Export (export.cz)
Ze světa  |  22.09.2022 12:32:20

Kanada investuje do technologií moderního letectví

Investice kanadské vlády a soukromých firem do leteckého a vesmírného průmyslu přinášejí nové příležitosti i pro české firmy. Tyto investice plynou do podpory výzkumu a vývoje nových technologií, a to především v oblasti uhlíkově neutrálního letectví, digitálních technologií nebo bezpilotních letadel. V celém sektoru se pak rýsují šance v oblasti dodávek leteckých komponentů či technologií umělé inteligence.

Zástupci českých firem se setkali i s představiteli známého výrobce letounů Bombardier. Ilustrační foto: Shutterstock

O příležitostech v odvětví aerospace se české firmy přesvědčily na začátku září v rámci leteckého týdne v Montréalu, hlavním hubu kanadského letectví a metropoli největší, plně frankofonní provincie Québec. Konalo se tam inovační fórum a následně konference zaměřená na obranu, bezpečnost a vesmír. V rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED se na českém národním stánku úspěšně prezentovalo i několik předních českých aerospace firem.

9. ročník inovačního leteckého fóra se již tradičně uskutečnil v montréalském kongresovém centru. Akce byla úspěšně realizována za finanční podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR jako projekt ekonomické diplomacie PROPED ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Ottawě a agenturou CzechInvest.

JE TŘEBA BÝT TRPĚLIVÝ

Sektor letectví je velmi konkurenční a obzvlášť ve vztahu s kanadskými firmami vyžaduje častokrát nezměrnou trpělivost a především vytrvalost v prezentaci zájmu o spolupráci. České firmy si jsou potenciálu místního trhu pro navázání kontaktů se světovými hráči tohoto oboru vědomy, a proto po účasti na virtuální akci v roce 2020 přijely tentokrát osobně s vědomím, že business se jednoduše musí dělat v místě a osobně. Jediná zahraniční neamerická delegace těžila z toho, že po dvou virtuálních letech je v letecké komunitě přímo hlad po navazování kontaktů a především hledání nových technologií.

V Montréalu se představily tyto české firmy:

  • MGM Compro jako výrobce komplexních elektrických pohonných systémů,
  • Radalytica s jedinečnou technologii nedestruktivního testování,
  • Uptim.ai jako poskytovatel nového standardu pro inženýrské simulace a analýzu dat,
  • PBS mimo jiné spolupracující s předními světovými výrobci kryogenní techniky,
  • Moravský letecký klastr zastupující desítky dalších skvělých českých firem a aktivně se snažící o propojení s kanadskými partnery.

Zástupci českých společností se setkali s představiteli firem Pratt & Whitney, Bombardier či Bell i s představiteli akademické sféry a výzkumných center.

Český stánek na inovačním fóru v Montréalu. Foto: Velvyslanectví ČR v Ottawě

TRNITÁ CESTA K UDRŽITELNÉMU LETECTVÍ

Mezi hlavní témata leteckého týdne, častokrát již téměř evergreeny, patřila především důležitost a nevyhnutelnost udržitelného letectví, které využívá či bude využívat zelenou energii. Během celého programu pak mimo jiné rovněž zaznělo, že dlouhodobý cíl dosáhnout nulových emisí do roku 2050 mění celou dynamiku leteckého průmyslu. Imperativ čisté nuly výhledově zpomalí cestování a předpokládaný pětiprocentní roční růst odvětví může být ohrožen, pokud se nebude silně investovat do udržitelných leteckých paliv. I v tomto ohledu měly české firmy co nabídnout.

Fórum přivedlo do Montréalu desítky inovativních společností z celého světa, aby představily špičkové technologie z oblasti letectví, dopravy i obrany. Cílem sdílení myšlenek a pokroku v oblasti softwaru, infrastruktury a technologií bylo a je přehodnotit cestování ve 21. století. Inovační fórum je pak skvělou platformou pro oslovení místních hráčů. Aktivní účast na fóru tak může usnadnit vstup na quebecký trh s leteckou technikou, jehož hodnota čítá na 18 miliard dolarů.

NADĚJNÝ APLIKOVANÝ VÝZKUM

Kromě B2B schůzek, které probíhaly po celou dobu konání obou konferencí, se uskutečnilo jednání zástupců českých firem s již tradičními partnery, největší leteckou asociací Aero Montreal nebo leteckým konsorciem CRIAQ, které již třetím rokem vyhlašuje spolu s Technologickou agenturou ČR veřejnou soutěž v rámci programu na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací DELTA 2. Ve spolupráci s konsorciem CRIAQ v posledních měsících došlo ke zvýšenému zájmu o spolupráci a aktivní hledání potenciálních projektů spolupráce s českými partnery. Na základě skvělých vztahů a také úspěšnému návrhu realizace společného projektu v rámci programu DELTA 2 byla česká strana nedávno oslovena, aby se zúčastnila dalšího ročníku RDV Fóra 2023, na kterém se budou prezentovat zásadní letecké projekty, do kterých se mohou zapojit i české firmy.

Produktivní jednání proběhlo i na stánku společnosti Bell Flight, dceřiné společnosti Bell Textron, s jejichž zástupci se české firmy měly možnost setkat v rámci dubnové mise do Kanady a se kterými se jedná o organizaci možné incomingové mise do ČR v roce 2023.

Prostředí leteckého trhu se evidentně velmi rychle mění, což bylo znát i na účasti mnoha nových společností na letošním fóru. Je skvělé, že české firmy jsou stále u toho a snaží se flexibilně reagovat na měnící se podmínky a trendy.

Jan Kubačka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Ottawě

 

Díky našim firmám o nás ví celý svět

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby

Hypotéky, Stavební spoření

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzdy, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Obchodní rejstřík

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Ochranné známky

Finanční katalog

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Monitoring ekonomiky

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat     Mobil verze

Používání cookies

Copyright © 2000 - 2022

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688