msmt.cz (MŠMT)
Evropská unie  |  06.12.2022 15:40:00

Mentální zdraví, digitalizace, inkluze - Témata mladých

Brusel, 6. prosince 2022 – Evropský rok mládeže je vrcholí. Dnešní závěrečnou konferencí v Evropském parlamentu v Bruselu „Claim the Future“ připravenou českým předsednictvím, Evropským paralamentem a Evropskou komisí se mladí lidé přihlásili o slovo. Hlavními tématy, která mladí lidé vybrali, bylo mentální zdraví, digitalizace a inkluze ve vzdělávání.

Smyslem letošního Evropského roku mládeže bylo propojit aktivity mladých lidí napříč celou Evropskou unií a dát jim šanci být slyšet. Dnešní závěrečná konference Claim the Future nejen slavnostně uzavřela rok věnovaný mladým lidem, ale zaměřila se na jeho odkaz a představila kontinuitu činností a iniciativ zaměřených na mládež.

„Mladým lidem bychom měli zajistit smysluplný dialog a zapojení při tvorbě politik. Aby se nám to povedlo, musíme zajistit porozumění mezi generacemi, to je dle mého názoru úhelným kamenem jakékoliv smysluplné spolupráce. 28. listopadu vydala Rada EU Závěry k mezigenerační spolupráci, a je tedy potřeba, abychom tímto dokumentem stanovili rámec pro diskuzi. Úkolem českého předsednictví bylo dokument vytvořit, podpořit existující nástroje, např. Youth dialog, a také vytvořit nástroje nové. I tato konference vychází z tohoto inovativního přístupu - jak jistě víte, většinu dnešního programu vytvořila mládež pro mladé," řekl v úvodu konference ministr školství, mládeže a tělovýchovy Vladimír Balaš.

6

Podle ministra školství Vladimíra Balaše je důležité zajistit mladým lidem smysluplný dialog a zapojit je do tvorby politik.

Na ministra školství navázala europoslankyně a místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT) Michaela Šojdrová: "Claim the future - chopte se budoucnosti - není pouze názvem dnešní konference, je to celý koncept pro mládež. Tato doba je nesmírně náročná pro nás všechny, zejména pro mladé lidi. Zdá se, že jsme začali ztrácet jistoty, které jsme kdysi měli. Musíme proto konat teď, musíme dosáhnout hmatatelných výsledků. Jako místopředsedkyně Výboru pro kulturu a vzdělávání vidím řešení ve společném rámci pro vzdělávání evropské mládeže. Máme tady Evropské fórum pro mládež, jeden z návrhů, které byly součástí výstupů Konference o budoucnosti Evropy. Na úrovni EU chceme poskytnout školám, učitelům a studentům vhodné nástroje, probíhat budou také pilotní projekty napříč Evropou v rámci Erasmus+."

V jednotlivých tematických panelech se vyjadřovali řečníci k tématům jako je inkluzivní a digitální Evropa v oblasti vzdělávání, nebo wellbeiing v oblasti péče a dostupnosti péče o mentální zdraví. K tématům promluvila také šestice mladých lidí Youth Task Force, která byla do příprav a samotné realizace závěrečné konference společně se svými švédskými a francouzskými kolegy zapojena. Šlo o dvojice mladých lidí ze zemí takzvaného TRIA, což je země předsedající Radě EU, předešlá země, čili Francie, a následující předsednická země, kterou bude Švédsko.

„Je důležité mluvit o tom, jak lépe zpřístupnit psychologickou péči mladým a jak o tomto tématu hovořit se svým okolím, a odbourat tak jakékoli společenské stigma. Stejně tak je zajímavým tématem inkluze ve vzdělávání,“ uvedla ve svém projevu zástupkyně České republiky v uskupení Youth Task Force Hoang Linh (Linda) Phanová a pokračovala: Je totiž důležité, abychom měli všichni stejné šance na vzdělání, stejnou startovací čáru bez výjimek, aby se zmenšovaly rozdíly v přístupu ke vzdělávání. Téma inkluze je také jedním z hlavních témat, kterým se v rámci konsorcia neziskových organizací v Evropě zabývám. Jedním z výstupů konsorcia je například stanovisko, které je nově publikováno na mezinárodní úrovni.“

1

Šestice mladých lidí Youth Task Force, která byla do příprav a samotné realizace závěrečné konference společně se svými švédskými a francouzskými kolegy zapojena.

Eurokomisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Mariya Gabriel v odpoledním bloku zdůraznila význam projednávaných témat: "Dosáhli jsme stanovených cílů roku 2022. Mladí lidé jsou tady od toho, aby nám pomohli v digitální a zelené transformaci. Je vidět, že jste se zapojili do procesů od jejich začátků, a to i v případě, že se iniciativy zavádějí, nebo když dochází k jejich pokroku v terénu. Cílem bylo pomoci mladým lidem, aby byli aktivnější a zapojení. A byl to úžasný okamžik, když jste projevili svoji solidaritu. V 34 zemích proběhlo přes 800 aktivit týkajících se pomoci Ukrajině. To vyslalo velmi silný signál, že mladí lidé nemají zájem pouze o klimatické změny nebo duševní zdraví, ale jsou tady i od toho, aby nám pomohli chránit naše základní principy demokracie. Dalším cílem bylo zvýšení povědomí mladých lidí o tom, že existuje spousta příležitostí, které jsou otevřeny pro evropské členské státy na regionální a místní úrovni. Tento panel je velmi důležitý, abychom si uvědomili, co si můžeme odnést nejen pro rok 2023, ale co můžeme dělat i v budoucnosti.

10

Na konferenci v Bruselu se osobně zúčastnilo přes 750 lidí, další ji sledovali online.

V závěru shrnuli účastníci odkaz Evropského roku mládeže a předali pomyslnou štafetu Evropskému roku dovedností, který vyhlásila ve svém třetím projevu o stavu Unie 14. září předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

Závěrečnou konferenci Evropského roku mládeže „Claim the Future“, které se prezenčně zúčastnilo více než 750 lidí a další se připojili distančně prostřednictvím STREAMU spolupořádalo MŠMT, DZS, Evropská komise, Evropský parlament společně se šesti mladými lidmi z předsednických zemí takzvaného TRIA.

7

Mikulášovi se prý včera v České republice nepodařilo dohledat některé z účastníků dnešní konference mládeže Claim the future, kterým chtěl předat něco na zub, tak se rozhodl za nimi vydat do Bruselu.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2023

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o. V

ISSN 1801-8688