Nová směrnice zavádí právo zaměstnanců a zaměstnankyň na informaci o průměrné mzdě na srovnatelné pozici u svého zaměstnavatele
Nová směrnice o transparentnosti odměňování posílí vymahatelnost práva na rovnou odměnu a pomůže snížit mzdovou diskriminaci žen - TZ
V rámci českého předsednictví Radě EU byla dne 21. prosince 2022 schválena směrnice o transparentnosti odměňování. Rozdíl v průměrných mzdách žen a mužů v EU činí 13 % v neprospěch žen. České ženy v roce 2021 vydělávaly v průměru o 6 500 Kč méně než muži. Výzkumy ukazují, že část tohoto rozdílu tvoří mzdová diskriminace, kdy ženy jsou za práci stejné hodnoty odměňovány hůře než muži. Směrnice na to reaguje a posiluje vymahatelnost práva na rovnou odměnu. Návrh směrnice proto patřil k prioritám českého předsednictví v rámci Rady EPSCO. Vyjednávací tým vedlo Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Odborem rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR. Vláda ČR zároveň 21. prosince 2022 schválila Akční plán rovného odměňování žen a mužů 2023–2026. Je to vůbec poprvé, co se vláda ČR zavázala tzv. gender pay gap řešit v samostatném dokumentu.
Nový právní předpis EU usnadní realizaci práva na stejnou odměnu za práci stejné hodnoty, a to prostřednictvím závazných opatření v oblasti transparentnosti odměňování. Transpoziční lhůta směrnice činí tři roky. Až tedy směrnice počátkem roku 2023 vstoupí v platnost, bude mít Česká republika i ostatní členské státy povinnost do tří let směrnici transponovat, tzn. přijmout požadovaná vnitrostátní opatření.
Směrnice zavádí právo zaměstnanců a zaměstnankyň na informaci o průměrné mzdě na srovnatelné pozici u svého zaměstnavatele. Pro větší zaměstnavatele také zavádí některé nové povinnosti. Konkrétně jde o povinnost podávat zprávy o rozdílech v odměňování žen a mužů a povinnost provádět tzv. společné posouzení odměňování. Zaměstnavatelé tyto informace budou povinni sdílet se svými příslušnými vnitrostátními orgány. Informace o tzv. gender pay gap budou muset firmy pravidelně poskytovat svým zaměstnancům a zaměstnankyním. Informace se budou předkládat každoročně nebo každé tři roky v závislosti na velikosti společnosti. Tato ustanovení se budou vztahovat pouze na zaměstnavatele s alespoň 150 zaměstnanci a zaměstnankyněmi. Tyto povinnosti navíc zaměstnavatelům vzniknou nejdříve rok po transpozici směrnice, tedy ne dříve než v roce 2026.
„Schválení směrnice představuje velký úspěch našeho předsednictví. Nalezení kompromisu s Evropským parlamentem nebylo jednoduché a celému našemu vyjednávacímu týmu patří velké díky. Směrnice posiluje právo zaměstnankyň a zaměstnanců na rovnou odměnu, prokázat mzdovou diskriminaci by díky směrnici mělo být v budoucnu snazší,“ říká zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
„Není pochyb o tom, že muži a ženy si zaslouží, aby jim byl vyplácen stejný plat, pokud vykonávají stejnou práci. Bohužel tomu tak dosud není. Učinili jsme velký krok směrem k odstranění rozdílů v odměňování žen a mužů. Touto novou směrnicí o transparentnosti odměňování zajistíme, aby pracovníci mohli prosazovat své právo na stejnou odměnu za stejnou nebo rovnocennou práci,“ uvedl Marian Jurečka, místopředseda vlády ČR a ministr práce a sociálních věcí.
Pokud rozdíl v průměrných mzdách žen a mužů vykonávajících stejnou nebo rovnocennou práci bude u zaměstnavatele větší než 5 %, zaměstnavatel jej nevysvětlí legitimními důvody a v šestiměsíční lhůtě jej nenapraví, bude muset projít tzv. společným posouzením odměňování. Tedy obdobou auditu rovného odměňování. Toto společné posouzení by mělo zahrnovat opatření, jejichž prostřednictvím zaměstnavatel neodůvodněné rozdíly v odměňování napraví.
Rozdíl v odměňování souvisí s řadou nerovností. Ženy jsou nadměrně zastoupeny v relativně málo placených odvětvích, jako je péče a vzdělávání, a tzv. skleněný strop vede k jejich nedostatečnému zastoupení na nejvyšších pozicích. V některých případech vydělávají ženy za stejnou nebo rovnocennou práci méně než muži.
„Nerovné odměňování je způsobeno řadou faktorů: vertikální a horizontální segregací trhu práce, nízkým zapojením mužů do péče, kariérními výpadky žen z důvodů mateřství a rodičovství i netransparentností a přímou či nepřímou mzdovou diskriminací. Směrnice neřeší všechny příčiny nerovností v odměňování, ale zaměřuje se pouze na příčiny související s netransparentností odměňování. Víme však, že ženy jsou za stejnou práci u stejného zaměstnavatele odměňovány méně než muži – dle studie MPSV je tento rozdíl v průměru 11 %. Zaměstnanci a zaměstnankyně budou moci získat anonymizované informace o průměrné mzdě na srovnatelné pozici. V praxi směrnice povede k tomu, že oběti mzdové diskriminace budou moci reálně na své znevýhodnění přijít a případnou diskriminaci prokázat,“ říká ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR Radan Šafařík.
Akční plán rovného odměňování žen a mužů 2023–2026
Vláda ČR zároveň 21. prosince 2022 schválila Akční plán rovného odměňování žen a mužů 2023–2026. Je to vůbec poprvé, co se vláda ČR zavázala gender pay gap řešit v samostatném dokumentu. Tento Akční plán, který přináší konkrétní kroky k odstranění stávajících genderových nerovností ve mzdách, připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Odborem rovnosti žen a mužů Úřadu vlády v návaznosti na Strategii rovnosti žen a mužů na léta 2021 - 2030.
Kontakt pro média: Lenka Čermáková, tel.: 722 972 691, e-mail: cermakova.lenka@vlada.cz
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 25.01.2023
Natural 95 36.99 Kč![]() ![]() | Nafta 37.41 Kč![]() ![]() |
Prezentace
26.01.2023 FightOut již vybral 50 % na první meta-gym po...
25.01.2023 Tamadoge navázal spolupráci s CryptoCart, aby...
Okénko investora
Lucia Žárská, ProfitLevel
Petr Lajsek, Purple Trading
Zdražení benzínu nezabránila ani silná koruna. Jaký je výhled?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Spolupráce Elona Muska s Dogecoin přinesla snížení uhlíkových emisí o 25 procent
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Jozo Perić, CapitalPanda
Euro si svou pozici coby významné globální měny udrží. I vůči americkému dolaru
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Proč fondy inflačních dluhopisů klesají, když inflace roste?
Tiskové zprávy
Winy Maas a studenti Fakulty architektury ČVUT...
Inženýrská komora varuje před neodbornou...
Skupina AURES Holdings i v roce 2022 pokořila...
EuroZprávy.cz u příležitosti výročí vzniku s...
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Bezpečné platby na internetu zajistí virtuální platební karta
Jiří Sýkora, FC&SLS a.s.
Fincentrum Hypoindex leden 2023: Hypoteční sazby zamrzly. Co čekat v roce 2023?
Jan Béreš, Ušetřeno.cz