OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Auto Moto  |  02.03.2023 18:13:04

Celospolečenské ztráty z dopravních nehod v roce 2021 přesáhly 100 miliard

 Celospolečenské ztráty z dopravních nehod v roce 2021 přesáhly 100 miliard

V roce 2021 činily celkové socioekonomické ztráty z dopravních nehod na pozemních komunikacích v ČR rekordních 114,66 mld. . Je však potřeba upozornit, že citelné navýšení této hodnoty oproti roku 2020, kdy ztráty činily 79,7 mld. , vzniklo zejména v důsledku aktualizace výpočtu hodnoty lidského života a zdraví v oblasti dopravní bezpečnosti.

Na co se aktualizace výpočtu zaměřila?

„Stejně jako v roce 2020, tak i v roce následujícím jsme prováděli výpočet socioekonomických ztrát z dopravních nehod podle revidovaného metodického postupu Centra dopravního výzkumu (CDV). V roce 2020 však ještě nebyla známa aktualizovaná hodnota lidského života a zdraví, proto bylo vyčíslení celkových ztrát výrazně nižší,“ vysvětluje Lenka Tomešová z CDV.

Hodnotu lidského života a zdraví odborníci kalkulovali na základě dat z dotazníkového průzkumu realizovaného Centrem dopravního výzkumu v roce 2022. Zúčastnilo se ho 8 001 obyvatel ČR. Respondenti měli za úkol vybrat v šestnácti na sobě nezávislých pokusech jedno ze dvou dopravněbezpečnostních opatření. Lišila se počtem zachráněných osob od smrti a těžkého zranění při dopravní nehodě a cenou, kterou bude opatření stát jejich domácnost. Výsledná statistická hodnota jednoho lidského života činila 46 357 250 a 8 489 198 za jednu těžce zraněnou osobu.

Aktualizovaná struktura nákladových položek je znázorněna v následujícím schématu (obr. 1). „Dělí se na ztráty z osobních následků, což jsou náklady související se zraněním nebo usmrcením osob, a na ztráty z dopravních nehod, což jsou primárně hmotné škody, důsledky kongescí a náklady související na příklad se zásahem u dopravní nehody, kde jsou započteny náklady na hasiče a policii,“ uvádí Lenka Tomešová.

Celospolečenské ztráty z dopravních nehod v roce 2021 přesáhly 100 miliard 1

Co ukázalo srovnání nehodovosti v letech 2020 a 2021?

V roce 2021 Policie ČR evidovala celkem 99 332 dopravních nehod. Oproti roku 2020 je to o 4 538 nehod více. Současně došlo ke zvýšení počtu usmrcených a snížení počtu těžce i lehce zraněných osob. Je potřeba doplnit, že pro účely výpočtu socioekonomických ztrát jsou použity následky nehod do 30 dnů po nehodě. Celková bilance včetně srovnání s rokem 2020 je zobrazena v následující tabulce.

Celospolečenské ztráty z dopravních nehod v roce 2021 přesáhly 100 miliard 2

Socioekonomické ztráty z dopravních nehod v roce 2021 podrobněji

Jak již bylo uvedeno, v roce 2021 došlo celkem k 99 332 nehodám, při kterých bylo (do 30 dnů) usmrceno 571 osob, těžce zraněno 1 580 osob a 20 567 lehce. V následujících tabulkách jsou uvedeny jednotkové náklady na zmiňované kategorie včetně celkových nákladů na danou kategorii. V tabulce 2 jsou uvedeny celkové ztráty z osobních následků. Z nich se nejvyšší jednotkové i celkové náklady/ztráty týkaly osob usmrcených. Činily přibližně 31 mld. . V tabulce 3 jsou uvedeny celkové ztráty z jednotlivých typů dopravních nehod (bez osobních následků). Zde byly nejvyšší jednotkové náklady u nehod s usmrcením a celkové náklady u nehod s hmotnou škodou.

Celospolečenské ztráty z dopravních nehod v roce 2021 přesáhly 100 miliard 3

V tabulce 4 jsou pak vyčísleny celkové socioekonomické ztráty z dopravních nehod v roce 2021, které dosáhly hodnoty 114,66 mld. . Byly výrazně vyšší než v roce 2020, a to zejména díky již zmiňované aktualizaci hodnoty lidského života a zdraví v oblasti dopravní bezpečnosti. Zároveň byl v tomto roce evidován vyšší počet nehod a také usmrcených osob. I tyto faktory se tak do kalkulace promítly.

Celospolečenské ztráty z dopravních nehod v roce 2021 přesáhly 100 miliard 4

Komentář k výsledným ztrátám za rok 2021

„Celková částka ročních ztrát z dopravních nehod za rok 2021 představuje 1,88% podíl na HDP daného roku. Avšak z pohledu jednotlivých nákladových položek nejsou všechny vztažené k roku 2021, ale promítají se do budoucnosti jako budoucí náklady/ztráty (např. vyplacené invalidní důchody),“ uvádí Alena Daňková, vedoucí Oblasti hodnocení dopadů dopravy a vzdělávání z Centra dopravního výzkumu.

Mimo to některé položky nemají tržní dopady. Nejsou nijak finančně kompenzovány. Neprocházejí trhem a nejsou tak reálně hrazeny. Příkladem mohou být ztracené roky života u usmrcené osoby a ztráta kvality života těžce zraněné osoby. Tyto položky byly odvozeny ze zmiňovaného dotazníkového průzkumu. Částky představují vnímanou hodnotu života nebo zdraví obyvateli České republiky.

Obdobně na tom jsou i ztráty na produkci, které zjednodušeně představují ztráty na hrubém domácím produktu v důsledku úmrtí nebo zranění osoby. Taková osoba nemůže dále přispívat k tvorbě domácího produktu (do dosažení důchodového věku pro usmrcené osoby, po dobu rekonvalescence pro zraněné osoby). Pokud bychom rozdělili nákladové položky dle toho, zda jsou skutečně hrazeny nebo naopak představují subjektivní ztrátu, která není reálně finančně kompenzována, tak 41,39 mld. z celkových ztrát tvořily náklady, které by měly být reálně zaplaceny a 73,27 mld. tvořily náklady, které nejsou finančně kompenzovány.

Jak je vidět, následky dopravních nehod významnou měrou negativně ovlivňují životy konkrétních lidí. Ve finančním vyjádření představují obrovské ztráty. Dopady mají následky nehod i na veřejné rozpočty, a to nejen v daném roce nehody, ale v některých případech dlouhodobě. „Proto má velký význam prosazovat taková dopravněbezpečnostní opatření, která mají za cíl snižovat celkový počet nehod a jejich následků, včetně snižování závažnosti dopravních nehod obecně,“ uzavírá Alena Vyskočilová.

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688