O důležitosti inflačních očekávání, a koruna s pevnější půdou pod nohama - Rozbřesk
Včera zveřejněná data potvrdila, že inflační tlaky v české ekonomice jsou nadprůměrné silné - spotřebitelské ceny se v dubnu zvýšily třetím nejrychlejším tempem v celé EU (meziročně 13,2 % měřeno HICP), v závěsu za Estonskem (19,1 %) a Litvou (16,6 %). V nejbližších měsících by přitom měla tuzemská inflace dále zrychlit, přičemž výhled zůstává zatížen enormní nejistotou, jež je v posledních týdnech umocněna personální rošádou v ČNB.
Nastupující guvernér Aleš Michl má za to, že česká inflace je primárně dovezená, tedy jejím zdrojem jsou vnější nabídkové šoky v čele s drahými komoditami nebo rozpadlými dodavatelskými řetězci. A jelikož měnová politika ČNB může skrze úrokové sazby efektivně bojovat s domácími poptávkovými tlaky, nikoli však s válkou na Ukrajině nebo čínskými lockdowny, makroekonomická logika velí, že by měla centrální banka tyto externí šoky jednoduše přehlížet.
Argumentovat však v současnosti příběhem o nabídkově tažené inflaci je přinejlepším problematické. I pokud pomineme silné domácí tlaky (viz přehřátý trh práce), ČNB není v pozici, kdy může nabídkovou inflaci bez významnějších nákladů „vysedět“. Tento luxus má totiž centrální banka pouze v situaci, kdy zůstávají inflační očekávání ukotvena kolem dvouprocentního cíle. Jinými slovy za předpokladu, že samotná inflační očekávání domácností a firem nejsou nebezpečným a sebenaplňujícím se zdrojem inflace.
V situaci, kdy mezi (nefinančními) podniky vystoupala inflační očekávání na horizontu tří let téměř k 6 % a jsou tedy patrné známky jejich ne-ukotvenosti, ztrácí striktní dělení na poptávkové a nabídkové zdroje inflace smysl, jak ostatně argumentuje i člen bankovní rady Tomáš Holub. Adekvátní reakcí měnové politiky je v dané situaci včasné a dostatečně razantní zvýšení úrokových sazeb, tedy politika, ve které bude ČNB s velkou pravděpodobností pokračovat i na svém červnovém zasedání. Zda bude v případě přetrvávající ne-ukotvenosti inflačních očekávání reagovat podobně i nová bankovní rada, zůstává v tento moment velkou neznámou a hlavním rizikem pro kredibilitu, stejně jako budoucí naplňování inflačního cíle ČNB.
*** TRHY ***
Koruna
Koruna se včera přiblížila úrovni 24,60 EUR/CZK a po intervenci ČNB z minulého týdne dále získává půdu pod nohama. Víceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký během středy navázal na svého kolegu Tomáše Holuba a signalizoval další růst úrokových sazeb na červnovém měnově-politickém zasedání. Zároveň pak vyjádřil obavy z reakce finančních trhů na potenciální holubičí změny v bankovní radě, které by podle něj vedly k výraznějšímu a déletrvajícímu oslabení koruny, než tomu bylo v reakci na jmenování Aleše Michla novým guvernérem. Právě personální změny v bankovní radě a míra diskontinuity v rozhodování o měnové politice proto zůstávají v nejbližších týdnech pro českou měnu klíčovými proměnnými.
Eurodolar
Na eurodolaru nezanechal drastický výplach na trzích s rizikovými aktivy výraznější stopy, ačkoliv byl tažený primárně strachem z recese v USA. Měnový pár stále osciluje v blízkosti hodnoty 1,05.
Dnes bude ostře sledovaný index podnikatelské nálady z Philadelphie, neb jemu příbuzný indikátor z New Yorku vykázal před pár dny výrazný propad. Jistou volatilitu by také mohlo přinést zveřejnění podrobného zápisu z dubného jednání ECB - zejména pak pokud by jasněji ukázalo na zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb (což by bylo pro euro plus).
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Přechod na volnou nohu v průběhu splácení hypotéky – co hypoteční banky zajímá?
- Výsledky Fordu byly nad očekáváním trhu, automobilku však sužuje nedostatek čipů
- PMČR: Výsledky i návrh hrubé dividendy nad očekáváním
- EGP, egyptská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- Zemědělský výzkum Ministerstvo zaměří na ochranu půdy, digitalizaci zemědělství a boj s kůrovcem. Dá na to více než čtvrt miliardy korun
- ING: Zisk pod očekáváním kvůli expozici v Rusku
- RUB, ruský rubl - převod měn na CZK, českou korunu
- Komerční banka: Zisk mírně nad očekáváním, pozitivní dopad růstu sazeb
- Ropa ztrácí půdu pod nohama (11.4.2022)
- Pár inflačních lekcí ze sedmdesátek
Benzín a nafta 24.06.2022
Natural 95 47.89 Kč![]() ![]() | Nafta 48.15 Kč![]() ![]() |
Prezentace
08.06.2022 Přední brokerská společnost XTB překročila...
24.05.2022 Analytické fórum 2022 již 31. 5. živě na YouTube!
23.05.2022 Podnikání podpoříte půjčkou s výhodnou úrokovou...
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading s.r.o.
Jozo Perić, CapitalPanda
Švýcarsko se vyhýbá problémům: za nízkou inflaci vděčí silnému franku
Ondřej Likeš, LYNX
Inflace v roce 2022: Co je inflace a jak ochránit své investice?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Lucia Žárská, ProfitLevel
Štěpán Křeček, BHS
Jaroslav Tupý, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA CZ
Tomáš Kolomazník, Begin Capital Markets
Úrokový diferenciál koruna-euro největší za 20 let: české firmy ztrácejí o korunu zájem
Pim Brands, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Žlutý kov vs. Bitcoin - Obrací se po krátkém “kryptoboomu” karta opět ve prospěch zlata?
Tiskové zprávy
Úsporný tarif pomůže jen krátkodobě. Problémem je.
Příjmy z mezinárodního cestovního ruchu rostou
Ambasador XTB Jiří Procházka je novým šampionem...
Vedle dukátů se na Aukru v květnu dražily i...
Okénko finanční rady
Iva Grácová, Bezvafinance
Jan Béreš, Ušetřeno.cz
Jan Macek, FC&SLS a.s.
Martin Lunáček, Portu
Jak zajímavě okořenit své investiční portfolio? Kryptoměny mohou být alternativou.
Tomáš Děkan, Porovnej24.cz
Partners