměrná doba ubytovaného hosta za posledních dvanáct let. V porovnání s celorepublikovým průměrem (2,62) dlouhodobě kratší a nižší průměrnou délku mezi kraji v prvních třech měsících roku 2023 zaznamenaly už jen Kraj Vysočina (také 2,16) a Jihomoravský kraj (1,76), naopak nejdelší pobyty v rámci ČR vykázali návštěvníci Karlovarského kraje (3,81).

Mezi nejčastější hosty ubytovacích zařízení ve Středočeském kraji patřili v 1. čtvrtletí 2023 tuzemští návštěvníci, tzv. rezidenti3 (78,1 %), kterých se ubytovalo o 40,7 tis. (tj. o 38,2 %) více než ve stejném období předchozího roku. Hostů přijíždějících ze zahraničí, tzv. nerezidentů4, přijelo do kraje o 18,8 tis. více než v předchozím roce, což představovalo 83,6% meziroční nárůst. Počet ubytovaných rezidentů v kraji byl za období posledních dvanácti let nejvyšší, počet nerezidentů pak třetí nejvyšší (v roce 2018 a 2019 přijelo o 6,5 % resp. 5,4 % hostů ze zahraničí více).

Největší skupinu hostů ze zahraničí (podle státního občanství) tvořili občané Německa (podíl 33,0 % ze všech zahraničních hostů), následovali návštěvníci ze Slovenska (16,9 % nerezidentů), Ukrajiny (6,8 %), Polska (6,6 %) a Rakouska (6,5 %). Do první desítky zemí, odkud pocházejí hosté nejčastěji, se poprvé od opatření spojených s pandemií koronaviru dostali na 6. pozici hosté z Číny (3,0 % z nerezidentů).

Hosté v HUZ podle zemí v 1. čtvrtletí 2023
Hosté v HUZ podle zemí v 1. čtvrtletí 2023

Hosté v HUZ podle zemí ve Středočeském kraji v 1. čtvrtletí 20172023
Hosté v HUZ podle zemí ve Středočeském kraji v 1. čtvrtletí 2017–2023

Další informace naleznete vRychlé informaci ČSÚ, ve Veřejné databázia v krajských tematických tabulkách.

Kontakt:
Bc. Ondřej Junášek
oddělení informačních služeb, Krajská správa ČSÚ pro Středočeský kraj
T 274 054 175
E infoservisstc@czso.cz1Hromadné ubytovací zařízení (HUZ) – zařízení s minimálně pěti pokoji a zároveň deseti lůžkysloužící pro účely cestovního ruchu, tj. poskytující přechodné ubytování hostům (včetně dětí) za účelem dovolené, zájezdu, lázeňské péče, služební cesty, školení, kursu, kongresu, symposia, pobytu dětí ve škole v přírodě, v letních a zimních táborech apod.

2Pojmem „návštěvník (host) v ubytovacím zařízení“ rozumíme každou osobu (včetně dětí), která využila služeb ubytovacího zařízení k přechodnému ubytování. Mezi hosty nezapočítáváme občany ČR ani cizince, kteří využijí ubytovacích služeb pro přechodné ubytování za účelem zaměstnání.

3Rezident (domácí návštěvník), jehož rezidentská země je stejná jako navštívená země; může to být občan sledované země nebo cizí státní příslušníci žijící ve sledované zemi.

4Nerezident (zahraniční návštěvník), jehož země sídla je jiná, než je navštívená země; za nerezidenta je považován také občan sledované země trvale žijící v cizině.

Do celkových výsledků návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině však nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka. Do počtu návštěvníků tak mohly být započítány i osoby, které nelze objektivně považovat za účastníka cestovního ruchu dle mezinárodních doporučení.

Přílohy

  • Celý text v pdf
  • Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních podle krajů v 1. čtvrtletí 2023
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688