ČSÚ (ČSÚ)
Cestování  |  10.05.2023 10:09:21

Cestovní ruch v Pardubickém kraji v 1. čtvrtletí 2023 - meziročně vzrostl o téměř 18 % a zároveň byl nejvyšší za posledních dvanáct let

10. 5. 2023

Počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních cestovního ruchu v Pardubickém kraji byl v 1. čtvrtletí 2023 meziročně téměř o 18 % vyšší a zároveň nejvyšší za posledních dvanáct let. Dlouhodobého maxima dosáhl v kraji nejen počet domácích, ale i zahraničních hostů. Celkový počet přenocování oproti loňskému prvnímu čtvrtletí vzrostl téměř o 9 %.

V 1. čtvrtletí roku 2023 se v hromadných ubytovacích zařízeních1 Pardubického kraje ubytovalo celkem 91,3 tis. hostů2, což oproti stejnému období loňského roku představuje 17,9% zvýšení při 35,6% republikovém růstu. Růst návštěvnosti proti 1. čtvrtletí 2022 zaznamenaly všechny kraje, relativně nejvíce Hlavní město Praha (o 77,5 %) a s odstupem Středočeský kraj (o 46,1 %). V Pardubickém kraji byl procentní nárůst šestý nejnižší v mezikrajském srovnání, přesto se v 1. čtvrtletí letošního roku v kraji ubytoval nejvyšší počet hostů v tomto období za posledních 12 let.

tabulka Návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení Pardubického kraje v 1. čtvrtletí

Zatímco počet hostů z ČR, tzv. rezidentů3 v kraji v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostl o 13,7 % (na 79,2 tis.), hostů ze zahraničí, tzv. nerezidentů4 přicestovalo do kraje o 55,3 % více (12,1 tis.). Počet domácích i zahraničních návštěvníků se tak v kraji dostal po třech letech útlumu způsobených pandemií covid-19 na nejvyšší hodnoty od roku 2012.

Z dlouhodobě početně nejvíce zastoupených zahraničních hostů v kraji byl v 1. čtvrtletí 2023 zaznamenán 2,3násobný meziroční nárůst počtu hostů z Polska při 69% navýšení počtu hostů z Německa a 42% zvýšení počtu Slováků. Na všech hostech se návštěvníci ze zahraničí v kraji v letošním prvním čtvrtletí podíleli 13,2 % – tedy nejmenší měrou mezi všemi kraji ČR. Ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 bylo zastoupení nerezidentů ve všech krajích (s výjimkou Zlínského a Pardubického kraje) menší.


Zahraniční hosté v hromadných ubytovacích zařízeních v krajích ČR v 1. čtvrtletí

graf

Z pohledu jednotlivých měsíců letošního prvního čtvrtletí bylo nejvíce hostů v hromadných ubytovacích zařízeních cestovního ruchu v kraji ubytováno v březnu, a to 31,8 tis. – jednalo se zároveň o nejvyšší březnový počet návštěvníků za posledních dvanáct let. Únorová návštěvnost (31,6 tis. hostů) byla v dlouhodobém pohledu druhá nejvyšší po únoru 2020.

Hosté v hromadných ubytovacích zařízeních v Pardubickém kraji podle měsíců

graf

Počet přenocování hostů v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl v 1. čtvrtletí roku 2023 v Pardubickém kraji 239,1 tis. nocí (o 8,8 % více než ve stejném období vloni při 26,4% celorepublikovém růstu), což byl třetí nejvyšší počet v tomto období za posledních dvanáct let. Počet přenocování hostů z ČR v kraji meziročně vzrostl o 6,7 %, v případě hostů ze zahraničí bylo zaznamenáno 27,2% navýšení.

Hosté a průměrný počet přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních
v Pardubickém kraji v 1. čtvrtletí

graf

Průměrný počet přenocování na jednoho hosta v 1. čtvrtletí 2023 v kraji (2,6 noci) odpovídal celorepublikovému průměru. V mezikrajském srovnání se jednalo o osmou nejvyšší hodnotu s maximem v Karlovarském kraji (3,8 noci) a minimem v kraji Jihomoravském (1,8 noci). Na jednoho domácího hosta v kraji připadalo 2,7 noci, v případě zahraničních hostů šlo o 2,4 noci.

1Hromadné ubytovací zařízení (HUZ) – zařízení s minimálně pěti pokoji a zároveň deseti lůžky sloužící pro účely cestovního ruchu, tj. poskytující přechodné ubytování hostům (včetně dětí) za účelem dovolené, zájezdu, lázeňské péče, služební cesty, školení, kursu, kongresu, symposia, pobytu dětí ve škole v přírodě, v letních a zimních táborech apod.

2Pojmem „host v ubytovacím zařízení“ rozumíme každou osobu (včetně dětí), která využila služeb ubytovacího zařízení k přechodnému ubytování. Mezi hosty nezapočítáváme občany ČR ani cizince, kteří využijí ubytovacích služeb pro přechodné ubytování za účelem zaměstnání.

3Rezident (domácí návštěvník), jehož rezidentská země je stejná jako navštívená země; může to být občan sledované země nebo cizí státní příslušníci žijící ve sledované zemi.

4Nerezident (zahraniční návštěvník), jehož země sídla je jiná, než je navštívená země; za nerezidenta je považován také občan sledované země trvale žijící v cizině.

Pozn.:

Údaje o návštěvnosti v hromadných ubytovacích zařízeních cestovního ruchu jsou získávány z měsíčního výběrového šetření CR 1-12 a čtvrtletního šetření CR 2-04. Uváděné údaje jsou souhrnem zpracovaných dat za předložené dotazníky a za statisticky dopočtená data ubytovacích zařízení, od kterých nebyl vyplněný dotazník získán.

Do celkových výsledků návštěvnosti jsou započítány údaje týkající se ukrajinských státních příslušníků, kteří si ubytování hradili sami. Vzhledem k válečnému konfliktu na Ukrajině však nebylo ve všech případech možné na straně provozovatelů ubytovacích zařízení rozlišit, zda jde o turistu či uprchlíka. Do počtu návštěvníků tak mohly být započítány i osoby, které nelze objektivně považovat za účastníka cestovního ruchu dle mezinárodních doporučení.

Přílohy

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688